W unijnym programie FEnIKS zaplanowano 180 mln złotych dla POZ. Zapotrzebowanie zgłoszone przez przychodnie wyniosło tymczasem aż 860 milionów złotych – niemal pięciokrotnie więcej. Środki przyznane w pierwszym naborze są przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i wzmocnienie infrastruktury informatycznej.
Program FEnIKS jest realizowany w perspektywie Funduszy Europejskich na lata 2021–2027. Umożliwia finansowanie kluczowych inwestycji w placówkach POZ. Beneficjenci – zarówno istniejące, jak i nowo powstające podmioty – mogą przeznaczyć środki na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, rozwój infrastruktury IT oraz prace budowlane. Wartość przyznanych grantów jest uzależniona od liczby pacjentów zapisanych do danej placówki. Granty mogą znacznie pomóc w realizacji usług opieki koordynowanej oraz dalszego rozwijania cyfryzacji tego sektora ochrony zdrowia.
Poziom finansowania programu FEnIKS nie zaspokaja pełnych potrzeb sektora – wskazali eksperci Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Ich zdaniem potrzebne jest zwiększenie alokacji środków w ramach pierwszego naboru do unijnego programu, tak aby umożliwić szybszą realizację kluczowych projektów zgłoszonych przez POZ. jeżeli to nie nastąpi, olbrzymia praca wykonana przy składaniu wniosków i odpowiadaniu na pytania oceniających zespołów w NFZ pójdzie na marne, podobnie jak praca urzędników NFZ, którzy w przypadku konieczności odrzucenia 80 proc. złożonych wniosków po trzymiesięcznej ich analizie będą musieli w kolejnym naborze oceniać je od nowa. A świadczeniodawcy będą zmuszeni do ponownego wypisywania takich samych wniosków. Niech zwycięży rozsądek a nie biurokracja.
“Podstawowa opieka zdrowotna ma ogromne potrzeby inwestycyjne. Przez lata nie miała szerokiego dostępu do funduszy unijnych. Program FEnIKS to szansa, by poprawić jakość opieki zdrowotnej i odpowiedzieć na oczekiwania zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego” – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. “Wspólnie z Instytutem Zdrowia i Demokracji przygotowaliśmy szczegółowe założenia programu, które trafiły do Komisji Europejskiej już w 2020 roku. Zwracaliśmy uwagę na problemy dostępności POZ w regionach wiejskich oraz niedostateczną promocję zdrowia. Dziś cieszymy się, iż nasze postulaty znalazły odzwierciedlenie w programie FEnIKS” – podkreśla Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji.