Kolagen wegański – poznaj jego najczęstsze zastosowania oraz opinie o tych suplementach.
Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w ludzkim organizmie oraz główną częścią podstawy tkanki łącznej. Bierze udział w wielu funkcjach życiowych układów, narządów i tkanek. Jest również odpowiedzialny za utrzymanie adekwatnego poziomu nawilżenia skóry. Możliwość wytwarzania niedrogiego, bezpiecznego kolagenu pozyskiwanego z bakterii przy użyciu metod inżynierii genetycznej ma wiele obiecujących zastosowań dla ludzkiego zdrowia [1-2].
Wegański kolagen
Styl życia oparty na produktach roślinnych staje się coraz bardziej popularny, a wielu konsumentów dbających o zdrowie poszukuje produktów wegańskich. Jednym z ostatnich trendów w przemyśle kosmetycznym są suplementy diety i produkty do pielęgnacji skóry zawierające w swoim składzie wegański kolagen.
Naukowcy odkryli, iż w szczególności bakteria P. pastoris jest najbardziej efektywna i powszechnie stosowana do inżynierii genetycznej wegańskiego kolagenu wysokiej jakości. Wykorzystanie drożdży lub bakterii do produkcji kolagenu jest opłacalne i wysoce skalowalne w środowisku laboratoryjnym. w tej chwili kolagen wegański nie pozostało produkowany masowo, ale ma to potencjał do obniżenia kosztów kolagenu dla wszystkich konsumentów i wprowadzenia go do różnych zastosowań, od leczenia medycznego po suplementy [3].
Istnieje wiele potencjalnych korzyści medycznych dla tej technologii, ponieważ kolagen jest stosowany nie tylko jako suplement diety. Takim przykładem jest zdolność do genetycznej inżynierii kolagenu w sposób bezpieczny i skuteczny, co może być korzystne dla wielu procedur medycznych. w tej chwili kolagen jest powszechnie stosowany w celu stymulowania wzrostu skóry i tkanek oraz w celu wspomagania gojenia się ran. Może również służyć jako nośnik do dostarczania leków lub do niektórych terapii przeciwnowotworowych [4-5].
Do kolejnych zalet wegańskiego kolagenu, oprócz niekrzywdzenia zwierząt, należy niższe ryzyko alergii. Kolagen wegański jest produkowany w laboratoriach, w kontrolowanym środowisku, gdzie wspólne alergeny lub inne szkodliwe substancje mogą być wyeliminowane [4-5].
Warto podkreślić, iż większość suplementów kolagenowych na rynku jest oparta na kolagenie pozyskiwanym ze zwierząt, co oznacza, iż osoby prowadzące przyjazny dla środowiska lub wegański styl życia, nie mają dostępu do tych produktów. Kolagen wegański jest wówczas świetną alternatywą [4-5].
Należy pamiętać, iż suplementy z wegańskim kolagenem powinny zawierać w swoim składzie witaminę C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu. Askorbinian jest kofaktorem hydroksylazy prolilu i lizylu. To właśnie te enzymy są odpowiedzialne za stabilizację i krzyżowanie włókien kolagenu [4-5].
Przy wyborze preparatu należy kierować się biodostępnością witaminy C w formie ekstraktu standaryzowanego na konkretny procent tej witaminy. Takim przykładem jest ekstrakt
z dzikiej róży, który występuje w formie suplementu diety i jest standaryzowany na 70% witaminy C [4-5].
Kolejną substancją, która ma istotny wpływ na produkcję kolagenu w diecie wegańskiej jest genisteina. Spowalnia postępujące wraz z wiekiem procesy zanikania kolagenu oraz elastyny. Naturalne źródła, w których możemy znaleźć ten izoflawonoid to, np.: soja, soczewica oraz nasiona roślin strączkowych. Do produktów, które zawierają dobrze przyswajalne aminokwasy białkowe, wpływające na produkcję kolagenu zaliczamy: płatki owsiane, ryż, algi morskie, a także słonecznik [6]. Warto pamiętać, aby dietę wegańską opierać na tych produkcjach, gdyż ułatwi to syntezę kolagenu.
Kolagen wegański – dawkowanie
Dawkowanie kolagenu wegańskiego zależy od formy w jakiej występuje dany suplement diety. Np. kolagen w postaci proszku do samodzielnego dozowania należy rozpuścić 1 miarkę (20 g) w 1 l wody raz dziennie lub rozpuścić pół miarki (10 g) w 500 ml wody dwa razy dziennie. Należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych.
Kolagen wegański – opinie
Klienci stosujący wegański kolagen są zgodni – dzięki dostępnym opcjom wegańskim mogą teraz przyjmować kolagen, aby spłycić zmarszczki i stymulować swój organizm do naturalnej produkcji większej ilości kolagenu, a także wspierać zdrowie stawów oraz zdrowe trawienie. Po dłuższym stosowaniu ma on również korzystny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Co więcej, odżywia również kości, a także wykazuje działanie wspomagające stawy. Osoby stosujące suplementy z wegańskim kolagenem potwierdzają, iż jest on także pomocny
w utrzymaniu zdrowych kości i masy mięśniowej.
Źródła:
- Martini M.: Collagen supplements, J PRIM HEALTH CARE 2019;11(4):385–386.
- Deane C. et al.: Animal, Plant, Collagen and Blended Dietary Proteins: Effects on Musculoskeletal Outcomes, Nutrients 12(9):2670, 2020.
- Gellermann P. et al.: Production of a Recombinant Non-Hydroxylated Gelatin Mimetic in Pichia pastoris for Biomedical Applications, J. Funct. Biomater. 2019, 10, 39.
- Borumand M., Sibilla S.: Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles, J Med Nutr Nutraceut 2015;4:47-53.
- Rodríguez M. I. A. et al.: Collagen: A review on its sources and potential cosmetic applications, Journal of Cosmetic Dermatology, 20-26, 2018.
- Xiao Yu et al.: Synthesis, Characterization, and Evaluation of Genistein-Loaded Zein/Carboxymethyl Chitosan Nanoparticles with Improved Water Dispersibility, Enhanced Antioxidant Activity, and Controlled Release Property, Foods 2020, 9, 1604.