Żyjemy dłużej, starzejemy się zdrowiej. W jakich województwach jest najlepiej?

angora24.pl 10 miesięcy temu

Wspomniany wskaźnik obliczany jest na podstawie tablic trwania życia oraz indywidualnie i subiektywnie postrzeganej niepełnosprawności. jeżeli oczekiwane trwanie życia w zdrowiu rośnie szybciej niż przeciętna długość życia, oznacza to, iż ludzie przez coraz większą część życia cieszą się dobrym zdrowiem. W Polsce w lepszej sytuacji pod tym względem są kobiety.

Jednak poza płcią istotne znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Widać to w danych dotyczących poszczególnych województw. Różnica między najlepszym a najgorszym wyniosła 3,1 roku w przypadku mężczyzn. Wskaźnik trwania życia w zdrowiu osiągnął najwyższe wartości w województwach: wielkopolskim – 62,1 roku, zachodniopomorskim – 61,6 roku i lubuskim – 61,4 roku. Na przeciwnym końcu uplasowało się woj. lubelskie, gdzie mężczyźni mogą liczyć na 59 lat życia w zdrowiu. Podobnie jest w woj. łódzkim, które wyprzedziło woj. śląskie i świętokrzyskie.

Także wśród kobiet najlepsze dla życia w zdrowiu są rejony zachodniej Polski – Wielkopolska (65,5 roku), Zachodniopomorskie (65,3 roku) i Lubuskie (65,1 roku). Uzyskane wyniki są prawie o 3 lata lepsze niż w najgorszych województwach pod tym względem – woj. lubelskim, łódzkim, podkarpackim i podlaskim.

Generalnie zaś status najgorszego województwa do życia ma woj. łódzkie, gdzie notuje się zarówno niski wskaźnik oczekiwanej długości życia, jak i wskaźnik trwania życia w zdrowiu. I to zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. W tej niechlubnej statystyce woj. łódzkie wyprzedza nieznacznie woj.: śląskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Przy okazji warto przypomnieć dane GUS sprzed kilku miesięcy, z których wynika, iż nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia Polaków. Obecni 30-latkowie zyskali w porównaniu z danymi z 2021 roku 18,6 miesiąca życia, osoby w wieku 60 lat mogą liczyć na dłuższe życie o 15,4 miesiąca, dla 80-latków wspomniany wskaźnik wzrósł o 6 miesięcy.

Idź do oryginalnego materiału