Życie po diagnozie autyzmu zmienia się na lepsze. Na te objawy zwróć uwagę

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Dziecko w spektrum autyzmu może np. bawić się inaczej niż większość dzieci. Fot. Mikhail Nilov/Pexels


Człowiek, który ma autyzm, ale o tym nie wie, czuje się jak dziwak. Ma kłopoty w szkole, nie może utrzymać relacji z ludźmi, może miewać przez to stany depresyjne i wiele innych problemów. A kiedy zrozumie, dlaczego jest inny (a nie gorszy), jego życie może odwrócić się o 180 stopni. To, jak ważne jest, by uzyskać tę diagnozę, udowadnia to TikTokerka na kanale "lotwkosmos".


Czasem jest tak, iż dziecko zachowuje się "dziwnie", a rodzice nic z tym nie robią. Jednym brakuje wiedzy, świadomości. Inni udają, iż wszystko jest w porządku i sami siebie oszukują. Adela Wąsiewicz, czyli autorka kanału "lotwkosmos" na TikToku, o tym, iż ma spektrum autyzmu, dowiedziała się, dopiero gdy była już dorosła.

Czuła, iż nie pasuje do tego świata


Wcześniej zdarzało się, iż nie rozumiała samej siebie. Miewała stany depresyjne, czuła się jak wyrzutek, dziwak. Nie umiała utrzymać relacji z ludźmi. Czasem się nienawidziła za to, jaka jest. Czuła, iż nie pasuje do świata i bywało, iż udawała kogoś, kim wcale nie była. Po diagnozie jej życie zmieniło się nie do poznania.

– "A co ty jesteś nagle taka niemiła?" – usłyszałam, gdy nareszcie zaczęłam żyć tak jak JA chcę. Dojście do pytania o bycie niemiłą było poprzedzone całym życiem w poczuciu bycia dziwaczką, urodzeniem dziecka, jednym rozwodem, depresją, nienawiścią do siebie, własną diagnozą i w końcu psychoterapią. Dzień, w którym zrozumiałam, iż tak naprawdę nie muszę spełniać niczyich oczekiwań, był niczym wyjście na wolność po 29 latach w więzieniu – mówi w rozmowie z "Twoim Stylem" (twojstyl.pl).


O tym, jaka zmiana nastąpiła w niej po diagnozie autyzmu, mówi w tym filmie:


Diagnoza wszystko zmienia


"Mama w spektrum", bo tak się określa również dlatego, iż jej synek także ma zdiagnozowany autyzm, po tym, jak się wreszcie dowiedziała, dlaczego jest inna, zaczęła:

chodzić na terapię


szanować swoje granice


mieć świadomość swoich potrzeb sensorycznych


odkryła, kim naprawdę jest pod tysiącem masek, które wytworzyła, by społeczeństwo jej nie odrzucało


pokochała siebie


zrozumiała, iż nie jest dziwakiem, tylko jej mózg inaczej pracuje



Zrozumieć autyzm


W innych filmikach Tiktokerka wyjaśnia szczegółowo, na czym polega autyzm i jakie zachowania – nasze lub naszych dzieci – powinny nas skłonić do odwiedzenia specjalisty. Dla autysty koszmarem jest na przykład nadmiar bodźców, dźwięków, obrazów, zapachów i najchętniej schowałby się przed nimi w miejscu, w którym może czuć się bezpiecznie.

Autystycznemu dziecku trudno jest także utrzymać kontakt wzrokowy z drugą osobą, często nie lubi przytulania, nie interesuje się innymi dziećmi, ma zaburzenia mowy i wiele innych problemów, które u każdego dziecka mogą pojawić się z różnym nasileniem. Mama w spektrum opowiada o swoich:

Do 3. roku życia w ogóle nie mówiła, ale gdy miała 4 lata, już płynnie czytała.

Nie interesowała się typowymi zabawkami. Najbardziej lubiła bawić się butelką, patrząc jak przelewa się w niej woda


Gdy czuła silne emocje, rozładowywała je przez stimowanie


Zawieszała wzrok na jednym punkcie przez długi czas, zamykała się w swoim świecie


Nie interesowała się ludźmi, żadnymi relacjami


Sprawiała w szkole problemy wychowawcze, musiała zmienić szkołę



Nie ma sensu tracić czasu


Jeśli czujesz, podobnie jak "Mama w spektrum", iż jesteś inna niż ludzie, których znasz, masz poczucie, iż nie pasujesz do świata, w którym żyjesz, zbadaj się. A o ile wydaje ci się, iż twoje dziecko zachowuje się inaczej niż jego rówieśnicy, także nie zwlekaj. Nie ma sensu tracić czasu. – Warto pamiętać, iż jesteśmy na tym świecie dosłownie na chwilkę. Czy chcemy tę "chwilkę" przeżyć według scenariusza i oczekiwań innych osób, czy może jednak "po swojemu"? Czasami potrzeba wielkiej odwagi, żeby móc nareszcie być sobą. Tej odwagi i siły życzę każdemu – mówi Adela.

Idź do oryginalnego materiału