Zielona transformacja dla szpitali ►

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Polska Federacja Szpitali


– Razem z przedstawicielami Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji pracujemy nad wyceną świadczeń, które są w tej chwili realizowane, chcąc uzupełnić ją o komponent zazielenienia – powiedział „Menedżerowi Zdrowia” Michał Dybowski, dyrektor do spraw zrównoważonego rozwoju Polskiej Federacji Szpitali, odnosząc się do założeń inicjatywy Green Hospital wspierającej transformację energetyczną oraz cyfrową podmiotów leczniczych.



Polska Federacja Szpital ponad trzy lata temu rozpoczęła przygotowania do inicjatywy Green Hospital, która dąży do podnoszenia jakości usług medycznych i bezpieczeństwa pacjentów, przy jednoczesnej minimalizacji degradacji środowiska naturalnego.

Jak powiedział dyrektor Dybowski, zwieńczeniem tej pracy jest dokument „Green Book”, który przedstawia szczegółową instrukcję, jakie rozwiązania i innowacje w ramach zielonej transformacji, szpitale powinny wprowadzać.

Na pytanie, jakie rozwiązania szpitale najchętniej wprowadzają, dyrektor wskazał, w pierwszej kolejności są to kwestie związane z pacjentami i personelem medycznym.

– Szpitale w tej chwili kładą ogromny nacisk na technologie innowacyjne, które pozwalają budować odporność kadry na stres związany z pracą. Chodzi o tzw. medycynę stylu życia, czyli pracą połączoną z odpowiednim stylem życia poza godzinami pracy. Celem jest to, aby pracownik szpitala przychodził do pracy zamotywany i z dobrym nastawieniem do realizacji zadań. A samym beneficjentem tego procesu jest pacjent – mówił dyrektor Dybowski.

– Widzimy ogromny postęp, jaki wydarzył się w ciągu tych trzech lat w szpitalach – zaznaczył Dybowski, dodając, iż podmiotom medycznym zależy także na wprowadzaniu rozwiązań ekonomicznych. Chodzi o innowacje technologiczno-energetyczne redukujące koszty funkcjonowania szpitala, co – jak zaznaczył – jest naturalnym efektem tego procesu.

Jednym z takich elementów jest unijny program wdrażający mechanizm przeprowadzania audytu i finansowania termomodernizacji.

Dyrektor Dybowski przekazał, iż Polska Federacja Szpitali wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego aktywnie uczestniczy w opracowaniu wytycznych, jakie innowacje w obszarze zielonej transformacji powinny być finansowane.

– Nie ukrywam, iż dopatrujemy się w tej współpracy ogromnej szansy - podkreślił.

Jak wskazał, bardzo istotny jest tutaj etap implementacyjny a następnie etap utrzymania.

– Urzędnicy z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pracują bezpośrednio z naszym zespołem nad wyceną świadczeń, które są w tej chwili realizowane, o uzupełnienie ich o komponent zazielenienia – poinformował dyrektor Dybowski.

– Pracujemy kompleksowo nad tym, żeby w pewien sposób oddolnie doprowadzić do tego, iż te wszystkie rozwiązania innowacyjne będą mogły być zaprojektowane, zaudytowane, wdrożone według potrzeb, następnie sfinansowane a potem utrzymane – wskazał dyrektor Dybowski.

Dybowski podkreślił, iż technologie w niektórych przypadkach mogą być kosztowne aczkolwiek nie są aż tak kosztowne z punktu widzenia szpitala, jak na przykład dyrektywa NIS2 (dotycząca cyberbezpieczeństwa).

– Mamy świadomość, iż koszt implementracyjny będzie przede wszystkim wiązał się z wyszkoleniem pracowników oraz dostosowaniem systemów zarządczych. To jest najważniejszy element – powiedział dyrektor.

Dybowski zauważył, iż w KPO nie ma obszaru związanego z zieloną transformacją.

– W Krajowym Planie Odbudowy nie identyfikujemy bezpośrednio funduszy z tym związanych, raczej z programami systemowymi. Jedynym wyjściem, które jeszcze rozważamy i będziemy o tym rozmawiać z resortem cyfryzacji, jest szeroko rozumiana digitalizacja i wykorzystanie tego mechanizmu digitalizacji do implementacji innowacyjnych elementów tego całego systemu. To jest ścieżka, która może pomóc, mamy ją na uwadze, natomiast raczej nastawiamy się na finansowanie z innych źródeł niż z KPO – powiedział Michał Dybowski.

Wypowiedź Michała Dybowskiego zarejestrowana podczas jesiennej konwencji programowej Polskiej Federacji Szpitali 28 listopada w Warszawie.

Idź do oryginalnego materiału