Banany to owoce nie tylko łatwo dostępne, ale też wszechstronne. Mogą być bazą zdrowych koktajli, ciast, placków, sałatek owocowych i różnego rodzaju deserów. Są szybkim zastrzykiem energii dla sportowców (najlepiej o tym wiedzą biegacze długodystansowi). Po banany warto sięgać każdego dnia.
Ile bananów dziennie można jeść?
Według dietetycznych zaleceń dorosły człowiek może jeść 1-2 banany dziennie. Jeden banan średniej wielkości dostarczy organizmowi:
105 kalorii,
27 gramów węglowodanów,
3 gramy błonnika,
0,3 grama tłuszczu,
1 gram białka,
22 proc. dziennej wartości witaminy B6,
17 proc. dziennej wartości witaminy C,
12 proc. dziennej wartości potasu,
16 proc. dziennej wartości manganu,
8 proc. dziennej wartości magnezu.
Czym różni się banan dojrzały od niedojrzałego?
Różnica jest wyczuwalna nie tylko w smaku (dojrzałe banany są słodsze), ale i w konsystencji. To jednak nie wszystko. Organizm zareaguje w inny sposób na dojrzałego banana. jeżeli jedząc banana liczysz na szybki zastrzyk energii, sięgnij po owoce dojrzałe. – Dojrzałe banany zawierają więcej czystego cukru, a ten szybciej dostaje się do krwi i błyskawicznie dostarcza energii – mówi cytowana przez Berliner Kurier Antje Gahl z Niemieckiego Towarzystwa Żywienia. Jak tłumaczy, niedojrzałe banany zawierają więcej skrobi i mniej cukru. W rezultacie niedojrzałe banany dostarczają energii wolniej, ale przez dłuższy czas (w porównaniu z owocami dojrzałymi).
Czy banany pomagają schudnąć?
Banany pozytywnie wpływają na pracę układu trawiennego i florę bakteryjną jelit. Są dobrym źródłem błonnika, który wspomaga odchudzanie i zapobiega zaparciom czy biegunkom. Ogromnym atutem bananów jest ich naturalnie słodki smak i miękka konsystencja, dzięki czemu są idealnym składnikiem wielu wypieków. Można więc znacznie zredukować ilość dosypywanego cukru poprzez dodanie do ciasta bananów. Ponadto banany są bardzo sycące, dzięki czemu w formie przekąski mogą gwałtownie stłumić głód.