Zapomnij o BMI. Wagę rzuć w kąt i złap za miarkę. Jak obliczyć BRI?

kobieta.gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Już nie BMI. Co to jest BRI i jak go obliczyć? Fot. LENblR / iStock


BMI, czyli wskaźnik masy ciała, odejdzie do lamusa? Eksperci wskazują na nowy parametr, który ma lepiej odzwierciedlać stan zdrowia oraz ewentualne ryzyko chorób i który wymaga jedynie podania wzrostu i obwodu w talii. Co to jest BRI i jak go obliczyć?
BMI, od angielskiego "body mass index", to wskaźnik masy ciała obliczany na podstawie wagi i wzrostu, a konkretnie masie ciała wyrażonej w kilogramach podzielonej przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Formułę tę opracował w 1832 roku Adolphe Quetelet belgijski astronom, matematyk, statystyk, meteorolog i socjolog. Jednak do jego stworzenia brał pod uwagę wyłącznie dane pochodzące od białych mężczyzn. Nie uwzględnia też składu ciała. Osoba o dużej masie mięśniowej i niewielkiej masie tłuszczowej w BMI będzie sklasyfikowana jako otyła, podobnie jak osoba z masywnymi obrzękami wynikającymi np. z gromadzenia się wody w organizmie.


REKLAMA


Czym jest BRI zamiast BMI i jak je obliczyć? Przyda się internetowy kalkulator
Zdaniem ekspertów lepszym, bo bardziej miarodajnym parametrem, jest BRI, czyli wskaźnik okrągłości ciała (body roundness index). Tu brany pod uwagę jest kształt ciała, a nie masa. W skomplikowanym wzorze, poza wzrostem, potrzebny jest jedynie obwód talii. BRI jest o wiele lepszym wskaźnikiem m.in. otyłości brzusznej, która wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia, chorób serca, a także rozwoju cukrzycy typu 2. W czerwcu na łamach JAMA Network Open ukazał się artykuł, w którym wskazano na związek między BRI a ryzykiem przedwczesnej śmierci z powodu nowotworów, chorób układu krążenia i innych schorzeń. Choć badania przeprowadzone zostały jedynie w Stanach, to grupa badawcza była spora i zróżnicowana.
Formuła wymaga dość zaawansowanych obliczeń, zdecydowanie prostsze jest więc skorzystanie z internetowych kalkulatorów BRI. Wynik najczęściej mieści się w przedziale między 1 a 10. Większy niż 6,9, jak wynika z badań, jest związany z wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci, podobnie jak niższy niż 3,41, związany z kolei z niedożywieniem, zanikiem mięśni lub brakiem aktywności.
Jak zmierzyć obwód w talii i ile powinien wynosić BRI? Pamiętaj o jednym
Przykładowo kobieta o 165 cm wzrostu, wadze 80 kg i obwodzie w talii wynoszącym 83 cm według wskaźnika BMI ma nadwagę, według BRI równym 3,42 wciąż mieści się w normie. Kobieta o wzroście 166 cm i obwodzie talii 78 cm według wskaźnika BRI (2,81) ma bardzo szczupłą sylwetkę. Z kolei osoba o wzroście 167 cm i obwodzie talii wynoszącym 102 cm ma BRI 5,67, wskazujące już na sylwetkę powyżej przeciętnej okrągłości i większe ryzyko chorób, w tym nadciśnienia i cukrzycy.


Odchudzanie Czym zastąpić słodycze? Fot. eternalcreative / iStock


Jak prawidłowo obliczyć obwód talii? Zwykle mierzymy ją w najwęższym miejscu albo tuż nad lub pod pępkiem, ale by prawidłowo obliczyć obwód talii, wybierz dokładnie połowę odległości między dolną krawędzią żeber a górną krawędzią talerza kości biodrowej. Nie przejmuj się wahaniami, wynik może się bowiem zmieniać w ciągu dnia, wielkości posiłków, fazy cyklu miesiączkowego. Najlepiej mierzyć się na czczo i zawsze w tym samym momencie cyklu.
- Wskaźnik BRI nie wszedł jeszcze do praktyki klinicznej na dużą skalę. Dotychczasowe badania nie są jednoznaczne co do jego wyższości nad innymi parametrami. Jako lekarze od dawna jednak posługujemy się obwodem talii - podkreśla prof. Joanna Popiołek-Kalisz, prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i kierowniczka Pracowni Dietetyki Klinicznej, w rozmowie z "Wysokimi Obcasami". Dodała także, iż większa miarodajność BRI nie oznacza, iż należy zrezygnować z BMI. - Te wskaźniki raczej będą się uzupełniać - podkreśliła i dodała, iż Światowa Organizacja Zdrowia wciąż definiuje otyłość na podstawie wskaźników masy ciała. - Niezależnie od tego, czy mówimy o BMI, czy o nowym BRI, ważne jest to, żebyśmy pamiętali, iż te wskaźniki nie są wyznacznikiem naszej wartości. To dla nas tylko informacja - zaznaczyła Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk, psycholożka, dietetyczka i psychodietetyczka, w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" i dodała, iż mogą one być sygnałem, iż coś się dzieje z organizmem.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału