Uchyłki jelita grubego to zmiany przybierające postać niewielkich woreczków. Mogą być wrodzone lub nabyte. zwykle nie są niebezpieczne, jednak mogą powodować obniżenie komfortu życia. Sprawdź, jakie zioła na uchyłki jelita grubego warto stosować!
W skrócie:
- Uchyłki jelita grubego to niewielkie zmiany w postaci woreczków, które mogą być wrodzone lub nabyte.
- Zioła na uchyłki jelita grubego są niesamowicie pomocne. Zaleca się herbatę ziołową z mięty pieprzowej lub rumianku oraz spożywanie łupin babki jajowatej i naparów z buku, krwawnika, lepiężnika, orzecha i rdestu.
- Siemię lniane jest szczególnie przydatne dla osób z uchyłkami, ponieważ ułatwia wypróżnianie i wpływa korzystnie na trawienie.
- Warto zadbać o układ trawienny przy uchyłkowatości jelita grubego. Siemię lniane i napar z mięty mogą być przydatne.
- Należy unikać lewatyw w przypadku zapalenia uchyłków jelita grubego. Dieta bogata w błonnik i regularna aktywność fizyczna są ważne dla zdrowia jelit.
- Powikłania uchyłków jelita grubego mogą być poważne, dlatego ważne jest odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia. Dieta, ruch i unikanie niektórych produktów mogą pomóc w zapobieganiu powikłaniom.
Zioła na uchyłki jelita grubego – jakie warto stosować?
Osoby zmagające się z uchyłkowatością jelita grubego mogą wspomóc się ziołami. Zioła na uchyłki jelita grubego mogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Po każdym posiłku warto wypić herbatę ziołową z mięty pieprzowej lub rumianku. Aby ułatwić wypróżnianie, zalecane jest spożywanie łupin babki jajowatej. Tworzy ona lepki śluz, dzięki czemu powoduje zmiękczenie masy kałowej. Na zagłębienia błony śluzowej jelit polecane są również napary z:
- buku;
- krwawnika;
- lepiężnika;
- orzecha;
- rdestu.
Zioła te nie tylko wyciszą stan zapalny, ale również zmniejszą ewentualne krwawienie w przewodzie pokarmowym.
Występowanie uchyłków w jelicie – zioła poprawiające trawienie
Zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu uchyłków bardzo ważne jest zadbanie o układ trawienny i jego pracę. W tym przypadku również warto wspomóc się produktami ziołowymi. Nieocenione jest siemię lniane, którego regularnego spożywanie nie tylko ułatwia wypróżnianie i przynosi ulgę w zaparciach, ale również wpływa na trawienie. Kleik z siemienia jest polecany szczególnie dla osób zmagających się z:
- stanami zapalnymi w obrębie przewodu pokarmowego;
- chorobą wrzodową;
- uchyłkach jelita;
- zespole jelita drażliwego.
Dodatkowo
Aby nie nasilać dolegliwości trawiennych, można także pić napar z suszu liści mięty.
Lewatywy z ziół o adekwatnościach przeciwzapalnych
W Internecie możesz znaleźć sporo informacji na temat ziołowych lewatyw. Należy jednak pamiętać, iż przy stanach zapalnych jelit nie należy ich przeprowadzać! Właściwości prozdrowotne lewatyw schodzą w tej sytuacji na dalszy plan. Szczególnie przy ostrym zapaleniu uchyłków oraz chorobie uchyłkowej nie należy przeprowadzać lewatywy. Jest to całkowicie zabronione i może stanowić poważne zagrożenie. Pamiętaj też, iż przy problemach z uchyłkami nie zaleca się spożywania czerwonego mięsa oraz roślin strączkowych. Najlepiej postawić na dietę łatwostrawną o dużej zawartości błonnika.
Uwypuklenia błony śluzowej jelit wcale nie muszą prowadzić do groźnych konsekwencji. Dość często pacjent nie odczuwa żadnych przykrych dolegliwości. Właśnie dlatego najczęściej uchyłki pozostają przez długi czas bez diagnozy. Z tego powodu każdy z nas powinien starać się stosować prawidłową dietę i dawkę ruchu. Bardzo ważne jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Takie działanie może zapobiec licznym problemom ze strony układu pokarmowego.
Czym jest uchyłkowatość jelita grubego?
Uchyłkowatość jelita jest stanem klinicznym, w którym występują uchyłki w obrębie jelita grubego. Uchyłki dzielimy na wrodzone i nabyte. Uchyłki są cienkościennymi woreczkami o średnicy około 1 cm. Zlokalizowane są na zewnątrz głównej części jelita grubego (okrężnicy) i zwykle występują w ilości od kilku do kilkudziesięciu.
Pamiętaj
Uchyłkowatość jelita dość często nie powoduje żadnych dolegliwości, dlatego zostaje wykryta dopiero podczas profilaktycznych badań. Uchyłki nabyte uważane są za chorobę cywilizacyjną, a ich podłożem może być niewłaściwy styl życia.
Rodzaje chorób jelita związanych z uchyłkami
Choć terminy „uchyłkowatość”, „zapalenie uchyłków jelita” czy „choroba uchyłkowa” są często stosowane zamiennie, ich znaczenie jest całkiem inne. Uchyłkowatość określa charakterystykę wyglądu jelita – są obecne uchyłki, jednak nie występuje stan zapalny. Zapalenie uchyłków jelita diagnozowane jest w sytuacji, gdy wraz z obecnością uchyłków pojawia się również stan zapalny i infekcja. Choroba uchyłkowa oznacza szerokie spektrum dolegliwości związanych z uchyłkami. Moją pojawić się:
- bóle brzucha;
- zapalenie otrzewnej;
- ropnie wewnątrzotrzewne;
- sepsa.
Jakie są przyczyny uchyłków? Sprawdźmy to!
Przyczyny zapalenia uchyłków w jelicie grubym
Najczęstszą przyczyną powstawania uchyłków w okrężnicy jest nieprawidłowa dieta. Źródło problemu zwykle leży w niedostatecznej ilości błonnika pokarmowego. Najłatwiej dostarczyć go podczas spożywania warzyw, owoców i zbóż. Niedobór błonnika prowadzi do przerostu mięśniówki, wzrostu ciśnienia w jelitach oraz ich nadmiernych skurczy, przez co powstają uchyłki. Innymi przyczynami uchyłkowatości są schorzenia, które osłabiają budulec ścian jelit (tkankę łączną). Wśród chorób mogących zwiększać ryzyko powstania uchyłków wyróżniamy:
- zespół Marfana;
- zespół Ehlersa-Danlosa.
Rodzaje postaci choroby uchyłkowej – objawy
Sama uchyłkowatość zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości i przebiega bezobjawowo. jeżeli zaczynają pojawiać się przykre objawy, zwykle mamy już do czynienia z zapaleniem lub chorobą uchyłkową. Najpowszechniejszymi symptomami świadczącymi o chorobie są:
- ból brzucha i podbrzusza;
- biegunki;
- zaparcia;
- wzdęcia;
- krew w kale.
Mogą występować również problemy z utrzymaniem stolca i gazów. Przy zapaleniu uchyłków dodatkowo może wystąpić wysoka gorączka i bolesny guz w lewej dolnej części brzucha.
Choroba uchyłkowa
Jeszcze kilka lat temu o chorobie uchyłkowej nie było wiadomo zbyt wiele. Z tego powodu nie wyróżniało się różnych postaci choroby. Przez długi czas uważano, iż uchyłki na jelicie grubym są formą charakterystycznej urody tego narządu i nie przeprowadzano w tym zakresie szczegółowej diagnozy. W 2015 roku sytuacja uległa zmianie. Od tego czasu rozróżniamy:
- uchyłkowatość bezobjawową;
- objawową niepowikłaną chorobę uchyłkową (ONChU);
- niepowikłane zapalenie uchyłków;
- powikłane zapalenie uchyłków.
Możliwe powikłania po uchyłkach jelita grubego
Choć uchyłki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta, nie należy ich lekceważyć. Szybka zmiana diety i stylu życia może skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę uchyłkową jelita grubego. Co więcej, spożywanie produktów bezresztkowych to najlepsza metoda działania profilaktycznego. Nieleczone uchyłki mogą prowadzić o niebezpiecznych powikłań, takich jak:
- ropień śródbrzuszny;
- ropne zapalenie otrzewnej;
- perforacja jelita;
- krwotok jelitowy;
- zwężenia esicy;
- niedrożność przetoki.
Wymienione schorzenia mogą być wskazaniem do leczenia operacyjnego.
Diagnostyka uchyłków
Uchyłki najczęściej są wynikiem nieprawidłowej diety lub obciążeń genetycznych. Podłoże choroby uchyłkowej jelita grubego może leżeć również w zaburzeniu mikrobioty jelitowej, czyli dysbiozie. Najważniejszym badaniem diagnostycznym jest tomografia komputera jamy brzusznej i miednicy mniejszej. W diagnostyce zapalenia uchyłków przydatne są również proste badania krwi, takie jak:
- OB;
- CRP;
- liczba białych krwinek.
W tym miejscu warto zauważyć, iż zapalenie uchyłków jest przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii, dlatego należy poinformować lekarza o ewentualnych objawach mogących świadczyć o schorzeniu.
Jak leczyć chorobę uchyłkową?
Uchyłki powstają na skutek zagłębienia błony śluzowej, przez co dochodzi do uwypuklenia ścian jelita na zewnątrz światła. Sposób leczenia choroby uchyłkowej okrężnicy zależy przede wszystkim od stopnia jej zaawansowania. Przy bezobjawowej chorobie uchyłkowej nie jest wymagane leczenie. Zalecenia ograniczają się wyłącznie do zmiany diety i zwiększenia ilości aktywności fizycznej. Przy niepowikłanej chorobie uchyłkowej zaleca się dietę bogatą w błonnik rozpuszczalny oraz stosuje się leki rozkurczowe i przeciwcholinergiczne.
Dieta i styl życia a obecność uchyłków w jelicie grubym
Rodzaj spożywanych produktów oraz aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na zdrowie jelit. Przyczyną tworzenia się uchyłków może być dieta uboga w błonnik oraz częste zaparcia. Profilaktyka powinna zatem obejmować działania mające na celu zachowanie regularnego rytmu wypróżnień. Zalecany jest więc ruch i wysiłek fizyczny, który pobudza perystaltykę jelit. W najważniejszych wskazania znajduje się także spożywanie m.in.:
- warzyw i owoców bez skórek i pestek;
- niskotłuszczowych fermentowanych produktów mlecznych;
- otrębów.
Zioła na uchyłki jelita grubego również sprawdzą się jako środek zapobiegawczy.