Gotowane na twardo jajka to jeden z obowiązkowych elementów tradycyjnej Wielkanocy. Zostały ci jaja po świętach? Sprawdź, jak bezpiecznie je przechowywać.
Jak długo można przechowywać jaja ugotowane na twardo?
FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) zaleca, aby ugotowane na twardo jajka przechowywać w lodówce nie dłużej, niż tydzień. Skorupka chroni jajo i zabezpiecza je przed wysuszaniem. Jednak ta zasada dotyczy jaj w nieuszkodzonych skorupkach. jeżeli są pęknięte, należy je wykorzystać jak najszybciej.
Jeżeli chodzi o potrawy zawierające gotowane jajko, czyli np. różnego rodzaju sałatki, czas ten jest krótszy i wynosi nie więcej, niż cztery dni.
WAŻNE: gotowanych jajek nie należy mrozić. Zamrożone jajko traci swoją konsystencję, białko robi się gumowate i lekko przezroczyste. Nie należy też mrozić potraw z dodatkiem gotowanych jaj (czyli np. tradycyjnej sałatki jarzynowej).
Co można zrobić z gotowanych jajek?
Gotowane jajka można wykorzystać na wiele sposobów. Można je po prostu zjeść na kanapkach czy z dodatkiem majonezu lub innego ulubionego sosu, ale też wykorzystać do zrobienia sałatki. Gotowane jajka sprawdzą się też jako dodatek do niektórych zup, np. żurku, barszczu białego, zupy szczawiowej albo idealnej na wiosnę zupy z pokrzywy.
Gotowane jaja można też przerobić na pyszną pastę kanapkową. Wystarczy je zetrzeć na drobnych oczkach tarki, dodać majonez, aby uzyskać odpowiednią konsystencję, doprawić musztardą, solą i pieprzem. Do pasty jajecznej świetnie pasuje także kremowe awokado (wtedy można dać mniej majonezu) i świeże zioła (natka pietruszki, koperek, tymianek, majeranek).