Zaburzenia widzenia

fizjoterapeuty.pl 2 lat temu

Zaburzenia widzenia to częsty problem, z którym pacjenci udają się do lekarza okulisty. W dzisiejszych czasach rekomenduje się kontrolne badanie wzroku jeden raz w roku. Jednak wizyta u okulisty powinna mieć miejsce zawsze, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy takie jak pogorszenie wzroku, zamglone widzenie, mroczki przed oczami czy ból oczu. Zaburzenia widzenia dotyczą zarówno dzieci (coraz częściej), jak i osób dorosłych czy seniorów.

Zaburzenia widzenia – rodzaje

Poniżej przedstawiono najczęściej diagnozowane w gabinecie okulistycznym zaburzenia widzenia.

Nieostre widzenie

Do grona zaburzeń związanych z utratą ostrości widzenia zaliczamy przede wszystkim:

  • krótkowzroczność – moc optyczna związana z kształcę rogówki jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej. W efekcie tor optyczny oka skupia się jeszcze przed siatkówką. Pacjent widzi niewyraźnie przedmioty znajdujące się daleko;
  • dalekowzroczność – promienie świetlne ogniskują się za siatkówką oka, w efekcie czego przedmioty oglądane z bliska są niewyraźne;
  • astygmatyzm – wywołuje nieostre, niewyraźne widzenie na każdą odległość, ponieważ rogówka lub soczewka oka posiada nieregularną, nierówną powierzchnię. Zamiast pożądanego kształtu kulistego przypomina piłkę do rugby.

Powyższe wady wzroku wymagają korekcji w postaci okularów lub soczewek kontaktowych. Unikanie takiej korekcji powoduje jedynie nasilenie zaburzeń widzenia i dodatkowe występowanie innych objawów (np. bólu głowy, szumów usznych, zniesienia lordozy szyjnej itd.). W dzisiejszych czasach istnieje możliwość laserowej korekcji wzroku w przypadku powyższych wad.

Zniekształcenie obrazu

Do zniekształcenia obrazu może dojść wskutek odwarstwienia siatkówki. To problem, w przebiegu którego płyn gromadzi się pod siatkówką w konsekwencji jej uszkodzenia, rozdarcia. Może to powodować cień lub wrażenie kurtyny w polu widzenia. Linie proste postrzegane są jako krzywe, zaś przedmioty mają zniekształcone, falowane i nierówne krawędzie. Do zniekształcenia obrazu może dojść również w przebiegu uszkodzenia nerwu wzrokowego (wówczas należy dodatkowo skonsultować się z neurologiem) oraz zaćmy i jaskry.

Kurza ślepota

Częsta dolegliwość, która do niedawna kojarzona była wyłącznie z niedoborem witaminy A. Dziś jednak wiadomo, iż kurza ślepota wynika z innych problemów zdrowotnych, takich jak zespół Ushera, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, krótkowzroczność czy zaćma. Objawia się pogorszeniem widzenia po zmroku oraz w momentach przejścia z dobrze oświetlonego pomieszczenia do tego o gorszym oświetleniu. Stanowi zagrożenie dla kierowców, którzy poruszają się po drogach po zmroku. Kurzą ślepotę leczy się korekcją wzroku (soczewki, okulary) oraz suplementacją.

Jaskra i zaćma

Jaskra jest chorobą obejmującą nerw wzrokowy. Najczęściej pojawia się u osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, miażdżycą, migrenami i innymi schorzeniami przewlekłymi. Poważnym czynnikiem ryzyka jest także zbyt wysokie ciśnienie w gałkach ocznych. W obrazie klinicznym dominują ubytki pola obwodowego, jeżeli jednak rozwinie się zwyrodnienie plamki żółtej, dołączają do tego ubytki pola ośrodkowego. Pacjenci widzą „aureolę” wokół źródeł światła, zmagają się z zaczerwienieniem oczu i bólami oczu. Leczenie chirurgiczne jest ostatecznością, wcześniej wykorzystuje się farmakoterapię i zachowawczą korekcję wzroku.

Z kolei zaćma, zwana również kataraktą, odnosi się do utraty przejrzystości i przezierności soczewki, zwykle wraz z wiekiem. W efekcie soczewka staje się mniej przepuszczalna dla promieni słonecznych, co objawia się pogorszeniem ostrości widzenia, zmniejszeniem nasycenia kolorów oraz obniżeniem kontrastu. Zmętniałą soczewkę oka należy usunąć chirurgicznie. Nie ma leków, które pomogłyby wyleczyć zaćmę.

Mroczki przed oczami

Mroczki przed oczami mogą mieć wiele przyczyn – od niewyspania, odwodnienia i silnego stresu, poprzez migreny i przewlekłe bóle głowy, kończąc na chorobach i problemach neurologicznych. W ostatnim przypadku warto wymienić uszkodzenie drogi kolankowo-ostrogowej, uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz uszkodzenia płata potylicznego. Mroczki opisywane są jako jasne lub ciemne, poruszające się plamki w polu widzenia. W ich leczeniu należy ustalić przyczynę pierwotną.



Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Louis E., Mayer S., Rowland L., Merritt neurologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. Grzybowski A., Okulistyka, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.
  3. Allen R., Harper R., Kęcik D., Mrukwa-Kominek E., Okulistyka, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Idź do oryginalnego materiału