Zmiany w sposobie rozliczania świadczeń stomatologicznych

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej spotkała się z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy opracowali modele rozliczenia świadczeń (pakiety plus procedury jednostkowe) niezależnie od procentowego wykonania i posiadanych zapisów w aneksach do wysokości wartości zakontraktowanych umów.

Tematem przewodnim spotkania było potwierdzenie wcześniejszego stanowiska realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne. Został też poruszony temat zwiększenia etatu przeliczeniowego, po wcześniejszej analizie wykonania świadczeń.

O tym, iż jest to bardzo aktualny temat, świadczą reakcje na podjęte zagadnienia. Małgorzata Karczewska, prowadząca indywidualną praktykę lekarską, skomentowała to w ten sposób: – Podział punktów w Pomorskim NFZ jest nie do przyjęcia! Dostałam pulę na ekstrakcje, którą jestem w stanie wykonać w ciągu kilku miesięcy. Mam prawie 70 lat, a robiąc ok. 6000 punktów protez przekraczam punkty na leczenie. Za kwiecień obcięto mi ok. 5000 punktów, prawdopodobnie będą to nadwykonania. Kontrakt na więcej punktów tylko pogorszy sprawę, bo dług będzie tylko rósł. Niech NFZ zapłaci za to, co się wykonało. Technik protetyczny nie będzie czekał w nieskończoność na zapłatę – pomijam fakt, iż coraz bardziej nie chcą robić protez na NFZ i biorą za jedną protezę naprawdę duże pieniądze. o ile nic się w tym temacie nie zmieni, będę zmuszona podziękować NFZ-owi – czytamy we wpisie pod pismem wiceprezesa KS NRL lek. dent. Pawła Baruchy w sprawie rozliczenia świadczeń stomatologicznych.

Przypomnijmy, iż zmiany w sposobie rozliczania świadczeń NFZ przedstawił na swojej stronie internetowej 10 maja. Fundusz przygotował tez webinar z praktycznymi poradami ekspertów.

Główne założenia przyjęte w modelu rozliczeń pakietów to:
• Czas pracy lekarza specjalisty (za godzinę pracy lekarza) decydującym kryterium w określeniu wyceny pakietu, dodatkowo inne kryteria, np. koszt pracy asystentki, wyposażenia, narzędzi dentystycznych, materiałów stomatologicznych itd.
• Łączenie pakietów przy zachowaniu zasady, iż drugi pakiet rozliczany jest ze współczynnikiem 0,8.
• Badanie lekarza dentysty – każdy pakiet obejmuje wycenę badania koniecznego do wykonania świadczeń z pakietu, o ile jest to odrębna procedura – można sumować.

Opracowanie: INK
Idź do oryginalnego materiału