Zwyrodnienie stawu kolanowego – objawy, przyczyny i leczenie

zdrowie.med.pl 1 rok temu
Zdjęcie: zwyrodnienie stawu kolanowego


Zwyrodnienie stawu kolanowego, inaczej określane jako gonartrozą, jest przewlekłą chorobą układu ruchu. Choć większość przypadków zachorowań dotyczy seniorów, ze schorzeniem coraz częściej zmagają się także młode osoby – szczególnie te, które zajmują się sportem wyczynowo lub też wykonują pracę fizyczną. Schorzenie wymaga od nas szybkiej reakcji i podjęcia leczenia, aby zapobiec całkowitej eksploatacji chrząstki stawowej.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – co to jest?

Ze względu na to, iż staw kolanowy jest największym stawem kończyny dolnej, jest szczególnie narażony na obciążenie. W zdrowym kolanie jest on wyścielony ochronną chrząstką, która ma adekwatności amortyzujące. Jej powierzchnia jest gładka, zaś niewielkie uszkodzenia powstające wskutek użytkowania są samoistnie naprawiane przez organizm. Niestety, wraz z wiekiem proces ten jest zaburzony, co z kolei prowadzi do stopniowej degeneracji chrząstki stawowej, a także warstwy podchrzęstnej kości. Ze względu na charakter schorzenia, częstość jego występowania jest szacowana na aż 30-40% u pacjentów z grupy wiekowej 55-64 lat.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – przyczyny

W przypadku zwyrodnienia stawu kolanowego zwykle trudno wskazać przyczynę bezpośrednio wywołującą chorobę. Istnieją jednakże czynniki, które znacznie wpływają na jej rozwój. Są to między innymi:

– wrodzone i nabyte zaburzenia budowy stawów i kości,

– zbyt duże obciążenia (najczęściej wynikające z wykonywania ciężkiej pracy fizycznej lub wyczynowego uprawiania sportu),

– przebyte urazy,

– osłabienie mięśni otaczających staw kolanowy.

Zwiększenie częstotliwości występowania schorzenia, choćby wśród młodych osób, wynika w głównej mierze ze zmiany stylu życia współczesnego społeczeństwa. Jako główne przyczyny wzrostu zachorowalności wymienia się: ograniczenie aktywności fizycznej, choroby cywilizacyjne takie jak otyłość czy cukrzyca, a także wydłużenie średniej długości życia człowieka.

Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego

Pierwsze objawy zwyrodnienia stawu kolanowego pojawiają się najczęściej około 45-50. roku życia. Najczęściej jest to sporadyczny ból kolana, który nasila się podczas chodzenia, a ustępuje w spoczynku. Wraz z postępowaniem choroby, dolegliwości bólowe są znacznie intensywniejsze i pojawiają się choćby podczas nocnego wypoczynku.

Z czasem pojawia się także sztywnienie oraz opuchlizna kolana, które znacznie ograniczają zakres ruchu. Kolejnym charakterystycznym objawem jest trzeszczenie w obrębie stawu kolanowego. W zaawansowanym stadium zauważalne jest zaburzenie chodu oraz zgięciowy przykurcz stawu kolanowego.

Jak leczy się zwyrodnienie stawu kolanowego?

Leczenie zwyrodnienia stawu kolanowego ma charakter zachowawczy, może także znacznie się różnić, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia.

Leczenie polega przede wszystkim na odciążeniu stawu, a także wyeliminowanie czynników, które skutkują przyspieszeniem postępowania zmian degeneracyjnych. Zalecana jest także rehabilitacja ruchowa oraz wprowadzenie farmakoterapii (leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych). Profesjonalną pomoc oferuje Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie – https://medyk-szpital.pl/

Jeżeli zwyrodnienie stawu jest w początkowej fazie, zwykle zalecana jest także systematyczna aktywność fizyczna, która zwiększy elastyczność i siłę mięśni znajdujących się wokół zajętych chorobą stawów.

W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych formą leczenia są iniekcje dostawowe. Stosowane są między innymi: kwas hialuronowy, osocze bogatopłytkowe, zastrzyki sterydowe. jeżeli taka forma leczenia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a zmiany wciąż postępują, przeprowadza się zabieg chirurgiczny, polegający na wymianie stawu kolanowego na sztuczny (endoprotezę). Po około półrocznej rehabilitacji pacjent wraca do sprawności.

W leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także odpowiednia dieta i suplementacja. Dzięki temu dostarczymy organizmowi składników niezbędnych do odbudowy chrząstki.

Artykuł zewnętrzny (LH)

Idź do oryginalnego materiału