Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Znajduje się tam m.in. zapis, iż SOR ma obowiązek przyjąć w ciągu 15 minut pacjenta przywiezionego przez karetkę.
Liczebność zespołów
- Projekt został uzgodniony w ramach Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej komisji i naniesione zostały w nim poprawki zgodnie z sugestiami zespołu - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Marek Kos podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Potwierdziła to strona samorządowa.
- Jest to propozycja kompleksowej zmiany przepisów o ratownictwie medycznym, która rozwiązuje kilka problemów dużego kalibru, jakie miały szpitale i samorządy w tym obszarze - przekazał Marek Wójcik, pełnomocnik ds. legislacji Związku Miast Polskich. Podkreślił, że projekt dotyczy wielu aspektów funkcjonowania ratownictwa medycznego, m.in. spraw kadrowych, systemów informatycznych, sprzętu, organizacji pracy.
Wśród ważnych zmian, jakie uzgodniono na linii rząd - samorząd, Marek Wójcik wskazał m.in. zapisy dotyczące składów zespołów ratownictwa medycznego. Te, w zależności od przypadku, do jakiego jedzie karetka, są dwu- lub trzyosobowe.
- Jeden z największych problemów ostatnich lat dotyczył liczebności składów zespołów, ponieważ koszty osobowe w strukturach kosztów ratownictwa są najwyższe - wyjaśnił.
Obecnie ustalony jest jedynie minimalny skład zespołów podstawowych: dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Projekt nowelizacji zakładał skład trzyosobowy na każde rozpoczęte 10 zespołów podstawowych w każdym województwie. W efekcie uzgodnień zdecydowano, by w ustawie nie określać minimalnej liczby zespołów ratownictwa medycznego na trzy osoby, sprawę tę pozostawiono wojewodzie.