W najnowszym raporcie opublikowanym w piątek, Urząd Statystyczny Kanady poinformował, iż stopa bezrobocia w czerwcu spadła o 0,1 punktu procentowego, osiągając poziom 6,9%. W tym samym czasie kanadyjska gospodarka dodała około 83 tysiące nowych miejsc pracy, z czego zdecydowana większość dotyczyła zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin.
Wyniki te zaskoczyły ekspertów. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekonomistów, zebranymi w ankiecie agencji Reuters, oczekiwano wzrostu bezrobocia do 7,1% i braku zmian w liczbie zatrudnionych.
Katherine Judge, główna ekonomistka banku CIBC, zaznaczyła, iż chociaż dane z badania rynku pracy mają tendencję do wahań, to szczegóły raportu wskazują na względną odporność rynku pracy w obliczu trudności, takich jak amerykańskie bariery celne. „Nie da się zignorować tych pozytywnych sygnałów” – skomentowała.
Czerwcowy wzrost zatrudnienia przerywa trzy miesiące wzrostu bezrobocia i jest pierwszym tak znaczącym przyrostem liczby pracowników od stycznia. Mimo to, jak zaznaczyła Leslie Preston z TD Bank w piątkowej analizie, rynek pracy przez cały czas jest wyraźnie słabszy niż rok temu.
Dodatkowym źródłem niepokoju dla firm są zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który ogłosił plan wprowadzenia od 1 sierpnia 35-procentowych ceł na produkty z Kanady.
Największy wzrost zatrudnienia w czerwcu odnotowano w sektorze handlu detalicznego i hurtowego – przybyło tam 34 tysiące miejsc pracy. Na kolejnych pozycjach znalazły się opieka zdrowotna i pomoc społeczna z 17 tysiącami nowych stanowisk. Z kolei sektor rolniczy zanotował istotny spadek – zatrudnienie zmniejszyło się tam o 6 tysięcy osób. W innych branżach zmiany były minimalne.
Co ciekawe, przemysł wytwórczy, który w ostatnich miesiącach borykał się z problemami spowodowanymi konfliktem handlowym z USA, w czerwcu zwiększył zatrudnienie o 10 tysięcy.
Napięcia handlowe w dalszym ciągu mocno odbijają się na regionach uzależnionych od eksportu, takich jak Windsor w Ontario, gdzie według danych StatCan bezrobocie sięga aż 11,2% – najwyższego poziomu spośród wszystkich większych ośrodków miejskich w kraju.
Natomiast w czterech prowincjach – Albercie, Manitobie, Ontario i Quebecu – w czerwcu zanotowano wzrost liczby zatrudnionych.
Wysokie pozostaje bezrobocie wśród studentów planujących wrócić do szkół jesienią – wyniosło ono w czerwcu 17,4%, co stanowi wzrost w porównaniu z 15,8% z ubiegłego roku, choć jest to spadek względem maja, kiedy wskaźnik wynosił 20,1%.
Z danych StatCan wynika również, iż roczne tempo wzrostu wynagrodzeń spadło z 3,4% w maju do 3,2% w czerwcu.