Wiceminister zdrowia Marek Kos zapowiedział, iż prawdopodobnie jeszcze w styczniu rząd zajmie się nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Co zapisano w nowych przepisach?
22 stycznia podczas sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Marek Kos mówił o zmianach w Państwowym Ratownictwie Medycznym i organizacji szpitalnych oddziałów ratunkowych.
– Liczę to, iż jeszcze w styczniu projektem zajmie się Rada Ministrów – powiedział wiceminister Kos.
Co znalazło się w nowych przepisach?
Motocykle
Zapowiedź utworzenia nowego typu zespołów ratownictwa medycznego, czyli jednostek motocyklowych.
– Ratownicy medyczni na motocyklach mają docierać w miejsca, do których nie może dojechać ambulans – między innymi podczas zgromadzeń i w czasie wystąpienia utrudnień komunikacyjnych – poinformował Kos, zapowiadając, iż jednostki będą jeździć od 1 maja do 30 września, do dwunastu godzin w ciągu jednej doby.
Liczba jednostek motocyklowych ma być określona w wojewódzkim planie.
– W projekcie nowelizacji określono, iż na każde 400 tys. mieszkańców powinna przypadać nie więcej niż jedna jednostka motocyklowa – wyliczył.
Wskaźniki
Kos poinformował, iż resort zdrowia planuje ustalenie wskaźników dotyczących szpitalnych oddziałów ratunkowych.
– Jeden oddział ma zabezpieczać obszar zamieszkały przez nie więcej niż 200 tys. mieszkańców. To pozwoli na dojazd karetki do potrzebującego w czasie nie dłuższym niż 45 minut – podkreślił.
Kos poinformował, iż maksymalny czas na przyjęcie pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego będzie wynosił 15 minut.
– Chodzi o wyeliminowanie sytuacji, w których karetki czekają z pacjentami kilkadziesiąt minut, dwie, a choćby trzy godziny – wyjaśnił.
Wiceminister zapowiedział, iż nakładane będą kary, gdy czas będzie dłuższy, a w szczególnych przypadkach niewykluczone jest zerwanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Prawo do dodatków
Wiceminister zdrowia mówił też o zrównaniu prawa do dodatków za prace w niedziele, święta i dni wolne od pracy ratowników medycznych.
– Zniesiona zostanie nierówność, która występuje w zależności od tego, czy ratownik medyczny pracuje w zespole stacjonującym w szpitalu, czy nie – wyjaśnił.
Kursy
Kos zapowiedział też, iż osoby udzielające świadczeń w ratownictwie medycznym – między innymi w zespołach i na SOR, obowiązkowo będą musiały przejść kurs postępowania w stanach nagłych.
– Zwolnieni mają być z niego lekarze specjaliści medycyny ratunkowej i pielęgniarki ze specjalizacją ratunkową – dodał.
Centrum Operacyjne LPR
W projekt nowelizacji uwzględniono specjalny rodzaj dyspozytorni medycznej, jakim jest Centrum Operacyjne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
– Pracodawcą dla zatrudnionych tam dyspozytorów medycznych będzie nie wojewoda, ale Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – mówił Kos, podkreślając.
Postępowanie ze zwłokami
Kos poinformował, iż uregulowana zostanie także kwestia postępowania ze zwłokami w sytuacji, gdy do zgonu doszło w karetce.
Jakie są szczegóły zmian – o czym poza tym mówił wiceminister Kos?
Wystąpienie wiceministra poniżej.