Zmarł prof. Marek Grzybiak

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Gdański Uniwersytet Medyczny


Z żalem informujemy, iż 30 marca – w wieku 77 lat – zmarł wybitny neurolog, prof. Marek Grzybiak.



O profesorze

Prof. Marek Grzybiak urodził się 13 września 1947 r. we Wrocławiu.

Dyplom lekarza uzyskał 15 czerwca 1971 r. na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku i w tym samym roku podjął pracę na swojej Alma Mater, z którą był związany do końca życia. To właśnie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym uzyskał stopień doktora nauk medycznych (1979) i stopień doktora habilitowanego (1989), pracując kolejno na etatach asystenta, adiunkta, docenta i profesora nadzwyczajnego (1990). W 1999 r. zdobył tytuł naukowy profesora nauk medycznych.

Prof. Grzybiak był autorem i współautorem 390 prac oraz wydrukowanych streszczeń zjazdowych, w tym 20 pozycji podręcznikowych. Część dorobku naukowego stanowią prace o tematyce antropologicznej i prymatologicznej.

Prof. Marek Grzybiak był kontynuatorem działalności naukowej Gdańskiej Szkoły Prymatologicznej, którą stworzył prof. Michał Reicher, współautor fundamentalnego wielotomowego dzieła „Anatomia człowieka”. Cykl pierwszych prac dotyczył układu żył nieparzystych i ich dopływów u płodów, noworodków, ludzi dorosłych oraz przedstawicieli różnych gatunków naczelnych. W badanym materiale naczelnych wyodrębniono 4 typy tego układu, a zawarte spostrzeżenia mogą stanowić podstawę do niezupełnie jasnej, jak dotychczas, interpretacji rozwoju układu żył nieparzystych. Autor zwrócił uwagę także na zależność między budową klatki piersiowej, a układem tych żył u różnych badanych gatunków.

Na wyniki prac dotyczących układu żył nieparzystych prezentowanych przez prof. Marka Grzybiaka powoływano się w kilku wydaniach znanego dzieła „Grays Anatomy”. W dorobku profesora większość prac była związana z sercem – to prace dotyczące między innymi struktur lewej komory, tak w aspekcie rozwoju osobniczego pre- i postnatalnego, jak i rodowego naczelnych. Autor podkreślił, iż we wspomnianym rozwoju rodowym naczelnych można zaobserwować zmiany w kształtowaniu się między innymi strun ścięgnistych, zbliżone do zmian zachodzących w rozwoju osobniczym człowieka.

W pracach dotyczących warstwy wewnętrznej mięśniówki komory lewej u naczelnych autor poczynił wiele obserwacji, posuwając się w szeregu od lemurów do małp człekokształtnych. Wprowadził także propozycje nowych terminów anatomicznych dotyczących badanej lewej komory serca, takich jak listwa kąta przedniego komory lewej i beleczki brodawkowate.Wyniki powyższych prac były prezentowane na kongresach i zjazdach zagranicznych.

Prof. Marek Grzybiak był wieloletnim przewodniczącym Komisji Prymatologicznej Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz twórcą i głównym organizatorem konferencji prymatologicznych, a także inicjatorem i współorganizatorem Oddziału Polskiego Towarzystwa Antropologicznego w Gdańsku, wieloletnim jego przewodniczącym i wiceprzewodniczącym.

Zmarły naukowiec był promotorem rozpraw doktorskich, opiekunem ukończonych przewodów habilitacyjnych i autorem recenzji wielu rozpraw habilitacyjnych i doktorskich, a także wniosków dotyczących nadania tytułu profesora.

Przez wiele lat prowadził wykłady z zakresu anatomii prawidłowej, klinicznej i antropologii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz cykliczne wykłady z zakresu medycyny i antropologii na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Przez mniej więcej 30 lat był związany także z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadził zajęcia ze studentami malarstwa i rzeźby. Przez wiele lat był popularyzatorem wiedzy anatomicznej i antropologicznej w mediach lokalnych i o zasięgu krajowym.

Idź do oryginalnego materiału