Żyjemy dłużej, ale gorzej...

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


W Polsce wzrosła oczekiwana długość życia, ale nie przekłada się to na jego jakość. Polscy 15-latkowie mają najwięcej problemów psychicznych wśród swych rówieśników w Unii Europejskiej, a co trzecia osoba po „50” deklaruje objawy depresji – prawie dwa razy więcej niż wynosi średnia w UE. Takie są wyniki najnowszego raportu „Health at a Glance: Europe”.



W wydaniu raportu „Health at a Glance: Europe” z 2024 r. przeanalizowano główne wyzwania stojące przed europejskimi systemami opieki zdrowotnej w następstwie pandemii COVID-19.

Sprawozdanie składa się z dwóch rozdziałów tematycznych. W pierwszym przedstawiono kompleksową analizę niedoborów pracowników służby zdrowia w Europie – ten długotrwały problem pogłębił się w związku z ogromnym obciążeniem, jakie pandemia wywarła na systemy opieki zdrowotnej. Przeanalizowano w nim czynniki stojące za tymi niedoborami i zaproponowano strategie polityczne mające na celu przyciągnięcie, przeszkolenie i zatrzymanie siły roboczej potrzebnej do budowy odpornych systemów opieki zdrowotnej.

Pielęgniarki w Polsce zarabiają 160 proc. średniej pensji – najwięcej w UEZ opublikowanego 18 listopada raportu „Health at a Glance 2024” wynika, iż Polska jest na szarym końcu, jeżeli chodzi o wydatki na służbę zdrowia, za to polski personel pielęgniarski zarabia najwięcej w Unii Europejskiej względem średnich zarobków w swym kraju.
Idź do oryginalnego materiału