Złota krew to najrzadsza grupa krwi. Maja ją mniej niż 50 osób na całym świecie

g.pl 16 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jacek Babiel / Agencja Wyborcza.pl


Złotą krew, czyli niezwykle rzadką grupę krwi, rozpoznano u zaledwie nieco ponad 40 osób na całym świecie. Dlaczego ma tak dumną nazwę? To prawdziwe wyróżnienie, ale również pewnego rodzaju zmora. Badacze szacują, iż na każde sześć milionów ludzi tylko jedna osoba ma ją w swoich żyłach.
Na lekcjach biologii uczono nas, iż istnieją cztery podstawowe grupy krwi, czyli: A, B, AB i 0. Do tego dochodzi dodatni lub ujemny czynnik Rh. Okazuje się jednak, iż u ludzi występuje jeszcze jedna, nieco bardziej wyjątkowa grupa krwi. Jest jednak tak rzadka, iż nie ma jej choćby 50 osób na całym świecie. Wyróżnia ją nietypowy czynnik Rh, który w tym przypadku nie jest ani dodatni, ani ujemny.


REKLAMA


Zobacz wideo Michał Janczura o podziemiu terapii boreliozy: Jak się w to wpada, trudno z tego wyjść


Czym jest złota krew? To nagroda i kara w jednym
Według badaczy na każde sześć milionów ludzi przypada wyłącznie jedna osoba, która może "pochwalić się" tak zwaną złotą krwią. Choć jej nazwa brzmi dość intrygująco, w rzeczywistości ta konkretna grupa krwi pod względem wyglądu nie wyróżnia się na tle innych. Jej charakterystyczną cechą jest natomiast to, iż posiada czynnik Rh, który nie jest ani dodatni, ani ujemny. W związku z tym naukowcy nazwali go Rh zero. To sprawia, iż jego posiadacze są idealnymi dawcami między innymi dla osób z rzadkimi grupami krwi. Wszystko dlatego, iż jest to krew uniwersalna, która może zostać przetoczona każdemu -zarówno osobom z czynnikiem Rh-, jak i Rh+. Niestety istnieje również druga strona medalu. Osoby, które posiadają tę niezwykle rzadką krew, są jednocześnie najtrudniejszymi biorcami. W przypadku, gdy sami potrzebują transfuzji, znalezienie odpowiedniego dawcy jest niezwykle trudnym, niekiedy wręcz niemożliwym zadaniem. Właśnie dlatego wielokrotnie apelowano o to, aby posiadacze złotej krwi, jeżeli tylko zdrowie im na to pozwala, decydowali się na jej oddawanie.


Złotą krew można odziedziczyć po rodzicach. Szczęśliwców jest tylko 43
Pierwszy taki przypadek zanotowano już w 1961 roku, a była nim kobieta zamieszkująca Australię. Choć od tego czasu minęło ponad 60 lat, liczba posiadaczy złotej krwi wciąż nie należy do najpokaźniejszych. Do tej pory mówiło się o zaledwie 43 potwierdzonych przez lekarzy przypadkach na całej kuli ziemskiej, która zamieszkiwana jest przez około osiem miliardów ludzi. interesujące jest również to, iż czynnik RH zero jest dziedziczny, dokładnie tak jak w przypadku każdej innej grupy krwi. Według naukowców przyczyną tego jest mutacja w genie RHCE, którą rodzice mogą przekazać swoim dzieciom. To zjawisko otrzymało choćby swoją nazwę. Jest to dziedziczenie autosomalne recesywne, do którego dochodzi w momencie odziedziczenia dwóch kopii zmutowanego genu - po jednej od każdego z rodziców.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału