Choć przez cały czas jesteśmy w mieście, to mamy wrażenie, iż wylądowaliśmy w zielonej enklawie, miał tam miejsce finał pewnego interesującego projektu z elementami integracji międzypokoleniowej.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, zaangażuj mnie, a zrozumiem” projekt organizowany w ramach programu Inicjatywa dla Konina – finansowany ze środków budżetu Miasta Konina.
Aktywizacja Seniorów Stowarzyszenia Domów Pomocy Społecznej POMOC w Koninie wraz ze współpracą międzypokoleniową poprzez udział w warsztatach artystyczno-malarskich zakończonych piknikiem, na którym zaprezentowano prace uczestników projektu i ich nowo nabyte umiejętności. Celem projektu jest również stworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej, popularyzacji twórczości seniorów, zaangażowanie dzieci i młodzieży z lokalnych środowisk do rozwijania zdolności artystycznej we współpracy z seniorami.
Wspólne międzypokoleniowe zajęcia kreatywne stwarzają naturalne środowisko do wymiany myśli i doświadczeń między uczestnikami, jest to najważniejszy element dla poczucia przynależności i zrozumienia. Bycie częścią grupy, która dzieli wspólne zainteresowania i pasje, współpracuje, znacząco wpływa na poprawę samopoczucia wszystkich uczestników zajęć, dając poczucie bezpieczeństwa i przynależności.
Odbiorcami projektu są seniorzy z niepełnosprawnościami oraz seniorzy z chorobą Alzheimera. W społeczeństwie często pokutuje pogląd, iż seniorzy nie są istotną częścią społeczeństwa, nieproduktywną, przez co seniorzy często zamykają się w domu rezygnując z marzeń, pasji i talentów. Również nastawienie otoczenia często gloryfikuje młodość, szybkość, bardzo intensywny rozwój, może w efekcie obniżać samoocenę i satysfakcję życia osób starszych, które na nauczenie się nowej czynności potrzebują większej ilości czasu. Seniorzy często zagrożeni są depresją, mają ogromną potrzebę bliskości oraz sprawstwa. Seniorzy mają wiele do zaoferowania i mają potrzebę dzielenia się swoimi pasjami, talentami i doświadczeniem. Nie chcą być postrzegani jako osoby tylko i wyłącznie z deficytami. Zajęcia artystyczne – malarskie to rodzaj aktywności, którą jak wynika z obserwacji najchętniej wybierają seniorzy. To forma spędzania wolnego czasu nie tylko przyjemna, ale bardzo pożyteczna. Zajęcia artystyczne – malarskie: rozluźniają, pozwalają podtrzymać sprawność manualną, wpływają bardzo pozytywnie na sferę psychiczną, kształtują twórcze postawy.
Zajęcia artystyczne były prawdziwą eksplozją kreatywności w tym niezwykłym miejscu na świeżym powietrzu. Namiot stał się przestrzenią do działań artystycznych, pełen barw, kolorów które zainspirowały artystów do działania. W czasie warsztatów artystycznych każdy uczestnik pod czujnym okiem prowadzącego warsztat – plastyka, artysty stworzył swoje własne, oryginalne dzieło, stymulując wyobraźnię, pobudzając kreatywność i pamięć. Prowadzący na początku omówili podstawy rysunku malarstwa akrylowego, aby dać wiedzę o tym jak dobrze oddać proporcje, dobrać kolory, nakładać farbę itp. Tematem pracy artystycznej były najpiękniejsze wspomnienie z młodych lat. Była to dobra okazja to treningu pamięci, jak również podzielenia się wspomnieniami z młodym pokoleniem. Prace były wykonane na płótnach malarskich, przy pomocy farb akwareli, pędzli oraz gąbek malarskich.
Na zakończenie projektu odbył się wernisaż prac i nowo zdobytych umiejętności uczestników projektu. Każdy uczestnik mógł skonsultować się z osobą prowadzącą warsztat. Indywidualne podejście do każdego z uczestników daje możliwość rozwoju artystycznego, dodaje odwagi do rozwijania swoich artystycznych pasji. Prace artystyczne były tworzone przy muzyce o którą zadbał prowadzący warsztat artysta, tworząc artystyczną przyjazną, relaksacyjną atmosferę, która pozwoli uczestnikom na swobodne wyrażanie swojej kreatywności bez presji czasu i niezależnie od poziomu artystycznego jaki prezentuje.