Zabiegi laryngologiczne w gabinecie – jakie procedury lekarz może wykonać od razu?

zdrowie.med.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: dziewczynka podczas badania laryngologicznego


Częste lub nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha, ból zatok, niedrożny nos, powiększone węzły chłonne czy bezdechy senne, to powszechne schorzenia, którymi zajmuje się na co dzień laryngolog. W celu wyeliminowania przyczyny, wiele dolegliwości wymaga przeprowadzenia zabiegu. W takiej procedurze medycznej swoje zastosowanie znajduje specjalistyczny fotel laryngologiczny.

Jakie rodzaje zabiegów wykonywane są w gabinecie laryngologicznym?

Laryngologia zwana również otolaryngologią to dziedzina medycyny, która swoim zakresem obejmuje struktury znajdujące się w obrębie głowy i szyi. Pacjenci zmagający się ze schorzeniami zatok, uciążliwym kaszlem, chrypką, chrapaniem, zawrotami głowy czy trudnościami w przełykaniu, otrzymają pomoc u specjalisty z tego zakresu. Najczęściej występującymi problemami laryngologicznymi, z jakimi borykają się pacjenci to: zaburzenia słuchu, węchu lub smaku, bezdechy, ból uszu, gardła oraz zatok, jak również niedosłuch czy krwotoki z nosa.

Zabiegi z zakresu laryngologii wykonywane są w znieczuleniu miejscowym oraz ogólnym. Można je podzielić pod kątem konkretnej części twarzy bądź szyi. Specjaliści w swoich gabinetach najczęściej przeprowadzają:

  1. Zabiegi przegrody nosowej:
  • tamowanie krwawienia z nosa – wykonywane jest w sytuacji powtarzających się krwotoków, które występują samoistnie i są trudne do samodzielnego opanowania. Po dokładnej ocenie ściany jamy nosowej, laryngolog wdroży procedurę, mającą na celu zatamowanie krwawienia, np. koagulację naczyń krwionośnych nosa.
  • usuwanie ciała obcego z nosa – w sytuacji, kiedy w nosie znajduje się przedmiot, wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do laryngologa. Przeprowadzi on proces ekstrakcji ciała obcego dzięki specjalnych narzędzi. Procedura ta zależna jest od lokalizacji, rodzaju i wielkości przedmiotu.
  • płukanie zatok – w przypadku długotrwałego stanu zapalnego bądź często nawracających infekcji, konieczne będzie płukanie zatok. Procedura ta ułatwia odprowadzenie zalegającej wydzieliny śluzowo-ropnej.
  1. Zabiegi gardła
  • pobieranie wymazów – materiał pobierany jest szpatułką z tylnej ściany gardła w celu szczegółowej diagnostyki.
  • usuwanie ciała obcego z gardła.

  1. Zabiegi ucha:
  • płukanie uszu – wykonywane jest w przypadku zatkanego ucha. Procedura jest szybka i bezpieczna. Do płukania uszu wykorzystywana jest specjalna strzykawka.
  • usuwanie ciała obcego z ucha.
  1. Zabiegi migdałków
  • wycięcie migdałków bądź trzeciego migdałka – wskazaniem do pierwszej procedury są częste bądź nawracające ropne infekcje gardła. Z kolei wycięcie trzeciego migdałka jest konieczne, ponieważ jego obecność powoduje znaczne ograniczenie drożności nosogardzieli, bezdechy senne, chrapanie czy trudności w oddychaniu przez nos.
  1. Pozostałe zabiegi:
  • usuwanie drobnych zmian, np. naczyniaków czy brodawczaków.

Jak odpowiednie wyposażenie gabinetu laryngologicznego wpływa na przeprowadzanie procedur medycznych?

Każdy gabinet lekarski musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt, narzędzia, akcesoria czy umeblowanie. Wszystko to przekłada się na komfort, ergonomię i bezpieczeństwo pracy specjalistów. Laryngologia to dziedzina, w której swobodny dostęp do głowy pacjenta, jak i jej prawidłowe ustawienie jest kluczowe. On sam musi czuć się komfortowo i bezpiecznie, aby móc poddać się czynnościom medycznym bez niepotrzebnego stresu czy obaw. Najważniejszą funkcję będzie spełniał profesjonalny fotel laryngologiczny.

FoZa Surgi to jeden z najczęściej wybieranych elektrycznych foteli zabiegowych do gabinetów laryngologicznych. Więcej informacji na temat tego sprzętu znajdziesz tutaj: https://www.meble-medyczne.pl/produkt/foza-surgi/

Jednym z najpopularniejszych modeli jest fotel FoZa Surgi, na co dzień wykorzystywany przez specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem schorzeń w obrębie głowy i szyi. To nie tylko laryngologia, ale także chirurgia twarzowo-szczękowa czy stomatologia. Fotel ten wykorzystywany jest również podczas zabiegów z zakresu chirurgii jednego dnia, np. wycięcia migdałków.

To nowoczesne wyposażenie, które cechuje się wytrzymałą i stabilną konstrukcją, wyprodukowaną z najwyższej jakości materiałów oraz odpowiednio zabezpieczoną przed działaniem szkodliwych czynników. Dzięki swej funkcjonalności zapewnia wysoki komfort użytkowania. Najważniejszą zaletą fotela FoZa Surgi jest możliwość pełnej regulacji. Wysokość siedziska ustawiana jest dzięki kolumny elektrycznej, natomiast regulacja kątów pochylenia segmentów oparcia pleców, siedziska i podudzia realizowana jest przy wykorzystaniu siłowników elektrycznych. Takie zastosowanie sprawia, iż każdorazowo fotel dostosowywany jest do konkretnych potrzeb zarówno laryngologa, jak i pacjenta. Fotel może być sterowany dzięki pilota przewodowego lub panelu nożnego, ponadto wyposażony jest w sterowanie indywidualnym programem.

Zagłówek wykonany jest ze specjalnego odlewu z poliuretanu, który odpowiada za stabilizację poprzez specjalne wgłębienie. Regulowany jest w kilku płaszczyznach, dzięki czemu minimalizowana jest możliwość poruszania głowy w trakcie badań czy zabiegów. Siedzisko i oparcie pleców posiada osłonę wykonaną z tworzywa ABS. Dzięki listwie euro możliwe jest montowanie dodatkowego wyposażenia. Co ważne, system umożliwia realizowanie wybranych funkcji, poprzez naciśnięcie jednego przycisku, np. pozycja wyjściowa. Fotel został również wyposażony w kółka jezdne z blokadą, co zapewnia mobilność i bezpieczeństwo.

Proste zabiegi z zakresu laryngologii przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym na fotelu laryngologicznym. Prawidłowe i stabilne ułożenie głowy jest niezwykle ważne, aby móc precyzyjnie wykonać badanie lub zabieg. Odpowiednio zaprojektowany zagłówek pozwala na przyjęcie optymalnej pozycji, przy jednoczesnym uwzględnieniu wygody i bezpieczeństwa.

Artykuł Partnera (wp)

Idź do oryginalnego materiału