Zmiana czasu w zimowy już za tydzień. Ekspert: to może źle wpłynąć na samopoczucie

rdc.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Kiedy będzie zmiana czasu? (autor: pixabay)


W nocy z 26 na 27 października zmienimy czas z letniego na zimowy. Oznacza to, iż wcześniej będzie zapadać zmrok. W efekcie zimą wiele osób budzi się po ciemku i po ciemku wraca z pracy, a kiedy dostępne jest światło dzienne, przebywa w biurze.

Eksperci podkreślają, iż czas zimowy, iż to okres, w którym szczególnie należy zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Profesor Uniwersytetu SWPS Marta Jackowska tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem RDC, iż zmiana może źle wpłynąć na nasze samopoczucie.

Jest to ingerencja w zegar biologiczny, bo przecież manipulujemy światłem. Może być nam trudniej zasnąć w czasie, kiedy zwykle chodzimy spać. Do tego się adaptujemy, ale taka zmiana sztuczna sprawia, iż nasz zegar biologiczny musi się raptownie przystosować. To tak jakbyśmy się przenieśli z miasta w Niemczech nagle do Maroka. Prawda? To jest mniej więcej takie porównanie — wyjaśnia Jackowska.

Polacy, podobnie jak inne nacje, są narodem niewyspanym – średnio co drugi Polak i Polka skarżą się na niską jakość snu. To sprawia, iż zmiana czasu dodatkowo nas obciąża. Sen jest zaś potrzebny do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak radzi profesor Jackowska, tuż przed zmianą czasu warto jest odpocząć.

Szanujmy sen cały rok, a szczególnie w taki weekend zmiany czasu. Podwójnie się postarać, żeby zrelaksować się przez cały ten weekend i maksymalnie do dwóch tygodni nasz organizm się przestawi na ten nowy rytm — mówi Jackowska.

Tak jak w przypadku czasu letniego, czas zimowy nie rozpoczyna się zawsze tego samego dnia. Dzieje się to w ostatni weekend października.

Zmiana czasu została formalnie wprowadzona w 1916 roku podczas pierwszej wojny światowej przez Niemców w celu efektywniejszego wykorzystania naturalnego światła i - co się z tym wiązało - zaoszczędzenia na użyciu sztucznego światła.

Obecnie mało kto widzi w tym sens lub użyteczność, a negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia jasno sugerują, iż zmiana czasu raczej nam szkodzi, niż pomaga — podsumowuje prof.Jackowska.

Idź do oryginalnego materiału