Czy jajka mogą uczulać?
Jajo kurze, obok mleka krowiego, jest jednym z najsilniejszych alergenów pokarmowych, wywołującym objawy kliniczne. Potwierdzają to dane przygotowane przez ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia.
Jajo zawiera kilka alergizujących składników, z których najsilniej działającym jest owoalbumina. Znajduje się ona przede wszystkim w białku, dlatego mówi się, iż białko jest bardziej alergizujące od żółtka. Uczulić mogą też inne składniki jajka: owomukoid, globuliny oraz lipoproteiny.
Te objawy wskazują na uczulenie na jajka
Reakcja alergiczna na jajko może dotyczyć zarówno układu pokarmowego, oddechowego jak i reakcji skórnych. Objawy ze strony układu pokarmowego:
wymioty,
bóle brzucha,
biegunka.
Objawy ze strony układu oddechowego:
kaszel,
kichanie,
nieżyt nosa,
napady astmy,
obrzęk błon śluzowych jamy ustnej,
częste infekcje.
Objawy skórne, które mogą wskazywać na uczulenie na jajka:
pokrzywka,
wysypka,
zastrzeżenie objawów atopowego zapalenia skóry,
wypryski,
czerwone policzki.
Alergia na jajka może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Kto może być uczulony na jajka?
Objawy alergii na jajko występują głównie u najmłodszych (ten rodzaj alergii dotyczy od 1,7 do 4 procent małych dzieci). Mogą pojawić się choćby po pierwszym w życiu spożyciu tego produktu.
Występowanie alergii na jajko jest większe u dzieci z uczuleniem na mleko krowie oraz u cierpiących na atopowe zapalenie skóry, Tolerancja wobec jaj pojawia się zwykle w 3 roku życia dziecka, ale bywa, iż najmłodsi potrzebują więcej czasu. Zwykle ta alergia ma charakter przemijający, może również dotyczyć osób dorosłych.
Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na jajka, skonsultuj się z lekarzem alergologiem. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie testów.
Mam uczulenie na jajka i co dalej?
Jeśli u danej osoby wystąpi reakcja anafilaktyczna po spożyciu jajka, należy całkowicie wyeliminować je z diety oraz unikać produktów, w których może ono się znaleźć.
W innych przypadkach nie zaleca się całkowitej rezygnacji z jajek, zwłaszcza, iż mają one doskonałe adekwatności odżywcze. Zawierają białka, lipidy, witaminy (B12, B2, D, E) i mikroelementy (cynk, żelazo, wapń, potas, magnez). Przeciwdziałają infekcjom bakteryjnym czy wirusowym, mają adekwatności przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne.
Te produkty mogą zawierać jajka
Osoby uczulone powinny dokładnie czytać składy produktów umieszczone na opakowaniach. Warto zawracać uwagę na takie słowa jak albumina, lizozym, owalbumina, egg (po angielsku).
Produkty, w których może występować jajko:
lody,
marcepan,
chałwa,
masa orzechowa,
babeczki,
rogale,
gotowe zupy,
precle,
bezy,
ciasta,
klopsy,
sosy,
makarony,
naleśniki.
Czym zastąpić jajko?
Znamy sprawdzone zamienniki jajek, które również dostarczą niezbędnych składników odżywczych, bez szkody dla smaku potrawy. Zamiast jaka sprawdzi się np.:
1 łyżka mielonego siemienia lnianego zalana trzema łyżkami wody,
1 łyżka nasion chia i jedna trzecia szklanki wody,
1 łyżka zmielonych płatków owsianych i 3 łyżki gorącej wody,
puree z połówki banana,
pół rozgniecionego awokado,
aquafaba (woda po ciecierzycy) – idealna do ubijania,
pół szklanki puree z upieczonego batata.