Żałoba – jakie są etapy żałoby? Jak się z nią uporać?

superego.com.pl 1 rok temu

Żałoba jest bez wątpienia niezwykle trudnym okresem w życiu. Aby sobie z nią poradzić, przede wszystkim potrzeba czasu i refleksji. A jeżeli zachodzi taka konieczność – także pomocy psychologicznej. Sprawdź, jakie są etapy żałoby oraz jak wesprzeć osobę w żałobie.

Fazy żałoby, czyli od zaprzeczenia do akceptacji

Jakie są etapy żałoby? Wyróżnia się: zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresję oraz akceptację.

1. Zaprzeczanie

W tej fazie żałoby osoba, która poniosła stratę nie może i nie chce uwierzyć, iż to dzieje się naprawdę. Nie przyjmuje do wiadomości złych wieści. Ten etap żałoby nie powinien być w żadnym wypadku przedłużany. Ważne więc, aby osoby z otoczenia nie tworzyły osobie będącej w żałobie nadziei czy iluzji, ale podkreślały fakt straty.

2. Gniew

Nie ma innej fazy żałoby, z którą można by pomylić ten stan. Pojawia się zaraz po uświadomieniu sobie straty. Człowiek czuje ogromną złość i wielką niesprawiedliwość. Czasem szuka winnych, których chce obarczyć odpowiedzialnością za śmierć bliskich lub to, co mu się przytrafiło.

3. Targowanie się

W tej fazie żałoby człowiek chce odroczyć utratę. Chce zrobić wszystko, aby cofnąć wydarzenie, które wprowadziło go w proces żałoby. Np. szuka niekonwencjonalnych sposobów leczenia czy też zaczyna namawiać partnera, aby jednak zmienił zdanie o rozstaniu.

4. Depresja

W tym miejscu człowiek najczęściej myśli, iż życie traci sens. Wszystko przestaje mieć znaczenie. Człowiek zaczyna izolować się od otoczenia. Pogrąża się w smutku. Pojawia się dużo łez i wspomnień.

5. Akceptacja

Ta faza żałoby charakteryzuje się zrozumieniem straty na poziomie intelektualnym i jest dowodem na to, iż człowiek poradził sobie już z żałobą emocjonalnie. Powoli następuje powrót do równowagi w życiu.

Etapy żałoby – jak długo trwają?

Każda z faz może mieć różny czas trwania. Jest to kwestia bardzo indywidualna. o ile jednak 5 etapów żałoby następuje jeden po drugim, to zauważalny jest powolny, naturalny powrót do równowagi. W takiej sytuacji terapia nie zawsze jest konieczna. Problem jednak zaczyna się wówczas, gdy osoba w żałobie zatrzymuje się na którejś z faz żałoby na dłuższy czas.

Gdy etapy żałoby nie następują po sobie, a dodatkowo zaczyna to negatywnie wpływać na różne sfery życia człowieka – kluczowa będzie pomoc psychologiczna w żałobie i trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Oferta Superego zawiera m.in. wsparcie psychoterapeutyczne dla osób, które nie wiedzą, jak sobie poradzić ze stratą bliskiej osoby i jak przetrwać żałobę. W naszej placówce pomagamy też dzieciom po śmierci rodzica.

Jak poradzić sobie z żałobą?

Aby poradzić sobie z żałobą, na pewno nie należy przed nią uciekać i hamować pewnych zmian i procesów. Żałoba to naturalny stan, który jest potrzebny każdemu człowiekowi w momencie straty. Pozwala zamknąć pewien rozdział w życiu i wkroczyć w kolejny.

Pamiętaj też, iż żałoba nie zawsze wiąże się ze śmiercią. Może występować także po zakończeniu się ważnego związku czy podczas dużej zmiany dotychczasowego trybu życia. Jak przeżyć żałobę? Każdy powinien mieć prawo do przeżywania jej w bardzo indywidualny sposób. Dla jednych będzie to płacz i smutek w samotności, dla innych podróże i totalna zmiana otoczenia i znajomych.

Jak wesprzeć osobę w żałobie?

Jeśli zastanawiasz się jak pocieszyć osobę w żałobie, to przede wszystkim miej na uwadze, iż jest to stan, który należy uszanować. Nie próbuj więc rozweselać nikogo na siłę i nie zmuszaj do interakcji czy zabawy w momencie, gdy potrzebuje pobyć sam. Reaguj jednak, gdy zaczyna Cię niepokoić bardzo długie przebywanie na jednym etapie żałoby, odmawianie spożywania posiłków czy podjęcia leczenia. Niepokojącym znakiem mogą też być dziwne zachowania osoby, którą dotknęła strata. Mogą należeć do nich m.in. zakazywanie wchodzenia do pokoju zmarłej osoby i dokonywania w nim zmian czy pozbywania się jej rzeczy. Dzieje się tak wówczas, gdy wszystkie emocje i myśli, które pojawiają się u osoby dotkniętej żałobą, krążą wyłącznie wokół dotkliwej straty. W takich sytuacjach często mówi się o żałobie patologicznej.

Jeśli nie możesz sobie poradzić z żałobą, zgłoś się do placówki Superego. Najprawdopodobniej konieczne będzie podjęcie psychoterapii indywidualnej, która powinna być ukierunkowana na przepracowanie wszystkich trudnych tematów dotyczących straty.

Idź do oryginalnego materiału