Zarządzenie NFZ wchodzi w życie. Zmiany dotyczą między innymi fizjoterapii w domach

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


24 października wchodzi w życie znowelizowane zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne. Zmiany mogą w pewnym stopniu ograniczyć fizjoterapię domową, ale nie zlikwidują możliwości jej realizowania.



Znowelizowane zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką reguluje m.in. czas pracy personelu przeznaczonego do realizacji świadczeń z zakresu fizjoterapii domowej w odniesieniu do wymiaru czasu pracy personelu udzielającego świadczeń w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej.

Ponadto w zarządzeniu zdecydowano o odstąpieniu od realizacji fizjoterapii domowej w ramach zawartych umów na fizjoterapię ambulatoryjną z 1 lipca 2025 r.

Przeprowadzona analiza w zakresie dostępności do świadczeń wykazała, że:

  • świadczeniodawcy, którzy pomimo zawartej umowy na fizjoterapię domową udzielali dotychczas
    świadczeń w warunkach domowych w ramach umowy na fizjoterapię ambulatoryjną, będą kontynuować
    usprawnianie pacjentów i rozliczać zrealizowane im świadczenia we adekwatnym zakresie;
  • realizatorzy umów w zakresie fizjoterapii domowej zadeklarowali objęcie opieką pacjentów potrzebujących
    kontynuacji świadczeń rehabilitacji domowej;
  • w sytuacji pojawienia się sygnałów o ograniczeniu dostępności po zmianie zapisów niniejszego
    zarządzania oddziały będą sukcesywnie monitorować sytuację i podejmować decyzje w zakresie
    przeprowadzenia uzupełniających postępowań konkursowych.

– Jednocześnie biorąc pod uwagę, iż świadczeniobiorcy zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej przysługuje 80 dni rehabilitacji w warunkach domowych w roku kalendarzowym, proces reorganizacji zawartych umów ze świadczeniodawcami w odniesieniu do rozpoczętej realizacji świadczeń dla tej grupy odbiorców nie powinien pozbawić pacjentów możliwości ukończenia rozpoczętego cyklu terapeutycznego – czytamy w uzasadnieniu.

Przepisy zarządzenia będą stosowane do rozliczania świadczeń od 1 stycznia 2025 r.

Zarządzenie NFZ ograniczy fizjoterapię domową

Jak wyjaśnił w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” Marcin Trębowicz, prezes oddziału lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, zarządzenie prezesa NFZ zmienia pewną warunkowość. Zgodnie z nowym zarządzeniem od 1 stycznia przyszłego roku fizjoterapeuta w ramach kontraktu fizjoterapii ambulatoryjnej będzie mógł poświęcić maksymalnie 20 proc. czasu pracy na realizację świadczenia w warunkach domowych (pozostałe 80 proc. pracy ma odbywać się w poradni).

– Ja bym się tym nie martwił, bo mamy dużo ośrodków, które mają kontrakt na fizjoterapię domową i powinny realizować to świadczenie w jego ramach – stwierdził Trębowicz.

Zmiany w rehabilitacji ambulatoryjnej na NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizował spotkanie uzgodnieniowe w sprawie zmian w rehabilitacji leczniczej. Podano najważniejsze wnioski.
Idź do oryginalnego materiału