Zwolnienie lekarskie wstecz dla pracowników niepełnosprawnych – jak to działa?

zatrudnianieniepelnosprawnych.pl 1 rok temu
Zdjęcie: całkowita niezdolność do pracy


Jak działa zwolnienie lekarskie wstecz, powinien wiedzieć każdy zatrudniony. To istotny dokument, który potwierdza, iż w danym okresie dana osoba nie mogła pracować z powodu choroby lub urazu. Jest to szczególnie istotne dla niepełnosprawnych, gdyż to właśnie oni mogą być narażeni na nagłe nasilenie objawów chorobowych lub nagłe pogorszenie samopoczucia.

Chcemy, żebyś zrozumiał, jak to wszystko działa. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się: na ile dni wstecz możesz otrzymać zwolnienie, jak to wygląda w przypadku zwolnienia od psychiatry czy wydanego na podstawie teleporady.

Kto może ci wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Jeśli czujesz się źle i nie możesz iść do lekarza w dniu, gdy zaczęły się twoje problemy zdrowotne, to może pomóc zwolnienie lekarskie wydane z datą wsteczną. Osoba niepełnosprawna może je uzyskać od:

  • lekarza rodzinnego,
  • dentysty,
  • ginekologa
  • innego specjalisty, w tym również psychiatry.

Obejmuje ono maksymalnie do 3 dni wstecz.

Co dość istotne, od 2018 roku tzw. L4 wystawiane są tylko w formie elektronicznej. To ułatwienie dla osoby z niepełnosprawnością, ponieważ nie musi osobiście dostarczyć zaświadczenia do firmy.

Ile dni może obejmować zwolnienie lekarskie wstecz?

Nie ma ograniczenia co do długości zwolnienia wydanego z datą wsteczną. Może to być kilka, kilkanaście lub choćby kilkadziesiąt dni. To zależy od twojego stanu zdrowia. Obejmuje:

  • maksymalnie 3 dni przed wizytą, jeżeli w tym czasie osoba niepełnosprawna nie chodziła do pracy,
  • oraz przewidywany okres powrotu do pełni sił i gotowości do pełnienia obowiązków służbowych.
Uprawnienia niepełnosprawnych [daszek z dłoni nad symbolem osoby na wózku].

L4 wstecz – co w przypadku psychiatry?

Zwolnienie lekarskie wstecz według ogólnych zasad obowiązuje do trzech dni wstecz, ale jest pewien wyjątek. Lekarze psychiatrzy mają w tym zakresie więcej swobody. jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności wynikające z choroby psychicznej, ma to dla ciebie szczególne znaczenie. Twój lekarz psychiatra może wystawić ci zwolnienie na więcej niż 3 dni wstecz.

Będzie tak, o ile uzna, iż w okresie nieobecności w pracy posiadałeś zaburzenia psychiczne, które utrudniały zdolność do podejmowania decyzji i funkcjonowanie w miejscu pracy. Wtedy twoja absencja będzie usprawiedliwiona.

Nagłe pogorszenie zdrowia a zwolnienie lekarskie ile dni wstecz?

Jeśli nagle poczujesz się bardzo źle i nie możesz iść do pracy, co w przypadku pracowników niepełnosprawnych jest częste, to zwolnienie lekarskie może być wystawione choćby od soboty.

To dotyczy na przykład sytuacji, gdy doznałeś wypadku lub niespodziewanie trafiłeś do szpitala. Zwolnienie lekarskie wstecz obejmuje okres pobytu osoby niepełnosprawnej w szpitalu oraz czas, jaki potrzebuje na rekonwalescencję.

Zwolnienie wstecz a weekend

Zwolnienie lekarskie wstecz jest rozliczane tak samo, niezależnie od tego, czy był to weekend. Każda osoba, w tym niepełnosprawna, ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 80% podstawy, choćby jeżeli zwolnienie wypada w weekend.

Warto jednak zastanowić się nad tym, czy rozpocząć zwolnienie weekend. jeżeli u lekarza byłeś przykładowo w poniedziałek, a w weekend i tak miałeś wolne zgodnie z grafikiem, to zwolnienie wstecz jest niekorzystne.

Zwolnienie lekarskie wstecz – jak liczyć dni?

Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną obejmuje 3 dni kalendarzowe, a to oznacza, iż wlicza również weekendy. jeżeli źle się czujesz, umów się na wizytę u lekarza w ciągu dwóch dni.

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem, masz pierwszeństwo w kolejce, pamiętaj o tym.

Na ile dni wstecz można wystawić zwolnienie wstecz w ciąży?

Początkowy okres ciąży może być trudny dla każdej kobiety, a w szczególności, jeżeli jest osobą niepełnosprawną. Pojawiają się różne objawy, które mogą utrudniać wykonywanie pracy. jeżeli jesteś w takiej sytuacji, ginekolog czy lekarz rodzinny może wystawić ci L4, jednak tylko do trzech dni wstecz. To same zasady obowiązują kobiety z niepełnosprawnością, jak i pozostałe.

Zwolnienie lekarskie wstecz [lekarz wypisuje zwolnienie pacjentowi].

Czy mogę dostać zwolnienie lekarskie wstecz na prywatnej wizycie?

Możesz otrzymać zwolnienie lekarskie wydane z datą wsteczną od specjalisty, bez względu na to, czy jest to wizyta na NFZ, czy prywatna. Obowiązują te same zasady. Warunkiem jest, iż lekarz musi mieć podpisaną umowę z ZUS.

Prawo to może być to ułatwieniem dla osób przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych, biorąc pod uwagę długie kolejki czekających na wizytę u lekarza na NFZ. Wizyta prywatna może przyspieszyć możliwość konsultacji z lekarzem i otrzymanie L4.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie do przodu?

W tym przypadku odpowiedź jest również twierdząca. W niektórych przypadkach lekarz może wystawić zwolnienie do przodu. Zwolnienie może obowiązywać od dnia jego wystawienia, ale również maksymalnie 4 dni po dniu konsultacji. Jest to możliwe, gdy następny dzień jest dniem wolnym od pracy.

Teleporada. Czy mogę dostać zwolnienie lekarskie wstecz online?

Jeśli osoba niepełnosprawna źle się czuje lub podejrzewa, iż może mieć chorobę zakaźną, może umówić się na teleporadę. Lekarz oceni, czy rzeczywiście nie mogłeś wykonywać obowiązków w pracy w określonym czasie. Zrobi to na podstawie wywiadu lekarskiego i może wystawić ci e-zwolnienie z datą wsteczną.

Obowiązują tu te same zasady jak w przypadku standardowej wizyty u lekarza, czyli otrzymasz l4 na maksymalnie 3 dni przed konsultacją.

Podsumowanie

Osoba niepełnosprawna może otrzymać zwolnienie lekarskie wstecz na tych samych zasadach, co pozostali pracownicy. Może okazać się to niezmiernie pomocne, gdy kolejki do lekarza nie pozwalają ci na konsultacje w tym samym dniu, w którym twój stan zdrowia się pogorszył i nie mogłeś być obecny w pracy.

Otrzymasz zaświadczenie lekarskie maksymalnie 3 dni wstecz, ale również na 4 dni do przodu, gdy kolejny dzień to dzień wolny od pracy.


Zwolnienie lekarskie wstecz!
Idź do oryginalnego materiału