Zdrowe Kości i Stawy 2024 już 7 marca

termedia.pl 10 miesięcy temu
Po raz 16. zapraszamy na interdyscyplinarną konferencję poświęconą kościom i stawom – skierowaną nie tylko do specjalistów z dziedziny reumatologii, ale również lekarzy zajmujących się chorobami wewnętrznymi, lekarzy medycyny rodzinnej, ortopedów, chirurgów, endokrynologów i dermatologów.

Pierwszy dzień (07.03.2024), przed częścią sesyjną (8-9.03.2024) poświęcony zostanie wyłącznie kursom i warsztatom, na które bardzo gwałtownie zabrakło miejsc, co świadczy o ich niezwykłej popularności.

Między 8.30 a 20.00 odbędą się:
– kurs densytometryczny poświęcony wykonywaniu i interpretacji badań kostnych metodą REMS,
– kurs densytometryczny poświęcony wykonywaniu i interpretacji badań kostnych metodą DXA i VFA.

Obydwa kursy zostaną powtórzone w ciągu dnia oraz zakończone egzaminem i wydaniem certyfikatu Sekcji Chorób Metabolicznych Kości i Osteoporozy Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Tego samego dnia odbędą się również warsztaty USG w diagnostyce obrazowej chorób reumatycznych.

Właściwa konferencja rozpocznie się w piątek 8 marca. Oprócz licznych sesji tematycznych i paneli dyskusyjnych najbardziej oczekiwane są dwie debaty naukowe.

Pierwsza wielka niezależna debata będzie próbą znalezienia odpowiedzi na nurtujące przede wszystkim reumatologów pytanie o to, które leki są pierwszorzutowe w leczeniu chorób zapalnych stawów: inhibitory TNF alfa czy inhibitory kinaz janusowych? Do tej potyczki na argumenty naukowe zostali zaproszeni najlepsi krakowscy eksperci: prof. dr hab. n. med. Bogdan Batko oraz prof. dr hab. n. med. Mariusz Korkosz.



Druga wielka niezależna debata będzie dotyczyła odpowiedzi na pytanie o lek pierwszego rzutu w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej: czy jest to denosumab, czy wchodzący w roku 2024 do powszechnego zastosowania w Polsce romosozumab? Być może nie będzie jednego zwycięzcy, ponieważ oba leki można podawać sekwencyjnie jeden po drugim. Do tej konfrontacji prof. Piotr Leszczyński zaprosił pracujących w Warszawie nefrologa i endokrynologa: prof. dr. hab. n. med. Jerzego Przedlackiego i prof. dr. hab. n. med. Edwarda Franka.



Szczegóły w programie na stronie wydarzenia!

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY


Wszystkim, którzy nie zdążyli się jeszcze zarejestrować, podsyłamy link, który umożliwi uczestnictwo w konferencji!

REJESTRACJA
Idź do oryginalnego materiału