Zwolnienie z pracy – jak sobie z nim poradzić?

radio5.com.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Zwolnienie z pracy – jak sobie z nim poradzić?


Po miesiącach lub latach zatrudnienia, tworzeniu więzi w zespole i dużym wysiłku, wiadomość o zwolnieniu z pracy wywołuje strach, poczucie odrzucenia oraz wyzwala niepokój , a często też prowadzi do samokrytyki. Jednak wiedza, jak sobie z tym poradzić jest niezbędna, by nie dać się ponieść emocjom i wykorzystać to jako możliwość pokazania się od nowa innym pracodawcom.

  • Zwolnienie z pracy związane jest też z określonym okresem wypowiedzenia, którego długość zależy od stażu pracy.
  • Przygnębienie, złość, smutek i stres to normalne reakcje po otrzymaniu wypowiedzenia lub informacji o nieprzedłużeniu umowy.
  • Okres zwolnienia z pracy warto wykorzystać na nawiązywanie kontaktów, poszerzanie swoich kwalifikacji zawodowych, umiejętności, aktualizację CV, a następnie także na poszukiwania nowej posady.

Wypowiedzenie umowy o pracę – poznaj swoje prawa

Otrzymanie od pracodawcy wypowiedzenia umowy nie oznacza od razu, iż od jutra nie musisz stawiać się w pracy. Znaczenie ma tu forma i długość dotychczasowego zatrudnienia. W przypadku umowy o pracę na czas określony i nieokreślony liczy się staż w firmie. jeżeli pracujesz krócej niż 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. o ile co najmniej pół roku, wówczas obowiązuje 1 miesiąc wypowiedzenia. Natomiast praca przez co najmniej 3 lata wydłuża czas wypowiedzenia do 3 miesięcy. Niekiedy także w tym czasie będzie konieczne wykorzystanie zaległego urlopu. Warto również pamiętać, iż podczas okresu wypowiedzenia pracodawca wypłaca Ci normalnie wynagrodzenie.

Zwolnienie z pracy – jak to zaakceptować?

Jeśli zwolnienie z pracy jest decyzją pracodawcy, warto prosić o podanie konkretnego powodu tej decyzji. Mimo iż targają Tobą negatywne odczucia, wiedz, iż istnieje wiele powodów zwolnienia, w tym cięcia finansowe lub reorganizację wewnątrz danego zespołu, co nie ma nic wspólnego z Twoimi kompetencjami. Niemniej choćby w sytuacji, gdy zwolnienie jest związane z Twoimi umiejętności, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego doszło do zwolnienia. Dzięki temu dowiesz się, co należy zmienić w przyszłości oraz nad czym musisz jeszcze popracować.

Zastanawiasz się, gdzie szukać nowej pracy? Wiele ofert zatrudnienia znajdziesz na portalu Pracuj.pl!

Zrozum swoje emocje i wyjdź do ludzi

Złość, smutek, panika, strach czy też inne negatywne emocje mogą Ci towarzyszyć przez dłuższy czas. Nie walcz z tymi uczuciami, ale spróbuj je zrozumieć i daj sobie czas na ochłonięcie. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest obwinianie siebie lub myślenie, iż nie jesteś wystarczająco dobrym pracownikiem, lub zrzucanie całej swojej frustracji na kogoś w firmie. Niezależnie od tego, jakie uczucia w Tobie dominuje, to nie poddawaj się. Wyciągnij wnioski z takiego doświadczenia Porozmawiaj z dawnymi współpracownikami, znajomymi i korzystaj z każdej okazji, aby poszerzyć swoją sieć kontaktów i nawiązać nowe relacje zawodowe. Być może zwolnienie z jednego miejsca będzie dla Ciebie szansą na niezwykle ciekawą ofertę pracy w Tczewie, Krakowie, Łodzi czy innym wymarzonym mieście. Daj się poznać innym pracodawcom.

Co robić po zwolnieniu z pracy?

Zanim wyślesz CV i weźmiesz udział w następnej rekrutacji, to wykorzystaj ten okres, aby przemyśleć swoje cele i opracować strategię kariery. Przerwa w pracy to dobra okazja do odkrywania nowych obszarów, zrozumienia dostępnych ścieżek, a choćby zmiany zawodu. Przeanalizuj wynagrodzenia i sektory oferujące największe możliwości, zobacz, jakiego rodzaju specjalizacje i umiejętności są najbardziej pożądane. Sprawdź, jaka jest praca w Chojnowie, a jakie oferty czekają w innych miastach. Udoskonalaj swoją wiedzę m.in. na kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych, by stać się wykwalifikowanym specjalistą. Pamiętaj także, aby podczas przyszłej rozmowy rekrutacyjnej nie wypowiadać się źle o dawnym pracodawcy. Przygotuj sobie także odpowiednią odpowiedź na pytanie dotyczące zakończenie pracy w poprzednim miejscu zatrudnienia.

Podsumowanie

Pamiętaj zatem, iż zakończenie pracy w jednym miejscu, nie oznacza końca Twojej kariery. Być może to szansa na rozwój i nowe możliwości. Postaraj się więc wykorzystać to jak najlepiej, a z pewnością po jakimś czasie zapomnisz o zwolnieniu.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału