Z antybiotykami coraz lepiej… Ale będą problemy z dostępnością innych leków

mgr.farm 1 dzień temu

Jak co tydzień Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotował zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych. Otrzymują je Naczelna Izba Lekarska i Naczelna Izba Aptekarska. Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych. Co dokładnie zmieniło się w dostępności leków od ubiegłego tygodnia? A zmieniło się sporo…

Wciąż problemy z klarytromycyną

Analizy GIF wskazują, iż w ostatnim tygodniu spadło zapotrzebowanie na wszystkie grupy antybiotyków. Być może to znak, iż ścisły szczyt sezonu infekcyjnego już za nami… Niemniej niektóre antybiotyki z klarytromycyną wciąż mają ograniczoną dostępność. Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, poziom realizacji opakowań leków z substancją czynną clarithromycinum wyniósł 82% – 85%.

Od ubiegłego tygodnia, dzięki zrealizowanym dostawom, wzrosła dostępność antybiotyków w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny w dawce 250 mg/ml – podaje GIF.

  • Czytaj również: Brakuje klarytromycyny. To efekt szczytu sezonu…

Tych leków może zabraknąć

Oto leki, dla których w najbliższym czasie prognozuje się zmniejszenie dostępności.

Nitrazepam –utrudnienia się utrzymują. Podmiot odpowiedzialny zadeklarował najbliższe dostawy na III kwartał 2025 r. jednego z produktów (objętego czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu do końca lutego br.). Jedyny dostępny odpowiednik pozostaje w obrocie do wyczerpania zapasu (stałe wstrzymanie wprowadzania do obrotu od marca 2024 r.).

Pankreatyna – w postaci: kapsułki dojelitowe, 25 000 j.Ph.Eur. lipazy, 20 kaps. w blistrze. Powód to czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu w okresie do końca kwietnia 2025 r.

Nimodypina – w postaci: roztwór do infuzji, 0,2 mg/ml, 1 butelka 50 ml. Podmiot odpowiedzialny nie planuje dostaw w 2025 r. W obrocie znajdują się odpowiedniki.

Lewodopa + karbidopa – w dawce 100 mg + 25 mg. Podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu do 10 marca 2025 r.

Chlorowodorek metylofenidatu – w postaci: tabletki o przedłużonym uwalnianiu w dawce 36 mg. Dostępny w obrocie odpowiednik nie pokrywa zapotrzebowania na oba leki.

W dalszym ciągu obserwuje się utrudnienia w dostępności do aerozolu wziewnego z substancją czynną salbutamol.

Te leki będą bardziej dostępne

A dla których leków dostępność się zwiększyła?

Terazosyna – po długim okresie wstrzymania wprowadzania do obrotu na rynek powrócił lek w dawce 2 mg oraz 5 mg. Trwa dystrybucja do aptek ogólnodostępnych.

Kompleks wodorotlenku żelaza z polimaltozą – w postaci tabletek do rozgryzania i żucia – odnotowano dostawę, która poprawi dostępność leku dla pacjentów.

Wenlafaksyna – kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde, 75 mg – odnotowano dostawę, która pokrywa bieżące zapotrzebowanie na produkt leczniczy.

Analiza wybranych produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m.in.: karbocysteinę, propionian flutykazonu, ibuprofen, furoinian mometazonu, paracetamol) wykazała, iż w większości produkty lecznicze są dostępne.

Źródło: DF/GIF

Idź do oryginalnego materiału