Znamy laureatów Medalu Świętego Brata Alberta

naszesprawy.eu 20 godzin temu

Kapituła Medalu św. Brata Alberta, zebrana w 108 rocznicę śmierci swojego Patrona, przyznała doroczne Medale Świętego Brata Alberta.

Laureatami za rok 2024 zostały następujące osoby:

Pani Anna Lewandowska – za wieloletnią działalność charytatywną, a zwłaszcza za wspieranie sportowców z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.

Państwo Helena, Henryk i Janusz Świtajowie za postawę życiową, wzór rodzicielskiej siły i miłości, która może być inspiracją dla rodzin wychowujących osoby z niepełnosprawnościami.

Siostra Bronisława Majchrzycka ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Vincentego a Paulo za wieloletnią pracę na rzecz osób w kryzysie bezdomności, chorych, potrzebujących pomocy oraz osób z niepełnosprawnościami.

Pan Roman Kobylarczyk za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Medal Świętego Brata Alberta to wyróżnienie ustanowione w 1997 r., któremu patronuje Św. Brat Albert. Corocznie ogólnopolska kapituła, powołana przez Fundację im. Brata Alberta, przyznaje go ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami i potrzebującym pomocy.

Jako pierwszy medal otrzymał śp. ks. kardynał Franciszek Macharski. W latach następnych medale otrzymali m.in.: śp. bp Jan Chrapek, ks. bp Damian Muskus, Rzecznicy Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, Joanna Kulig, piosenkarze Eleni Tzoka, Lidia Jazgar, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Marek Piekarczyk, Adam Nowak, sportowcy Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Wlazły, Marcin Gortat, Jerzy Dudek, Piotr Zieliński, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, restaurator Jan Kościuszko oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Medal przedstawiający Świętego Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego mieszkańca Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Ceremonia wręczenie medali odbędzie się w poniedziałek 24 marca 2025 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana” organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Przewodniczący Kapituły Medalu św. Brata Alberta
Jan Bujnowicz (Łódź)

Prezes Zarządu Krajowego Fundacji im. Brata Alberta
Małgorzata Urbanik (Radwanowice)

***

Laureaci Medalu Świętego Brata Alberta za rok 2024
Anna Lewandowska – sportsmenka i działaczka sportowa, coach, trenerka personalna, osobowość medialna. Wielokrotna medalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w karate tradycyjnym. Pomimo wielu sukcesów i sławy, jest osobą skromną i angażująca się w działalność charytatywną min. na rzecz chorych dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Przez osiem lat jako prezes wspierała zawodników Olimpiad Specjalnych Polska, czyli osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W tym czasie wraz z zespołem trenerów, opiekun i wolontariuszy zorganizowała prawie 1000 zawodów lokalnych, regionalnych, makroregionalnych i ogólnopolskich dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Poprzez działania wspierające wizerunek i aktywność tych osób, zmienia też świadomość społeczeństwa na temat ich możliwości i umiejętności. Chętnie angażuje się również w akcje charytatywne, które mają wspierać najbardziej potrzebujących.

Państwo Helena, Henryk i Janusz Świtajowie – rodzice i syn, którzy w obliczu tragicznego wypadku syna (w wyniku wypadku został całkowicie sparaliżowany, porusza tylko głową, oddycha dzięki respiratora). Pani Helena i Pan Henryk od chwili wypadku otoczyli syna pełną oddania opieką. Już w szpitalu przejęli od pielęgniarek wiele czynności pielęgnacyjnych. Pan Henryk uczył się metod rehabilitacji. Po pięciu latach od wypadku Pan Janusz opuścił szpital, dzięki pozyskaniu domowego respiratora. Wtedy całkowitą, 24-godzinną opiekę nad nim przejęli rodzice poświęcając mu cały swój czas. Mogą stanowić wzór oddania w opiece nad osobą cierpiącą, chorą i z niepełnosprawnością oraz być inspiracją dla opiekunów takich osób. Pan Janusz zdał maturę i obronił tytuł magistra psychologii na Uniwersytecie Śląskim, napisał autobiografię „12 oddechów na minutę”. Uhonorowano go tytułem „Człowiek bez barier” (2014) oraz „Lodołamaczem Specjalnym” (2024). Został również wpisany do Księgi rekordów Guinnessa – jako człowiek najdłużej oddychający dzięki respiratora (2024). w tej chwili pracuje, jako psycholog, w Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Siostra Bronisława Majchrzycka ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Prowincji Chełmińsko-Poznańskiej – jest nazywana „Chełmińską Matką Ubogich”. Pieszo i na rowerze przemierza ulice i zakamarki miasta Chełmna w poszukiwaniu ubogich, osób z niepełnosprawnościami, wykluczonych społecznie, biednych, w kryzysie bezdomności. Prowadzi wielkie dzieło miłości przygarniając i otulając pomocą, tych którzy najbardziej tej pomocy i miłości potrzebują. Organizuje jadłodajnię z ciepłymi posiłkami. Dzisiaj to ok. 200 posiłków dziennie. Miejsce gdzie potrzebujący mogą skorzystać z łazienki, z kąpieli, otrzymać czystą odzież, środki higieniczne. Organizuje dla tych ludzi pomoc medyczną, psychologiczną i fizjoterapeutyczną. Daje możliwość swoim podopiecznym uczestnictwa w różnego rodzaju warsztatach i wykładach, a także w życiu kulturalnym (wycieczki, kino, wyjścia do restauracji). Organizuje miejską „Ladę chłodniczą”, dzisiaj nazywaną lodówką, dbając, aby nigdy w niej nie zabrakło żywności dla potrzebujących. Zabiega, aby każdy czuł się doceniany, zrozumiany, potrzebny i kochany.

Roman Kobylarczyk – od samego początku istnienia Fundacji im. Brata Alberta czyli od 37 lat jest jej dobroczyńcą i ambasadorem. Mieszkając w Dubiu, gdzie posiada gospodarstwo rybackie i restaurację od samego początku wspierał mieszkańców Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach przekazując żywność i wsparcie materialne. Zawsze można liczyć na jego pomoc i zaangażowanie. Pan Roman jest osobą bardzo wrażliwą na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Od prawie 10 lat regularnie organizuje w każdy pierwszy czwartek miesiąca „czwartkowe obiady”, na które zaprasza grupy podopiecznych Fundacji z różnych jednostek do swojej restauracji zapewniając im obiad, możliwość zobaczenia hodowli ryb oraz wspólnie spędzony czas.

pr/, fot. Marcin Gazda / archiwum NS

Data publikacji: 08.01.2025 r.

Idź do oryginalnego materiału