Zamiast leków na potencję zjedz seler! To warzywo, które podnosi libido

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Seler korzeniowy Źródło: Shutterstock / Ahanov Michael


Chociaż wiadomo, iż pochodzący z Włoch Casanova – jeden z najsłynniejszych uwodzicieli w historii, jadł na potencję ostrygi, my polecamy seler. Mimo iż nie kojarzy się z wykwintnymi potrawami, to jest o wiele tańszy i bardziej dostępny w Polsce. Nazywany jest „naturalną viagrą”, bo znacząco podnosi libido.


Seler korzeniowy (Apium graveolens var. Rapaceum) znany jest od czasów starożytnych i już wtedy uznawany był za „warzywo miłości”. Zalecany jest zwłaszcza mężczyznom, którzy mają problemy z erekcją. Sprawdź, co kryje w sobie seler.


Prozdrowotne adekwatności selera


Seler ma niską zawartość cholesterolu i tłuszczów nasyconych. Do tego jest doskonałym źródłem witaminy B2 (ryboflawiny), witaminy B6, witamin: A, C i K oraz wapnia, magnezu, fosforu i potasu, a także błonnika pokarmowego. Zawiera również cenne poliacetyleny o działaniu przeciwzapalnym i znieczulającym. Ze względu na zawarte w nim substancje, spożywanie selera przynosi zdrowiu szereg korzyści:


błonnik pomaga w odchudzaniu,


potas korzystnie wpływa na pracę serca,


przeciwutleniacze zwalczają szkodliwe wolne rodniki, chroniąc przed chorobami serca, nowotworami i chorobą Alzheimera,


witamina B6 zapobiega rakowi okrężnicy i wspiera układ odpornościowy.


Spożywanie selera podnosi libido


Badania wskazują, iż włączenie selera do diety podnosi poziom androsteronu – męskiego hormonu związanego z podniesieniem libido u mężczyzn. Korzeń ten zawiera również aminokwas znany jako arginina, który przyczynia się do wytwarzania tlenku azotu. Proces ten związany jest z kolei z rozszerzeniem naczyń krwionośnych, co skutkuje silniejszą i dłużej trwającą erekcją, a także bardziej intensywnymi doznaniami seksualnymi. To właśnie dlatego seler bywa nazywany „naturalną viagrą”.


Jak przyrządzić seler?


Seler korzeniowy nadaje się do jedzenia zarówno na surowo, jak i po upieczeniu czy ugotowaniu. Warzyw można:


podać na surowo – pokroić plastry lub utrzeć na tarce i dodać do sałatki,


ugotować i podać do mięsa zamiast ziemniaków (również w formie purée),


upiec w piekarniku, posypać przyprawami i zjeść na przekąskę,


dodawać do zup, sosów, ciast i zapiekanek.


Kto nie powinien jeść selera?


Selera nie powinny spożywać osoby uczulone na pyłki, w tym brzozy i szałwii. Jak tłumaczą lekarze, główny alergen pyłku brzozy mógłby zainicjować uczulenie głównego alergenu selera, stąd możliwa reakcja krzyżowa. Reakcje krzyżowe z innymi źródłami alergenów mogą, ale nie muszą jednak wystąpić.
Idź do oryginalnego materiału