Zakaz kąpieli nad Zegrzem. Woda zanieczyszczona, a dzieci tłum. "Nie pij z wiaderka"

gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: archiwum prywatne


Plażowicze zignorowali komunikat ratownika o zakazie kąpieli z powodu zanieczyszczenia wody bakterią E.coli. - Ludzie nie reagowali, a dzieci pluskały się w najlepsze - mówi w rozmowie z eDziecko jedna z kobiet, która spędzała czas nad Zalewem Zegrzyńskim.
Kiedy z nieba leje się żar, a w planie w najbliższym czasie nie ma wyjazdu z miasta nad jezioro, wiele osób decyduje się na krótki wypad na pobliskie kąpielisko. Jednym z najpopularniejszych kąpielisk wśród mieszkańców Warszawy i okolic jest Zalew Zegrzyński i jego "Dzika Plaża" położona w Nieporęcie przy południowym wybrzeżu Jeziora Zegrzyńskiego. To atrakcyjne miejsce dla rodzin z dziećmi i amatorów sportów wodnych - znajduje się tam piaszczysta plaża, plac zabaw, molo i zaplecze sanitarne. A nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy WOPR. Nie zawsze jednak woda nadaje się tam do kąpieli.
REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


Rodzice lekceważyli zakaz kąpieli
- Miniony weekend w Warszawie był naprawdę upalny. Postanowiłam spędzić go na plaży. Stolica nie daje pod tym względem zbyt wielu możliwości, wybór padł na Zalew Zegrzyński. Nie byłam zaskoczona, gdy na plaży zastałam masę ludz - mówi w rozmowie z eDziecko Gosia (nazwisko do wiadomości redakcji). - W przeważającej większości były to rodziny z dziećmi, uzbrojone w prowiant na pół dnia, grabki, wiaderka, dmuchane kółka i inne gadżety służące do zabawy na plaży. Koło godziny 12 w wodzie był już tłum - dodaje. Była zaskoczona, gdy ratownik przez megafon informował o zakazie kąpieli z powodu zanieczyszczenia wody bakterią E.coli., a ludzie na to nie reagowali. - Dzieci pluskały się w wodzie w najlepsze, usłyszałam tylko jedną z mam, która zwracała się do dziecka: "Nie pij wody z wiaderka". Informację o zakazie kapeli można było potwierdzić w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W tym przypadku uzasadnienie brzmi: "Woda nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne"


Zatrucie bakterią E. coli - objawy
Bakteria E. coli, czyli pałeczka okrężnicy, to bakteria, która wchodzi w skład fizjologicznej flory jelitowej ludzi i zwierząt. W wodzie lub pokarmach stałych może wywoływać zatrucie pokarmowe, które objawia się m.in.: wymiotami, bólem głowy, bólem brzucha, stanem podgorączkowym lub gorączką, biegunką, osłabieniem. jeżeli zauważymy u siebie lub dziecka takie objawy niedługo po kąpieli w zanieczyszczonej wodzie, należy się zgłosić do lekarza. Ten prawdopodobnie przepisze antybiotyk, który pozwoli uporać się z zatruciem.


Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą
Nad wodą, choćby w czasie wypoczynku trzeba zachować czujność. Dotyczy to nie tylko rodziców, ale i wszystkich innych, którzy spędzają czas nad zbiornikiem wodnym. Policjanci z Komendy Głównej Policji w komunikacie opublikowanym na stronie gov.pl wymienili główne zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:


dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich bez opieki w wodzie oraz na plaży,
nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane,
nie wchodźmy rozgrzani do wody, przed wejściem schłodźmy wodą klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego,
oceńmy realnie swoje umiejętności oraz kondycję,
zwracajmy uwagę na osoby kąpiące się obok nas,
w razie potrzeby dzwońmy na numer alarmowy 112.


"Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, iż zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich!" - apelują mundurowi.
Idź do oryginalnego materiału