Zakaz wytwarzania kamieni ze względu na ryzyko krzemicy płuc, wzywa koalicja rządu

biegowelove.pl 2 dni temu

Osiemnaście organizacji wystosowało list otwarty, w którym zwraca się do zastępcy przywódcy Partii Pracy o wprowadzenie ścisłego zakazu produkcji blatów, płyt i płyt kamiennych.

W skład koalicji wchodzą Nowozelandzka Rada Związków Zawodowych, Organizacja Pielęgniarek, Związek Zawodowych Strażaków, Nowozelandzka Fundacja Bezpieczeństwa i Higieny Budownictwa, Fundacja Astmy i Układu Oddechowego oraz Australijsko-Nowozelandzkie Towarzystwo Medycyny Pracy.

„Wytworzony kamień jest produktem niezwykle szkodliwym. Pył powstały podczas cięcia, szlifowania lub wiercenia wyprodukowanego kamienia może prowadzić do krzemicy, choroby płuc. Nie ma bezpiecznego narażenia na pył krzemionkowy”. wiadomość Stany.

reklamaReklamuj się w NZME.

„Krzemica to wyniszczająca choroba, na którą nie ma lekarstwa. Może ona prowadzić do śmierci. Związki zawodowe, eksperci ds. zdrowia publicznego oraz specjaliści ds. zdrowia i bezpieczeństwa w dalszym ciągu ostrzegają przed szkodami wyrządzanymi przez ten produkt i koniecznością wprowadzenia zakazu.

„Każdy w Nowej Zelandii ma prawo oczekiwać bezpiecznego miejsca pracy i możliwości bezpiecznego powrotu do domu do rodziny pod koniec dnia. Możesz zapewnić pracownikom i ich rodzinom, a także przedsiębiorstwom, konsumentom i szerszemu społeczeństwu pewność iż zdrowie pracowników jest priorytetem.”

„Zakaz uratowałby życie… Kamień sztuczny to produkt modowy. Alternatywy dla kamienia sztucznego są łatwo dostępne. Nowoczesna kuchnia nie powinna odbywać się kosztem życia”.

Należy wdrożyć środki bezpieczeństwa w celu kontroli pyłu powstającego podczas cięcia kamienia inżynieryjnego, w tym systemy cięcia na mokro i odsysania. To zdjęcie zostało wykonane przez inspektorów WorkSafe w październiku 2020 r. i przedstawia niezidentyfikowaną firmę, w której odkryto również stertę zakurzonych części.

Australijski zakaz wprowadzono po wysokiej jakości konsultacjach, analizach ekonomicznych i najlepszej dostępnej wiedzy naukowej, a Nowa Zelandia mogła to wykorzystać, aby gwałtownie wprowadzić zakaz wytwarzania tutaj produkowanych kamieni – napisano w piśmie.

Przewodniczący Rady Związków Zawodowych (NZCTU) Richard Wagstaff powiedział, iż dowody na szkody spowodowane przez sztuczny kamień, „nazywany nowoczesnym azbestem”, są przytłaczające.

„Nie ma potrzeby stosowania kamieni fabrycznych. To tylko produkty modowe, a na rynku istnieją bezpieczne alternatywy. Wygląda na to, iż minister śpi za kierownicą”.

* Przeczytaj dochodzenie Heralda w sprawie kamienia inżynieryjnego autorstwa Kliknij tutaj

List otwarty jest następstwem podobnego wezwania do działania wystosowanego przez grupy, w tym Royal Australian College of Physicians (RACP), które według szacunków zagrożonych może być choćby 1000 byłych i obecnych pracowników.

Liczba potwierdzonych przypadków jest tutaj stosunkowo niewielka, ale niewielka część pracowników została przebadana, a uczelnia twierdzi, iż prawdziwa liczba infekcji nie będzie znana przez dziesięciolecia.

Van Velden rozważa porady swoich urzędników dotyczące regulacji i powiedziała, iż ​​decyzję podejmie jeszcze w tym roku. Wyraziła także swój sprzeciw wobec całkowitego zakazu.

reklamaReklamuj się w NZME.

„Obecnie WorkSafe prowadzi szereg działań edukacyjnych i wykonawczych, aby zapewnić przedsiębiorstwom kontrolę ryzyka związanego z pracą z kamieniem konstrukcyjnym, ale na tym etapie podążam za ewoluującym podejściem stosowanym w Australii” – powiedział niedawno Van Velden.

„Ale bardzo ważne jest, abyśmy w kontekście Nowej Zelandii stosowali podejście oparte na dowodach, a nie tylko powielali to, co dzieje się u naszych sąsiadów”.

Urzędnicy Nowej Zelandii wysłali porady do Minister ds. Stosunków w Miejscu Pracy i Bezpieczeństwa Brooke van Velden w sprawie uregulowań dotyczących produkowanego kamienia. Zdjęcia: Mark Mitchell

W branży blatów kuchennych i łazienkowych dominują kamienie sztuczne lub sztuczne. Pył z kamienia sztucznego pozostało bardziej niebezpieczny, ponieważ wytwarzane produkty tradycyjnie zawierają do 95% krzemionki w porównaniu do 2% do 50% w kamieniu naturalnym.

Powtarzające się wdychanie bardzo małych ilości pyłu w pracy wiąże się z chorobą płuc zwaną krzemicą i innymi poważnymi schorzeniami, w tym rakiem i chorobami serca.

Grupy branżowe wywierają presję na firmę Van Velden, aby sprzeciwiła się zakazowi, twierdząc, iż kamienie produkowane o niskiej zawartości krzemionki niedługo staną się standardem, a niektóre zawierają mniej niż 15% krzemionki.

Twierdzą, iż zakaz stosowania produktów o wysokiej zawartości krzemionki i wprowadzenie obowiązku stosowania obecnego dobrowolnego systemu certyfikacji przemysłowej – który wymaga środków bezpieczeństwa, w tym wentylacji i cięcia kamieni na mokro w celu uniknięcia zapylenia – przy odpowiednim monitorowaniu chroniłoby pracowników.

reklamaReklamuj się w NZME.

Australia zdecydowała się zakazać produkcji kamieni zawierających mniej krzemionki po tym, jak rząd w ramach programu Safe Action Australia stwierdził, iż „nie ma dowodów toksykologicznych na to, iż istnieje„ bezpieczny ”próg zawartości krzemionki krystalicznej”.

Itai Shimoni jest wiceprezesem na region Oceanii w firmie Cosentino, hiszpańskim producencie materiałów na blaty, w tym kamienia konstrukcyjnego, o rocznym obrocie przekraczającym 3 miliardy dolarów i działającym w ponad 100 krajach, w tym w Nowej Zelandii.

W Nowej Zelandii dochodzenia WorkSafe wykazały powszechne uchybienia w zakresie bezpieczeństwa w warsztatach, w których tnie się, poleruje i kształtuje importowane płyty kamienne, i istnieje ciągły problem Ogłaszać Dochodzenie wykazało luki w nadzorze nad branżą.

W kwietniu Itai Shimoni, wiceprezes Cosentino, jednego z największych na świecie producentów kamieni konstrukcyjnych, na Oceanię, odwiedził oddział firmy w Auckland i powiedział… Ogłaszać Konieczne były bardziej rygorystyczne środki egzekwowania prawa.

Powiedział jednak, iż australijski zakaz spowodował chaotyczny napływ tanich materiałów niezawierających krzemionki, wykonanych z takich składników, jak szkło z recyklingu (zamiast kwarcu), żywica i pigmenty.

„Australia będzie pierwszym i jedynym rynkiem na świecie, który wprowadzi ten produkt w dużych ilościach… Nie ma informacji na temat toksyczności tego produktu. Nie ma żadnych badań”.

Nicholas Jones jest reporterem śledczym w OgłaszaćBył finalistą konkursu Reporter Roku w konkursie Voyager Media Awards 2024 i zdobył wiele krajowych nagród medialnych za reportaże i teksty fabularne.

reklamaReklamuj się w NZME.
Idź do oryginalnego materiału