Zalety i wady jeżdżenia na rowerze

mensider.com 1 rok temu

Cieplejsza pogoda, ale też rosnące ceny paliw, czy też koszty eksploatacji samochodu, coraz częściej skłaniają nas do przemyśleń, jaki środek transportu wybrać. I wtedy wchodzi on cały odpicowany, ekologiczny, łatwo dostępny oraz już kochany przez większość Polaków – rower!

Czy rower ma tylko zalety, czy ma też wady? Okazuje się, iż korzyści jest więcej, ale warto przyjrzeć się też kilkoma przeciwskazaniami.

Zalety i wady roweru – zacznijmy od początku

Aby być zdrowym i sprawnym, musisz być aktywny fizycznie. To oczywista oczywistość, iż ogólna aktywność fizyczna może pomóc chronić Cię przed poważnymi chorobami i schorzeniami, takimi jak otyłość, choroby serca, cukrzyca i zapalenie stawów. Zastanawiasz się jak zapobiec tym nieprzyjemnym schorzeniom? Najprostszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z siedzącym trybem życia jest codzienna jazda na rowerze.

Jazda na rowerze dostępna niemal dla wszystkich

Jazda na rowerze to niezwykle zdrowe ćwiczenie, z którego może korzystać każdy, niezależnie od wieku. Poza tym jazda na rowerze jest fajna, zwłaszcza jeżeli za każdym razem odkrywasz nowe rejony choćby twojego miasta i malownicze szlaki podczas weekendowych wypadów. Co najważniejsze, jeżeli chcesz jeździć na rowerze lub po prostu cieszyć się wypoczynkiem na dwóch kółkach, wiedz, iż nie jest to droga czynność. Na dobry początek potrzebujesz podstawowego roweru, który najlepiej spełni Twoje wymagania i potrzeby, a także dodatkowego wyposażenia ochronnego, jeżeli zdecydujesz się na bardziej wymagającą rutynę rowerową.

Jazda na rowerze to frajda i zdrowie, ale jest kilka „ale”

Jazda na rowerze ma wiele korzyści zdrowotnych dla kobiet i mężczyzn. Pomaga poprawić działanie różnych układów organizmu, w tym układ mięśniowy i sercowo-naczyniowy. Jazda na rowerze może mieć również korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia, a choćby zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Z drugiej strony, przez dłuższy czas jazda na rowerze może wywierać nacisk na tętnice i nerwy, które obsługują układ rozrodczy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U niektórych rowerzystów może również przyczyniać się do bólu pleców i utraty masy kostnej. Jazda na rowerze może być również naprawdę niebezpiecznym środkiem transportu. Wielu zawodowych rowerzystów oraz tych, którzy używają roweru jako codziennego środka transportu, przez wiele lat spotykało się z nieszczęśliwymi wypadkami. Poniżej przedstawimy krótki przegląd wszystkich istotnych zalet i wad rowerowych.

Korzyści z jazdy na rowerze
Bez względu na to, jakiego rodzaju roweru używasz, jazda na rowerze ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie i organizm człowieka, a poniżej przedstawiamy główne korzyści, jakie jazda na rowerze przynosi każdemu, kto decyduje się na pedałowanie.

Otyłość i kontrola wagi
Jeśli chodzi o utratę wagi, ważne jest, aby spożywać więcej kalorii w stosunku do liczby spożywanych kalorii. Jazda na rowerze to świetna aktywność, która zachęca do utraty wagi, ponieważ możesz spalić od 400-1000 kalorii w godzinę, w zależności od intensywności jazdy na rowerze i wagi rowerzysty. Pamiętaj, iż jazda na rowerze musi być połączona ze zdrowym planem żywieniowym, jeżeli naprawdę próbujesz schudnąć.

Choroba sercowo-naczyniowa
Regularna jazda na rowerze jest uważana za dobrą profilaktykę rozwoju chorób układu krążenia. Rowerzyści mają o 50% mniejsze ryzyko zawału serca. Również jazda na rowerze to doskonała profilaktyka żylaków. Dzięki jeździe na rowerze zwiększa się tempo skurczu serca, co przyspiesza przepływ krwi w tętnicach i żyłach. Ponadto jazda na rowerze wzmacnia mięśnie serca, obniża tętno spoczynkowe i obniża poziom tłuszczu we krwi.

Rak i jazda na rowerze
Jazda na rowerze zwiększa tętno, a tym samym poprawia krążenie lub przepływ krwi w organizmie oraz zmniejsza ryzyko raka i chorób serca. Wyniki wielu badań sugerują, iż liczbę osób cierpiących na raka lub choroby serca można zmniejszyć o 50% podczas jazdy na rowerze na siłowni lub na świeżym powietrzu.

Cukrzyca i jazda na rowerze
Jazda na rowerze okazała się jednym z najbardziej odpowiednich sportów dla pacjentów z cukrzycą, ponieważ jest to aktywność aerobowa o powtarzalnym i stałym charakterze. W większości przypadków brak aktywności fizycznej jest główną przyczyną choroby, a osoby jeżdżące na rowerze przez 30 minut dziennie są choćby o 40% mniej narażone na cukrzycę.

Urazy kości i zapalenie stawów
Jazda na rowerze poprawi Twoją wytrzymałość, siłę i równowagę. jeżeli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów, jazda na rowerze jest idealną formą ćwiczeń, ponieważ jest to ćwiczenie o niewielkim nacisku, które nie obciąża stawów. Odsetek seniorów na rowerze rośnie z dnia na dzień, ponieważ pomaga to poprawić ich elastyczność bez powodowania bólu mięśni i stawów. jeżeli regularnie jeździsz na rowerze, będziesz miał bardzo elastyczne kolana i wiele innych korzyści dla nóg.

Choroba psychiczna i jazda na rowerze
Jazda na rowerze wiąże się z poprawą zdrowia mózgu i zmniejszeniem zmian poznawczych, które mogą później powodować demencję. Regularna jazda na rowerze może zmniejszyć stany zdrowia psychicznego, takie jak depresja, stres i lęk.

Wady jazdy na rowerze
Chociaż jazda na rowerze jest niesamowitym sportem, który pompuje serce i pozwala ćwiczyć zarówno w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu, jazda na rowerze ma również pewne wady. jeżeli poważnie zastanawiasz się, by rzucić wszystko i wsiąść na rower, musisz pomyśleć o wielu zagrożeniach drogowych, zanieczyszczeniach i ryzyku obrażeń.

Zagrożenia drogowe
Rowery są szczególnie podatne na wypadki drogowe. Ponieważ ich jakość wykonania nie jest tak wysoka jak w samochodach i mają cienkie opony, nieuważne i nagłe zmiany mogą być niebezpieczne na nawierzchni drogi, powodując, iż choćby ostrożny i doświadczony kierowca poślizgnie się lub straci kontrolę i może spowodować wypadek. Zagrożenia drogowe najprawdopodobniej spowodują obrażenia rowerzystów, w tym wyboje, kratki kanalizacyjne oraz tory kolejowe i trolejbusowe. Nie bez znaczenia też jest liczba ścieżek rowerowych, z których możesz korzystać. Czasami nie masz wyjścia i musisz korzystać z chodnika, a co gorsza z jezdni pełnej samochodów. A to oznacza, iż choćby jeżeli jesteś wytrawnym rowerzystą, twój nieszczęśliwy kontakt z nieuważnym kierowcą może się naprawdę źle skończyć.

Siodełko (prawdopodobnie) niekorzystnie wpływa na funkcje seksualne mężczyzn – prawda czy fałsz?
W kilku badaniach z ostatnich lat zbadano możliwe skutki zdrowotne długich i regularnych przejażdżek rowerowych. Z badań tych jasno wynikało, iż długotrwała jazda na rowerze może spowodować nadmierny nacisk niektórych siodełek rowerowych na obszar moczowo-płciowy rowerzystów, ograniczenie przepływu krwi przez genitalia, a co za tym idzie – niekorzystny wpływ na funkcje seksualne, w tym chociażby na erekcję. Wszystkie te wnioski z badań nie napawały zbytnim optymizmem. Okazało się jednak, iż powyższe badania nie przedstawiały całej prawdy, a najnowsze twierdzą wręcz coś zupełnie przeciwnego.

Jak informuje miastorowerów.pl, ostatnie szerokie badania przeprowadzane na grupie przeszło 2,500 kolarzy udowodniły, iż powodów do zmartwień nie ma. Okazało się, iż jazda na rowerze nijak nie działa negatywnie na męskie drogi moczowe i funkcje seksualne. Naukowcy prowadzący obserwacje twierdzą, iż wcześniejsze badania dowodzące tezy jakoby jazda na rowerze może powodować zaburzenia erekcji, opierają się na zbyt małych próbkach, aby móc na ich podstawie wyciągać jakiekolwiek wnioski.

Najnowsze badania o wpływie jazdy na rowerze na potencję

Jak donoszą media – badacze zaprosili do testów 3 aktywnie sportowo grupy – grupę rowerzystów, a także pływaków i biegaczy. Byli oni pytani o zdrowie seksualne, problemy z prostatą i wszelkie doświadczenia związane z drętwieniem narządów płciowych. Naukowcy stwierdzili, iż rowerzyści nie mają gorszych funkcji seksualnych ani moczowych niż pływacy czy biegacze, chociaż byli bardziej podatni na zwężenie cewki moczowej, co może ograniczyć przepływ moczu. Wyniki pokazały, iż w rzeczywistości, odnosząc się do wieku badanych, naukowcy odkryli, iż wśród rowerzystów intensywniej oddający się swojej pasji, spotyka się znacznie mniej przypadków zaburzeń erekcji.

Jedynym problemem, który został wykazany przez badania, było postępujące drętwienie genitaliów z wiekiem wśród kolarzy szosowych, czyli tych, których siodełka ułożone były wyżej niż kierownice. Jak stwierdził jednak prof. Benjamin Beyer z Uniwersytetu w Californii – San Francisco, na pewno da się tę przypadłość wyeliminować, ale wymaga to dalszych badań.

Zanieczyszczenie
Wiadomo, iż rowerzyści są bardzo narażeni na zanieczyszczenia powietrza związane z ruchem ulicznym. Ponadto narażenie związane z ruchem drogowym i zanieczyszczenie powietrza są głównymi czynnikami wpływającymi na wybór jazdy na rowerze. Wiadomo też, iż gdyby większość z nas przeniosła się na rower, wtedy problem zanieczyszczeń ulicznych przestał by istnieć.

Uraz nerwu
Neuropatia siodełka rowerowego to jeden z najczęstszych urazów identyfikowanych przez rowerzystów. Urazy i objawy są spowodowane przez rowerzystę, który utrzymuje swój ciężar ciała na wąskim siedzeniu i uważa się, iż są one związane z naczyniowym lub neurologicznym uszkodzeniem nerwu sromowego. Auć.

Źródło: Gearbikereview.com, Miastorowerow.pl
Zdjęcia pochodzą m.in. z sesji zdjęciowej dla magazynu VMAN

Zalety pływania

Idź do oryginalnego materiału