Zapalenie kaletki łokciowej

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Zapalenie kaletki łokciowej to bolesna i uciążliwa dolegliwość wywołana stanem zapalnym kaletki stawu łokciowego. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu, od ogólnoustrojowych, do miejscowych. Diagnostyką i leczeniem dolegliwości zajmuje się lekarz ortopeda. U niektórych pacjentów zapalenie kaletki łokciowej może nawracać po pewnym czasie, jest to jednak kwestią indywidualną. Przy odpowiednim leczeniu rokowania są bardzo dobre.

Kaletka łokciowa – fizjologia

Kaletka łokciowa to wytwór błony maziowej przypominający swoim kształtem worek lub pęcherzyk. Znajduje się od tyłu w stosunku do stawu łokciowego, bezpośrednio pod skórą, pomiędzy wyrostkiem łokciowym, a ścięgnami mięśni prostowników stawu łokciowego. Jej podstawową funkcją jest wspomaganie pracy mięśni poprzez zapewnianie im poślizgu oraz produkcja mazi, która nawilża tkanki miękkie.

Zapalenie kaletki łokciowej – przyczyny

Wskutek stanów zapalnych o rozmaitym podłożu kaletka maziowa staje się obrzęknięta, gromadząc w sobie sporą ilość płynów. Obrzęk niekiedy jest tak rozległy, iż uniemożliwia wykonywanie ruchów w stawie łokciowym. Najczęstszą diagnozowaną przyczyną tego stanu jest uraz mechaniczny okolicy łokcia, zwłaszcza stłuczenie lub upadek bezpośrednio na staw łokciowy. Stan zapalny może rozwinąć się w konsekwencji następujących czynników:

  • długotrwałe i częste podpieranie się na łokciach;
  • przeciążenie podczas uprawiania sportów, np. tenis;
  • infekcje bakteryjne okolicy kończyny górnej, ewentualnie infekcje ogólnoustrojowe;
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa;
  • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia;
  • unikanie rozgrzewki przed intensywną aktywnością fizyczną.

Problem dotyczy z równą częstotliwością kobiet i mężczyzn, bez względu na wiek.

Zapalenie kaletki łokciowej – objawy

Objawy mogą pojawić się niemal natychmiast, w ciągu kilku godzin od urazu, jak również mogą narastać przez wiele tygodni czy miesięcy. Początkowo pojawia się wyczuwalny palpacyjnie obrzęk po tylnej stronie stawu łokciowego, który swoim wyglądem może przypominać guzek. Towarzyszy temu ból łokcia, zwłaszcza podczas jego ruchów, oraz tkliwość palpacyjna w okolicy kaletki łokciowej. Pozostałymi możliwymi objawami są:

  • zmniejszenie ruchomości stawu łokciowego;
  • zgrubienie w tkance podskórnej w okolicy wyrostka łokciowego;
  • zaczerwienienie lub owrzodzenia okolicy wyrostka łokciowego, jeżeli przyczyną były infekcje;
  • gorączka lub stan podgorączkowy;
  • pogorszenie samopoczucia.

U każdego pacjenta zapalenie kaletki łokciowej może objawiać się nieco inaczej.

Rozpoznanie

Przede wszystkim należy zróżnicować zapalenie kaletki łokciowej z pęknięciem kości tej okolicy, skręceniem stawu łokciowego czy stłuczeniami, a także z entezopatiami (np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty), zwyrodnieniem czy neuropatiami uciskowymi nerwu łokciowego. Podstawą skutecznej diagnostyki w przypadku zapalenia kaletki łokciowej są USG stawu łokciowego oraz RTG. Uzupełniająco można wykonać badania krwi.

Zapalenie kaletki łokciowej – leczenie

Pierwszym etapem leczenia jest ograniczenie i wyciszenie stanu zapalnego, co najczęściej odbywa się dzięki farmakoterapii (doustnej lub miejscowej, jako iniekcje). Nadmiar płynu w kaletce eliminuje się dzięki punkcji – w zależności od przyczyny problemu może wystarczyć 1 punkcja bądź należy wykonać ich kilka. Gdy w organizmie rozwija się infekcja bakteryjna, wdraża się antybiotykoterapię. Przy bardzo silnym bólu łokcia pomocne są glikokortykosteroidy, w postaci iniekcji lub maści do stosowania miejscowego.

Następnie lekarz zaleca oszczędzanie kończyny górnej, np. podwieszenie jej na bandażu elastycznym, aby zapewnić najlepsze warunki do gojenia się. Zimne okłady, prądy metodą TENS czy krioterapia mogą zmniejszać ból, obrzęk i stan zapalny. Gdy stan zapalny nie jest już problemem wdraża się fizjoterapię – terapię manualną, kinezyterapię i kinesiotaping. Jedynie w skrajnych przypadkach konieczne staje się chirurgiczne usunięcie całej kaletki maziowej, czego jednak się nie poleca.



Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej...
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  2. Jeka S., Reumatyzm tkanek miękkich, Reumatologia, 2/2012.
  3. Miller M., Ortopedia Miller, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
Idź do oryginalnego materiału