
Zapewnienie dostępu do podstawowych usług zdrowotnych jest pilnym priorytetem dla lokalnych społeczności w Zachodnim Brzegu w strefie C, gdzie w więcej niż 170 lokalizacjach brakuje funkcjonujących na stałe przychodni. Dla wielu mieszkańców podróż do najbliższego ośrodka medycznego jest długa i często wymaga znacznych objazdów wokół izraelskich osiedli, dróg i wzniesionych barier.
Powoduje to nie tylko duży stres dla pacjenta i jego rodziny, ale także stanowi ogromne obciążenie finansowe dla ubogich gospodarstw domowych, a zwłaszcza dla rodzin z osobami z niepełnosprawnościami czy chorobami przewlekłymi.
Celem projektu jest zapewnienie funkcjonowania i rozwoju klinik mobilnych, aby utrzymać nieprzerwany dostęp do opieki zdrowotnej dla najbardziej narażonych na skutki kryzysu humanitarnego społeczności na Zachodnim Brzegu, które po 7 października 2023 r. muszą mierzyć się z jeszcze trudniejszymi warunkami bytowymi.
Polska Akcja Humanitarna wraz z lokalnym partnerem – Palestinian Medical Relief Society – prowadzą projekt poprawiający dostęp i jakość usług medycznych poprzez tworzenie mobilnych klinik, które docierają do najbardziej oddalonych zakątków Strefy C. Lekarze i profesjonalny personel ratowniczy udzielają podstawowej pomocy, przeprowadzają badania, a w trudniejszych przypadkach kierują do odpowiednich oddziałów większych ośrodków zdrowia.
W ramach projektu prowadzone są również szkolenia z udzielania pierwszej pomocy a także działania mające na celu podniesienie świadomości dot. zdrowia i zapobiegania chorobom.
Ponadto, tym roku uruchomimy program stypendialny dla aspirujących pracowniczek służby zdrowia. Trzy studentki szkół medycznych wybrane w koordynacji z Ministerstwem Zdrowia otrzymają wsparcie w opłacaniu czesnego, a także w zakresie mentoringu i szkoleń w miejscu pracy. Dołączą one do zespołów mobilnych jako wolontariuszki na okres studiów, a po ich ukończeniu będą miały możliwość pracy z zespołami mobilnymi jako pełnoetatowe pracownice.
W ramach programu w 2025 roku, trzy ośrodki medyczne zostaną też wyremontowane i dostosowane do potrzeb kobiet, dziewczynek i osób z niepełnosprawnościami. Otrzymają one także nowoczesny sprzęt do leczenia chorób przewlekłych oraz do opieki nad kobietami przed, w trakcie i po ciąży.
Wsparcie obejmie ok. 20 000 – 25 000 osób.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Wspieraj projekty takie jak ten. Kliknij w przycisk obok i przekaż darowiznę. Razem możemy więcej!
