Zasady wystawiania faktur w aptece na podstawie recepty weterynaryjnej

rx.edu.pl 1 miesiąc temu

Wbrew pozorom apteki coraz częściej mają do czynienia z realizacją recept weterynaryjnych. Realizacja takich recept wymaga jednak szczególnej uwagi – a to ze względu na nieco odmienne regulacje prawne oraz zasady ich wystawiania i realizacji. O czym należy pamiętać realizując receptę weterynaryjną – zwłaszcza, jeżeli pojawi się potrzeba wystawienia faktury, np. na gabinet weterynaryjny lub samego lekarza weterynarii?

Recepta weterynaryjna – najważniejsze informacje

Recepta weterynaryjna to dokument, którego wystawcą są lekarze weterynarii. Co do zasady mogą się na niej znajdować (podobnie jak w przypadku tradycyjnych recept) produkty lecznicze dopuszczone do obrotu na terenie Polski. Na takiej recepcie zwykle znajdują się preparaty stosowane standardowo u ludzi, które posiadają jednak możliwość zastosowania ich u zwierząt. Mogą to być także produkty lecznicze weterynaryjne albo też wyroby medyczne czy środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Na recepcie weterynaryjnej można także zapisać leki psychotropowe. W takiej jednak sytuacji na dokumencie musi znajdować się unikalny kod recepty, który lekarz weterynarii uzyskuje od odpowiedniego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Faktura na leki z recepty weterynaryjnej

Kwestia wystawiania faktur na leki z recept weterynaryjnych często budzi wątpliwości wśród farmaceutów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, apteka może wystawić fakturę na leki przepisane na recepcie weterynaryjnej. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach.

Po pierwsze – nie ma przeciwwskazań do wystawienia faktury na pacjenta, będącego właścicielem zwierzęcia i osobą fizyczną. Apteka może w takim przypadku wystawić normalną fakturę VAT z danymi pacjenta. A co w sytuacji, kiedy adresatem faktury ma być gabinet weterynaryjny?

Co do zasady gabinety weterynaryjne zgodnie z obowiązującym prawem nie są placówkami leczniczymi. W związku z tym nie mają możliwości wystawiania zapotrzebowania na leki dostępne na receptę. Tym samym nie ma możliwości wystawienia faktury na gabinet weterynaryjny, jeżeli na recepcie weterynaryjnej znajdują się leki z kategorii Rx (dostępne wyłącznie na receptę) – nawet, jeżeli mają być one przeznaczone do użytkowania właśnie w ramach działalności gabinetu. Co wtedy?

„Ad usum proprium”

Bardzo często zdarza się, iż lekarze zapisują na recepcie leki z kategorii Rx i proszą o fakturę na gabinet weterynaryjny. W takich przypadkach na recepcie umieszczają oni dopisek „ad usum proprium”, czyli do użytku własnego. Dzięki temu nie ma konieczności posiadania zapotrzebowania na leki z kategorii Rx (a gabinety takich zapotrzebowań wystawiać nie mogą). Prawo zezwala wówczas na wystawienie recepty, gdzie odbiorcą leków jest lekarz weterynarii, natomiast w polu „Płatnik” umieszcza się wówczas dane gabinetu weterynaryjnego wraz z numerem NIP działalności.

Leki psychotropowe do użytku w gabinecie weterynaryjnym a faktura VAT

Leki psychotropowe jak już wspomniano mogą być przepisywane na receptach weterynaryjnych. Nie ma jednak możliwości wystawienia recepty i faktury na gabinet weterynarii. Od tej zasady są jednak wyjątki. jeżeli lekarz weterynarii faktycznie potrzebuje posiadać takie leki w swoim gabinecie musi zgłosić się do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego i uzyskać specjalną zgodę na zakup konkretnego leku psychotropowego w konkretnej ilości i co ważne – w konkretnej aptece. Po uzyskaniu takiej zgody lekarz weterynarii zgłasza się do apteki ze specjalnym zapotrzebowaniem na dany lek. Farmaceuta ma prawo wówczas zrealizować taką receptę, weryfikując jednocześnie poprawność przedstawionego zapotrzebowania. W tej sytuacji, podobnie jak w przypadku leków z kategorii Rx można wystawić fakturę na gabinet weterynaryjny – zapotrzebowanie umożliwia wystawienie faktury bezpośrednio na gabinet.

To też zapamiętaj!

Pamiętaj, iż w przypadku faktur wystawianych bezpośrednio na pacjenta – właściciela zwierzęcia – nie ma przeciwwskazań do wystawiania faktur – zarówno na leki Rx jak i na leki psychotropowe. Jedynie w sytuacji, gdy faktura miałaby być wystawiona na gabinet weterynaryjny pojawiają się ograniczenia, o których koniecznie trzeba pamiętać.

Opracował: mgr farm. Mateusz Jabłoński

Idź do oryginalnego materiału