Budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć? Tak poprawisz jakość snu. Będziesz wyspana jak dziecko

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć? Tak poprawisz jakość snu. Będziesz wyspana jak dziecko, istock/@fizkes


Na jakość snu ma wpływ mnóstwo czynników. Wiele się mówi o negatywnym wpływie światła niebieskiego, ale to niejedyna przyczyna bezsenności i wybudzania się w nocy. Oto czego unikać, aby wstać wyspanym i wypoczętym.
Podczas snu organizm się regeneruje, odpoczywa, a mięśnie się relaksują. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. jeżeli wybudzasz się w nocy albo nie możesz zasnąć, musisz wiedzieć, co może być tego przyczyną.

REKLAMA





Jak poradzić sobie z nocnym wybudzaniem? Oto kilka porad, dzięki którym zapewnisz sobie zdrowy i spokojny sen
Zaburzenia snu prowadzą do spadku energii, braku koncentracji, zmęczenia, kłopotów z pamięcią i złego samopoczucia. jeżeli masz problem z zaśnięciem lub wybudzasz się w nocy, zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni. Powinna wynosić od 18 do 20 stopni Celsjusza. Przed pójściem spać warto też przewietrzyć pomieszczenie, unikać picia kawy lub napojów energetycznych, a ostatni posiłek zjeść co najmniej dwie godziny przed zaśnięciem.





Zdrowy sen, fot. Augustcindy / iStock Zdrowy sen, fot. Augustcindy / iStockAugustcindy


Częstym powodem kiepskiej jakości snu jest używanie telefonu i przeglądanie social mediów czy filmików, które pobudzają mózg. Światło emitowane przez urządzenia spowalnia wydzielanie melatoniny i sprawia, iż trudniej się wyciszyć. Prowadzi do kłopotów z zaśnięciem oraz nocnymi pobudkami, ale to niejedyna przyczyna problemów.
Co jest powodem budzenia się w nocy? Ekspert nie ma wątpliwości. Rytm snu jest najważniejszy
Prof. Adam Wichniak, kierownik III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w rozmowie z Termedia.pl wyjaśnił, iż ogromne znaczenie dla jakości snu ma zachowanie rytmu dobowego. Sen nadchodzi, gdy robi się ciemno, więc ważne jest, by rozdzielać aktywności w ciągu dnia. Praca do późnych godzin nocnych oraz aktywność fizyczna i umysłowa przed snem nie jest wskazana. Zanim nakryjemy się kołdrą, należy poświęcić chwilę, by się wyciszyć. - Należy też unikać drzemek i nie odpoczywać w pozycji leżącej. To zwiększa naszą potrzebę snu. Drugi czynnik to rytm snu, czyli regularne wstawanie rano, stałe pory pracy lub nauki w szkole oraz posiłków itp. Ważne jest unikanie silnego światła i światła niebieskiego na godzinę przed snem. W tym czasie warto się zrelaksować i unikać czynności pobudzających emocjonalnie - powiedział. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału