Zabrano mi świadczenie pielęgnacyjne, co dalej? Poradnik dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

zatrudnianieniepelnosprawnych.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: ulga na dziecko w PIT


Pełnienie roli opiekuna osoby niepełnosprawnej wymaga za zaangażowania i jest obarczone licznymi obciążeniami, w tym finansowymi. Dla części opiekunów ustawodawca przewidział możliwość wsparcia – świadczenie pielęgnacyjne. Aby z niego korzystać, opiekun i jego podopieczny musi spełniać określone warunki i kryteria.

Wielu opiekunów staje przed trudną sytuacją, gdy z jakiegoś powodu okazuje się, iż nie mogą otrzymywać już tej pomocy finansowej. W mediach społecznościowych, na forach pojawiają się liczne wpisy typu: zabrano mi świadczenie pielęgnacyjne dlaczego?

Nasz dzisiejszy artykuł jest odpowiedzią na powyższe bezradne pytanie i wiele podobnych. Dowiesz się z niego, kiedy świadczenie pielęgnacyjne może wygasnąć, lub spotkasz się z odmową jego wypłacania. Podpowiemy, co możesz zrobić, aby uzyskać stabilizację z chwilą, gdy zabrano ci świadczenie pielęgnacyjne.

Kiedy nie masz prawa do świadczenia pielęgnacyjnego?


Sprawdź, czy któryś z wymienionych poniżej czynników odpowiada za utratę Twojego świadczenia pielęgnacyjnego. Aby kwalifikować się do otrzymywania regularnego wsparcia dla opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami, musisz spełniać określone wymogi.

Świadczenie to nie będzie Ci przysługiwało, jeśli:

  1. Orzeczenie o niepełnosprawności osoby, którą się opiekujesz, było tymczasowe i straciło ważność.
  2. Otrzymujesz emeryturę, rentę z tytułu choroby, rentę socjalną lub rodziną.
  3. Pobierasz stały zasiłek, zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne, w tym nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
  4. Korzystasz ze specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego przyznanych Ci na zasadach obowiązujących przed rokiem 2023.
  5. Osoba pod twoją opieką wzięła ślub, a jej małżonek nie jest znacznie niepełnosprawny.
  6. Osoba niepełnosprawna, którą się opiekujesz, została umieszczona w niepokrewnej rodzinie zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobową opiekę, oraz jeżeli przebywa tam więcej niż 5 dni w tygodniu.
  7. Podjąłeś pracę lub osiągnąłeś dochody z innej działalności powiązanej z pracą (dotyczy opiekunów na warunkach sprzed zmian w 2023 roku).
  8. Inny członek rodziny opiekujący się tą samą osobą już korzysta ze świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, także zagranicą.
  9. Inny opiekun korzysta z dodatku do zasiłku rodzinnego za opiekę nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego.
  10. Inny opiekun ma prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawną osobą.
  11. Osoba, którą się opiekowałeś zmarła.

Najczęściej utrata prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wynika z wygaśnięcia orzeczenia niepełnosprawności osoby, na którą świadczenie było przyznane, oraz z podjęcia zatrudnienia lub uzyskania dodatkowych dochodów przez opiekunów działających na warunkach ustalonych przed rokiem 2023.

Świadczenie pielęgnacyjne a podjęcie zatrudnienia

Jeśli do tej pory otrzymujesz świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach obowiązujących przed 2024 rokiem, musisz wiedzieć, iż podjęcie przez Ciebie pracy lub uzyskanie jakiegokolwiek dochodu z tego tytułu pozbawi Cię prawa do tej pomocy. Zasady te nie zmieniły się i są dalej stosowane.

Natomiast opiekunowie dzieci poniżej 18. roku życia, którzy zdecydowali się na przejście na nowe regulacje, od 2024 roku mogą połączyć pracę zawodową z obowiązkami opiekuna. Warunek jest jeden: musisz zgłosić swoją wolę do adekwatnego organu i otrzymać nową decyzję, która potwierdzi Twoje prawo do wsparcia według zaktualizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zabrano mi świadczenie pielęgnacyjne [fifurki osób niepełnosprawnych i słoik z monetami].

Jak długo można pobierać świadczenie pielęgnacyjne?

Czas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego jest uzależniony od ważności orzeczenia o niepełnosprawności Twojego podopiecznego. jeżeli twój podopieczny ma orzeczenie:

  • Na czas nieokreślony
    Jesteś bezpieczny, a świadczenie pielęgnacyjne jest przyznane ci i wypłacane na stałe.
  • Na czas określony
    Pamiętaj o terminowym złożeniu wniosku, by uzyskać nowe orzeczenie o niepełnosprawności. Dzięki temu unikniesz przerw w otrzymywaniu świadczeń.

Twoja sytuacja życiowa ulegnie zmianie w sytuacji zgonu podopiecznego. Od roku 2024 zmieniono przepisy tak, aby po śmierci wspierać Cię świadczeniem pielęgnacyjnym przez kolejny miesiąc po miesiącu, gdy straciłeś osobę, którą się opiekowałeś.

Czy opłaca się rezygnacja ze świadczenia pielęgnacyjnego?

Może zastanawiasz się, kiedy jest sens, abyś dobrowolnie zrezygnował ze świadczenia pielęgnacyjnego. Sytuacji, w której takie działanie przyniesie Ci korzyści, nie jest wiele.

  1. Jeśli osoba, którą się opiekujesz, nie potrzebuje Twojej ciągłej uwagi i część dnia spędza w placówkach edukacyjnych lub opiekuńczych, rozważenie zrezygnowania ze świadczenia na rzecz atrakcyjnego zatrudnienia może być uzasadnione.
  2. Inną okolicznością, kiedy rezygnacja może okazać się opłacalna, jest przypadek, gdy osoba dorosła, którą się opiekujesz, otrzyma orzeczenie o konieczności wsparcia z najwyższą punktacją 95-100. Świadczenie wspierający wynikające z takiego orzeczenia przewyższa wartość świadczenia pielęgnacyjnego. Ty zaś, nie podejmując pracy, możesz liczyć na opłacane składki na Twoje ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zabrano mi świadczenie pielęgnacyjne i co dalej?

Jeśli straciłeś świadczenie pielęgnacyjne, możesz czuć się zaniepokojony brakiem wsparcia finansowego. Oto kilka działań, które możesz podjąć, żeby poprawić swoją sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej:

  • Złóż odwołanie – jeżeli nie zgadzasz się z decyzją organu, odwołaj się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem ewentualnie do Sądu Administracyjnego.
  • Nowe orzeczenie o niepełnosprawności – o ile orzeczenie dla dziecka straciło ważność, złóż wniosek o nowe, a następnie ubiegaj się o ponowne przyznanie świadczenia.
  • Biuro Pracy – zarejestruj się w Powiatowym Urzędzie Pracy, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne i szansę na zdobycie nowych umiejętności.
  • Regulacja nienależnie pobranego świadczenia – jeżeli pobrałeś nienależne środki, wnioskuj o umorzenie lub rozłożenie długu na raty.
  • Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – zawnioskuj do odpowiednich instytucji gminnych o opłacanie składek ubezpieczeniowych, jeżeli twój podopieczny pobiera oświadczenie wspierające, a ty kontynuujesz opiekę i nie podejmujesz zatrudnienia.
  • Znajdź pracę – o ile opieka nad niepełnosprawnym, nie zajmuje ci całego czasu, poszukaj pracy. Możesz także skorzystać z usług asystenta lub zewnętrzne ego opiekuna, który zaopiekuje się podopiecznym podczas twojej nieobecności.
  • Wsparcie po stracie – jeżeli twój podopieczny zmarł, zadbaj o wsparcie psychologiczne oraz rozpocznij planowanie swojej przyszłości zawodowej i edukacyjnej.
Opiekun osoby niepełnosprawnej [sylwetki osby pchającej wózek i niepełnosprawnego na tle zachodu słońca].

Odpowiedzi na podstawowe pytania zamiast podsumowania artykułu

Zapamiętaj!

Co zrobić, gdy zabrano mi świadczenie pielęgnacyjne?

Jeśli straciłeś świadczenie pielęgnacyjne, najważniejsze jest, abyś zrozumiał tego przyczynę. Zidentyfikuj podstawę prawną, która doprowadziła do utraty, a następnie:

  • Złóż odwołanie, jeżeli decyzja jest niekorzystna.
  • W przypadku dziecka z niepełnosprawnością, uzyskaj aktualne orzeczenie o jego stanie zdrowia.
  • Jeśli straciłeś pracę, zarejestruj się w urzędzie pracy.
  • Rozważ podjęcie pracy, o ile to możliwe.
  • W przypadku opieki nad osobą niepełnosprawną z prośbą o świadczenie wspierające, zwróć się o opłacanie składek na ubezpieczenie.
  • Dołącz wniosek o wyegzekwowanie roszczenia albo umorzenie błędnie pobranych świadczeń.

Jak długo można pobierać świadczenie pielęgnacyjne?

Możliwość pobierania świadczenia pielęgnacyjnego jest ograniczona czasowo:

  • Świadczenie przyznane na podstawie orzeczenia o okresowej niepełnosprawności przysługuje na zdefiniowany w nim okres.
  • W przypadku orzeczenia stałego, świadczenie możesz otrzymywać przez nieograniczony czas.
  • Nowe przepisy pozwalają na otrzymywanie świadczenia aż do osiągnięcia przez dziecko z niepełnosprawnością 18 lat, począwszy od 1 stycznia 2024.

Jak zatrudnienie wpłynie na twoje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?

Możliwość podjęcia pracy, gdy otrzymujesz świadczenie pielęgnacyjne, zależy od daty jego przyznania i zasad, na których je pobierasz:

  • Jeśli otrzymujesz świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach (do końca 2023 roku), podjęcie pracy będzie skutkowało jego utratą.
  • Natomiast i jeżeli po 1 stycznia 2024 roku zdecydowałeś przejść na nowe zasady, otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego możesz podejmować zatrudnienie i jednocześnie otrzymywać wsparcie z tytułu opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością.

Świadczenie pielęgnacyjne (1971 zł mies.) – komu przysługuje i jak je otrzymać?
Idź do oryginalnego materiału