Złoto wikingów oraz Srebro wikingów – dwie nowe wystawy w Muzeum Archeologiczno-Historycznym

razemztoba.pl 17 godzin temu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na wernisaż dwóch wystaw czasowych: „Złoto wikingów. Skarby a polityka od 1800 r.” oraz „Srebro wikingów. Skarb monet z Truso”, które przybliżą tajemnice wikińskich skarbów i pozwolą zrozumieć fenomen tych niezwykłych znalezisk.

Wydarzenie odbędzie się 17 stycznia o godzinie 18:00 w budynku Gimnazjum elbląskiego muzeum.

„Skarb” – to słowo, które od zawsze budzi wyjątkowe emocje. W powszechnej świadomości kojarzy się z niezwykłym bogactwem, podczas gdy dla archeologów i historyków oznacza wyjątkowe znaleziska, niosące za sobą ślady dawnych kultur i tradycji.

Złoto wikingów. Skarby a polityka od 1800 r.

Wystawa objazdowa, stworzona przez duet kuratorek: prof. Isabelle Dolezalek i Charlotte Wenke, a wyprodukowana przez berlińskie studio museeon, opowiada nieoczywistą historię, jaką wikińskie skarby z Hiddensee i Hoen „napisały” już po odkryciu jako zabytki. Losy artefaktów splatały się bowiem z wielką polityką, dramatem wojen i próbami zawłaszczenia. Do kogo dziś należy złoto wikingów?

Srebro wikingów. Monety Orientu w skarbie z Truso

We wczesnym średniowieczu na terenie dzisiejszej Polski funkcjonowało Truso – wikiński port handlowy. Odkryto tam ponad 14 tysięcy zabytków wydzielonych, ponad 257 tysięcy zabytków masowych, ale tylko jeden skarb. Jego odkrycia dokonano niemal 40 lat temu, ale dopiero teraz skarb z Truso został zaprezentowany na osobnej wystawie. Choć w porównaniu ze skarbami z Hiddensee czy Hoen depozyt z Truso jest raczej skromny, to kryje się za nim niezwykła historia. Zbiór 11 monet całych i 5 fragmentów stanowi wspaniałe świadectwo dalekosiężnych kontaktów handlowych wikingów oraz zagadkowych praktyk ukrywania cennych przedmiotów w ziemi.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Fot. nadesłane
dr Jakub Jagodziński, kustosz MAH w Elblągu
Idź do oryginalnego materiału