Zoraya ter Beek nie żyje. Poddała się eutanazji ze względu na cierpienie psychiczne

wiadomosci.gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Screen / X.com / The Free Press


Zoraya ter Beek nie żyje. 29-latka poddała się eutanazji w obecności swojego partnera - poinformowały holenderskie media. Młoda kobieta czekała na zgodę na eutanazję od 3,5 roku.
Zoraya ter Beek zmarła w środę 22 maja, poddała się eutanazji, był przy niej partner - poinformował m.in. holenderski portal ad.nl. Nie była chora fizycznie, od dziecka cierpiała jednak na przewlekłą depresję, zmagała się ze stanami lękowymi, traumą i zaburzeniami osobowości. Była też w spektrum autyzmu. Leczyła się od lat, w końcu uznała jednak, iż ani ona, ani nikt inny nie jest już w stanie pomóc. Z tego powodu od ponad 3 lat starała się o zgodę na eutanazję. Uzyskała ją w zeszłym roku.
REKLAMA






Zobacz wideo "Dzieci słyszą od dorosłych o tym, iż nie należy nikomu mówić o wizytach u psychologa". Czas skończyć z tym tabu



Zoraya ter Beek nie żyje. Poddała się eutanazji
Jak wskazuje "The Guardian", któremu jakiś czas temu Zoraya udzieliła wywiadu, jej przypadek wywołał sporo kontrowersji. Wszystko przez to, iż w Holandii wspomagane umieranie w przypadku osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, wciąż jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, choć z biegiem lat liczba ta rośnie. W 2010 roku było to zaledwie dwa przypadki, w 2023 już 138.
Zoraya w mediach społecznościowych i wywiadach wyjaśniała, w jaki sposób regulowana jest eutanazja w Holandii. - Rozumiem obawy niektórych osób (...), ale w Holandii mamy to prawo od ponad 20 lat. Obowiązują naprawdę rygorystyczne zasady i jest to naprawdę bezpieczne - mówiła gazecie.


10-letnie leczenie nie przyniosło oczekiwanych skutków, dlatego kobieta podjęła decyzję o eutanazji. - Zakończyłam EW w sierpniu 2020 roku i po okresie akceptacji, iż nie ma już możliwości leczenia, w grudniu tego samego roku złożyłam wniosek o pomoc w śmierci. To długi i skomplikowany proces. To nie jest tak, iż w poniedziałek prosisz o pomoc w śmierci, a w piątek jesteś martwy - tłumaczyła.



Potrzebujesz pomocy?
jeżeli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, iż możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:




Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222
Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123

Pod tym linkiem [Życie warte jest rozmowy] znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim.
jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Idź do oryginalnego materiału