10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem klimatyzatora

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem klimatyzatora.


Różnorodność dostępnego sprzętu zachęca nas do dokładnej analizy specyfiki każdego z nich przed zakupem klimatyzatora. Urządzenia te są w stanie utrzymać zarówno wilgotność, jak i pożądaną temperaturę w zamkniętym pomieszczeniu.

Szczegóły konstrukcji, wydajność i potrzeby każdej osoby to czynniki, które warto rozważyć, aby wybrać najlepszy sprzęt i zmaksymalizować jego potencjał. Jakie jednak punkty należy wziąć pod uwagę przed zakupem klimatyzatora? Dowiedz się czytając ten wpis.

1. Cena

To, co oferuje producent, musi odpowiadać temu, ile płacisz. Koszt różni się w zależności od modelu, a najlepszym sposobem na wycenę jest poznanie wymagań Twojego domu. Tylko wtedy możesz naprawdę porównać ze sobą różne urządzenia

2. Wielkość pomieszczenia

Jeśli pomieszczenie jest bardzo duże i słabo wentylowane, trzeba kupić klimatyzator o większej mocy, aby wydajność chłodzenia była optymalna. Małe pokoje nie potrzebują tak dużej mocy.

Przybliżoną wartość potrzebnego parametru chłodzenia oblicza się, mnożąc długość pomieszczenia przez wysokość i szerokość. Iloczyn oznacza objętość, którą mnożysz przez 50, aby otrzymać końcowy wynik.

3. Miejsce instalacji klimatyzatora

Ogólne zalecenie dotyczy pomieszczeń o częstym użytkowaniu. Na przykład pokoje dzienne, sypialnie, biblioteki lub miejsca pracy.

4. Moc i wydajność energetyczna

Nazywana również „wydajnością chłodzenia”, jest to moc zużywana do chłodzenia. Mierzy sezonowy współczynnik efektywności energetycznej (SEER). Określenie znajduje się na etykiecie wraz z modelem, poziomem dźwięku i innymi cechami.

Może być wyrażona jako EER. Różnica polega na tym, iż mierzy moc przy pełnym obciążeniu, podczas gdy SEER mierzy moc przy częściowym obciążeniu, zgodnie z artykułem Twenergy.

Istnieją urządzenia z etykietą Energy Star, co oznacza, iż zostały wyprodukowane zgodnie ze standardami Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych.

5. Moc cieplna

Ten parametr ma związek z energią emitowaną przez klimatyzator. Jest mierzony w brytyjskich jednostkach termicznych (BTU). Jednym z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie idąc do sklepu, jest to, ile BTU ma mieć nasze urządzenie.

Odpowiedź zależy od ilości metrów kwadratowych, które należy schłodzić. Uzyskuje się ją dzięki taśmy mierniczej. jeżeli pokój nie jest idealnym prostokątem, warto również zmierzyć przesunięcia, zagięcia i krzywizny.

6. Technologia

Zakup klimatyzatora z określoną technologią maksymalizuje wydajność chłodzenia. Na przykład systemy inwerterowe utrzymują w pomieszczeniu stałą temperaturę, zwiększają wydajność i zapewniają komfortowe środowisko. Im bardziej zaawansowana technologia, tym lepsze wrażenia ze sprzętu.

7. Filtry

Filtr to podstawowe akcesorium poprawiające jakość powietrza, szczególnie dla osób cierpiących na astmę lub alergie. Filtry klimatyzatora należy regularnie czyścić, więc upewnij się, iż są łatwe do wyjęcia i wymiany.

8. Poziom hałasu

Czy wiesz, jak niewygodna jest rozmowa, w której nic nie można zrozumieć, bo hałas klimatyzatora na to nie pozwala? Sugerowany poziom decybeli, jeżeli chodzi o dźwięki emitowane przez urządzenie, wynosi od 20 do 25.

9. Sterowanie klimatyzatora

Niektóre urządzenia wykonują całą pracę w trybie automatycznym, podczas gdy inne wymagają sterowania, aby działały tak, jak chcemy. Sterowanie klimatyzatorem obejmuje zarówno manualne, jak i cyfrowe pokrętła, a także pilota. Wszystko będzie zależało od modelu.

10. Klasa wtyczki

Nie wszystkie wtyczki są kompatybilne ze standardowymi gniazdkami ściennymi; również napięcie zmienia się w zależności od wielkości urządzenia. Nie zaleca się zakupu klimatyzatora bez porównania wtyczki z gniazdkiem ściennym, w którym będzie zainstalowany. Czasami potrzeba elektryka, aby zainstalować specjalne gniazdko.

Możesz być zainteresowany: 4 sztuczki, aby usunąć nieprzyjemne zapachy z klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzacji

Stowarzyszenie Producentów Urządzeń Klimatyzacyjnych (AFEC) analizuje wzrost obszaru mieszkalnego na rynku rozwiązań i urządzeń klimatyzacyjnych. Również przedsiębiorstwa i firmy wyposażają swoje pomieszczenia w klimatyzatory. Oba scenariusze obejmują następujące typy opcji.

Klimatyzatory okienne

Służą do chłodzenia jednego pomieszczenia na raz. Popularne ze względu na niski koszt, oferują chłodzenie do wewnątrz i odprowadzanie ciepła do tyłu i na boki. Z drugiej strony odbierają wolną przestrzeń z okna i są widoczne z zewnątrz.

Przenośne

Są to autonomiczne urządzenia. Nie posiadają jednostki zewnętrznej i nie wymagają instalacji. Rurę odprowadzającą gorące powietrze ustawia się w oknie. Te klimatyzatory są powszechne w wynajmowanych mieszkaniach, drugich domach lub budynkach, które nie pozwalają na instalację w oknach.

Niektórzy używają je jako wsparcie dla centralnej klimatyzacji lub w okresach fal upałów. Nadają się do pomieszczeń o powierzchni mniejszej niż 20 metrów kwadratowych. Posiadają kółka do łatwego przemieszczania i są lekkie.

Klimatyzatory typu split

Składają się ze sprężarki, która wychodzi na zewnątrz i łączy się z parownikami konsoli wewnętrznej. Są bardziej estetyczne niż okienne, a ich całym menu steruje się dzięki pilota; bez tego akcesorium manualnie można je tylko włączać i wyłączać.

Multi-split

Różnica w stosunku do prostego sprzętu polega na tym, iż posiada jednostkę zewnętrzną dla kilku jednostek wewnętrznych, co umożliwia klimatyzację więcej niż jednego pomieszczenia na raz lub jednego dużego wnętrza.

Typ kasetowy

Jest to kolejna odmiana splitu, składająca się ze skraplacza zewnętrznego i jednostki wewnętrznej wbudowanej w sufit. Są połączone kanałami zainstalowanymi w suficie podwieszanym. Zwykle spotyka się je w biurach i pomieszczeniach wymagających większej mocy chłodzenia.

System kanałowy

Ten rodzaj klimatyzacji jest scentralizowany i działa poprzez rozprowadzanie zimna lub ciepła – gdy posiada pompę rewersyjną – przez kanały ukryte w podwieszanym suficie. Przewody kanałowe kończą się kratkami, przez które wydostaje się powietrze.

Klimatyzatory instalowane w ścianie

Idealne dla tych, którzy nie mają dostępnych okien. Ich instalacja jest trwała, tzn. nie można ich przenosić. Będziesz potrzebował usługi profesjonalisty, aby stworzyć hermetyczne uszczelnienie, aby urządzenie mogło działać energetycznie.

Jednostki dachowe

Jednostki te pobierają powietrze z dachu i przedmuchują je kanałami. Te kompaktowe jednostki są często używane w supermarketach, magazynach i innych obszarach handlowych.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Klimatyzacja – 6 konsekwencji dla zdrowia

Klimatyzatory z klimakonwektorami

Składają się z wentylatora, filtra i wymiennika ciepła, dzięki którego schładzają lub podgrzewają wodę. Mają jednostkę zewnętrzną.

Klimatyzatory parowe

Działają na wodę i powietrze, w przeciwieństwie do tych, które działają z czynnikiem chłodniczym. Zużywają mniej energii niż tradycyjne i nie emitują dwutlenku węgla.

Klimatyzatory centralne

Jest to najskuteczniejszy sposób chłodzenia domów lub dużych budynków. Sprężarka wychodzi na zewnątrz, a powietrze wydostaje się kanałami, przez które dmucha wentylator. Instalacja wymaga świetnego planowania i wykonania przez wyspecjalizowanych techników.

Kompaktowe

Kosztują mniej niż centralna klimatyzacja i nie potrzebują kanałów do chłodzenia, robią to, wysyłając czynnik chłodniczy przez sprężarkę do pomieszczenia. Wykorzystywane są również do ogrzewania.

Klimatyzatory z systemem inwerterowym

Jest to technologia, dzięki której pewne urządzenia regulują mechanikę emisji do powietrza. Nie włączają się i nie wyłączają często, ale utrzymują stabilną temperaturę dzięki pracy sprężarki w trybie ciągłym.

[Atomik-in-text]Ich zaletą dłuższa żywotność sprężarki i zapobieganie niepotrzebnemu zużyciu energii.[/atomik-in-text]

Systemy geotermalne

Klimatyzator tego typu bazuje na technologii chłodzenia ukierunkowanej na efektywność energetyczną, która między innymi obniża koszty rachunków za energię, jak zauważa Green Corporate Energy.

Dzięki temperaturze gruntu klimatyzatory te ogrzewają lub chłodzą pomieszczenia. Składają się z układu rur w pętli, pompy ciepła oraz systemu podłogowego.

Dodatkowa wskazówka przy zakupie klimatyzatora

Biorąc pod uwagę, iż chcesz przebywać w przyjemnym otoczeniu, inwestycja w klimatyzator jest warta wydatków, ponieważ oferuje zespoły, które oczyszczają, chłodzą i eliminują zapachy. Technik powinien sprawdzić, czy dom lub lokal nadaje się do instalacji. Dopiero wtedy masz gwarancję, iż urządzenie będzie działać i możesz dokonać dobrego zakupu.

Nagłe zmiany temperatury i ich skutki zdrowotne
Nagłe zmiany temperatury mogą wpłynąć na nasze zdrowie i uczynić nas bardziej podatnymi na infekcje, zwłaszcza infekcje dróg oddechowych. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału