Zespół Aspergera - poukładana codzienność i inne objawy. Przyczyny i terapia spektrum autyzmu

zdrowie.gazeta.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: unsplash.com.


Zespół Aspergera to forma zaburzenia rozwojowego ze spektrum autyzmu. U młodych ludzi z Aspergerem mogą wystąpić problemy w komunikacji z otoczeniem oraz focus na jeden temat. Jak rozpoznać pierwsze objawy i jak przebiega diagnoza?Pierwsze objawy tego zaburzenia można zaobserwować już u trzylatków, ale najczęściej diagnoza przypada na dzieci w wieku od piątego do dziewiątego roku życia. Współcześnie coraz częściej w tym kierunku diagnozuje się też dorosłych, którzy po latach odnajdują siebie w objawach Aspergera.
REKLAMA


Zobacz wideo


"15 proc. społeczeństwa ma ADHD. W tym studiu z pewnością jest co najmniej jedna taka osoba"


Asperger - co to oznacza w praktyce? Trudności w kontaktach społecznych, powtarzające się wzorce zachowania oraz wąskie zainteresowania - tak w uproszczeniu można opisać to zaburzenie. Warto jednak podkreślić, iż zarówno dzieci, jak i nastolatki z Aspergerem nie mają większych trudności w rozmowie, czy nawiązywaniu kontaktu. To, z czym mają problem, to komunikacja niewerbalna: odczytywanie gestów, reakcja na sarkazm, abstrakcyjny humor, empatia. Bardzo skupiają się też na jednym temacie, o którym mogą rozmawiać w nieskończoność. Co to oznacza w codziennym życiu? Normalne funkcjonowanie może utrudniać obsesyjne powtarzanie konkretnych czynności, które dominują wszystko dookoła.


Nie okłamujmy dzieci. Uczymy je mierzyć się z trudnymi emocjami Fot. 123RF


Asperger w kontekście płci Ryzyko wystąpienia tego zaburzenia jest do czterech razy większe u chłopców niż u dziewcząt. Co nie oznacza, iż ten temat całkiem nie dotyczy też dziewczynek. Jakie są objawy zespołu Aspergera? Asperger - objawy, które wskazują na obecność tego zaburzenia Na co zwrócić uwagę? Objawy, które powinny zwrócić uwagę rodziców lub opiekunów w kontekście zespołu Aspergera to:


słabe interakcje społeczne,ograniczona mimika, specyficzne wzorce mowy, obsesyjna rutyna, ponadprzeciętna wrażliwość na bodźce. Zespół Aspergera - jakie są wzorce zachowań?Oprócz typowych objawów przy Aspergerze można też dostrzec wzorce zachowań, na przykład: obsesja na punkcie konkretnego tematu, powtarzalne zachowania, zdenerwowanie z powodu najmniejszych zmian w rutynie, nietypowo brzmiąca mowa: płaski, wysoki, cichy, głośny, wzburzony głos,brak umiejętności postawienia się w cudzej sytuacji, nieskoordynowane ruchy, nadwrażliwość na światło, dźwięki,umiejętność szybkiego zapamiętywania informacji, napady złości, problemy z koncentracją uwagi.Choroba Aspergera - diagnoza. Czy łatwo ją postawić?Współcześnie nie ma już diagnozy w kierunku choroby Aspergera, tylko spektrum autyzmu. Rodzice lub opiekunowie dziecka, których niepokoi nietypowe zachowanie dziecka, powtarzające się wzorce zachowania oraz wzorce językowe, w pierwszej kolejności powinni udać się do pediatry. To lekarz pierwszego kontaktu decyduje o dalszym badaniu w kierunku Aspergera. Zespół Aspergera u dorosłych i u dzieci - testy Testy w kierunku zaburzeń typu Asperger przeprowadza już grupa specjalistów z różnych dziedzin. W przypadku małych dzieci na początku wymagany jest szczegółowy wywiad z rodzicami, którzy muszą odpowiedzieć na szereg pytań na temat rozwoju dziecka. Specjaliści nawiążą też interakcję z dzieckiem, podczas której ocenią jego umiejętności językowe, określą poziom rozwoju oraz wyeliminują inne, potencjalne schorzenia. Ocenie zostaną też poddane umiejętności społeczne dziecka, zachowanie oraz sposób myślenia i na tej podstawie stawiana jest diagnoza. Zespół Aspergera u dorosłych - jak przebiega diagnoza? Asperger w dorosłym życiu objawia się głównie odmiennym sposobem postrzegania otoczenia, dlatego diagnoza opiera się głównie na testach psychologicznych. W zespole diagnostycznym wskazana jest obecność psychiatry.
Idź do oryginalnego materiału