Xanax – na co jest przypisywany i czy jest na receptę?
Produkty wspomagające w stosowaniu diety
Xanax jest psychotropowym lekiem uspokajającym i przeciwlękowym, którego składnikiem czynnym jest alprazolam. Preparat jest dostępny na receptę i jest wskazany m.in. w przypadku krótkotrwałego leczenia silnych zaburzeń lękowych oraz ciężkich stanów depresyjnych. Lek wyróżnia się wysoką skutecznością, jednak wykazuje też działanie uzależniające.
Lek Xanax powinien być stosowany wyłącznie na wyraźne wskazanie lekarza, zgodnie z jego zaleceniami i pod jego kontrolą. Dawkowanie leku Xanax jest ustalane przez lekarza indywidualnie, z uwzględnieniem stanu pacjenta, występujących u niego objawów oraz tego, jak reaguje on na lek. Ważne, by pacjent stosował najmniejszą skuteczną dawkę leku przez możliwie najkrótszy czas, gdyż nie jest to medykament pozbawiony skutków ubocznych oraz może powodować uzależnienie psychiczne i fizyczne. Jednocześnie należy wiedzieć, iż odstawienie leku nie może być zbyt gwałtowne i należy stopniowo zmniejszać dawkę, aby nie wystąpiły u pacjenta objawy odstawienia. Co jeszcze warto wiedzieć o leku Xanax, jego działaniu, skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach? Zapraszamy do artykułu, gdzie zebraliśmy więcej informacji!
Co to jest Xanax? Wskazania i działanie
Xanax jest lekiem dostępnym na receptę, który jest zaliczany do środków psychotropowych. Znajduje zastosowanie w psychiatrii i neurologii, jednak powinien być stosowany na wyłączne wskazanie lekarza i pod jego kontrolą. Pacjent bezwzględnie powinien przestrzegać podanego przez lekarza dawkowania leku Xanax, a – z uwagi na jego potencjał uzależniający od leku – terapia powinna trwać możliwie najkrócej.
Jeśli szukasz środków i preparatów na uspokojenie, antydepresyjnych lub nasennych skorzystaj z możliwości zakupu online leków bez recepty przedstawionych poniżej:
- Depresanum x 60 tabl powlekanych 48,10 PLN Sprawdź
- Intractum Hyperici (wyciąg z dziurawca) 100 ml 15,35 PLN Sprawdź
- Neospasmina Extra x 30 kaps 19,34 PLN Sprawdź
- Melatonina 5 mg x 60 tabl 50,85 PLN Sprawdź
- Destresan noc z melatoniną żelki 105 g 22,55 PLN Sprawdź
- Nervomix forte x 60 kaps 29,55 PLN Sprawdź
Składnikiem czynnym leku Xanax jest alprazolam, czyli triazolowa pochodna benzodiazepiny. Wspomniana substancja wykazuje adekwatności przeciwlękowe i uspokajające, a przy tym działa nasennie, przeciwdrgawkowo oraz miorelaksacyjnie. Lek Xanax wpływa na aktywność układu GABA-ergicznego, zwiększając ją, co znów ma działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy (OUN).
Wskazaniem do stosowania leku Xanax jest krótkotrwałe leczenie objawowe:
- lęku uogólnionego,
- zaburzeń lękowych pod postacią fobii,
- zaburzeń lękowych z napadami lęku,
- zaburzeń lękowych mieszanych,
- zaburzeń depresyjnych.
Lek stosuje się przy nasilonych objawach wspomnianych zaburzeń, które wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Nie należy go stosować w przypadku stanów napięcia i niepokoju związanych z codziennym napięciem emocjonalnym i stresem. O wdrożeniu leczenia tym lekiem powinien zadecydować w przypadku pacjenta lekarz, indywidualnie oceniając wcześniej jego kondycję zdrowotną.
Lista możliwych skutków ubocznych leku Xanax
Lek Xanax wykazuje dużą skuteczność w krótkotrwałym leczeniu objawowym zaburzeń lękowych i depresyjnych, jednak należy wiedzieć, iż może wpływać na organizm pacjenta również w sposób niepożądany. Skutki uboczne tego leku najczęściej największe nasilenie mają na początku terapii i z czasem łagodnieją. jeżeli jednak tak się nie stanie, lekarz może zdecydować o konieczności zmniejszenia dawki lub odstawieniu leku.
Szczegółowa lista skutków ubocznych leku Xanax znajduje się w dołączonej do jego opakowania ulotce i należy się z nią zapoznać, zanim pacjent zacznie korzystać z leku. Zgodnie z informacjami tam zawartymi wystąpienie niektórych działań niepożądanych jest zależne od podatności pacjenta i dawki leku, która została mu przepisana. W ulotce działania niepożądane leku Xanax podzielono z uwzględnieniem częstotliwości ich występowania u pacjentów.
Bardzo częste skutki uboczne Xanax
Do bardzo częstych skutków ubocznych Xanax zaliczają się działania niepożądane, które mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów stosujących lek. Wśród nich producent wymienia senność i uspokojenie, a także zaburzenia mowy i zaburzenia pamięci, a dodatkowo zawroty głowy, depresję, zaparcia i zmęczenie, a oprócz tego drażliwość, ataksję, suchość w jamie ustnej i ból głowy.
Częste skutki uboczne Xanax
Do częstych skutków ubocznych Xanax zaliczają się te działania niepożądane, które mogą wystąpić nie częściej niż u 1 pacjenta na 10 stosujących ten lek. Zgodnie z ulotką można do nich zaliczyć spadek apetytu, dezorientację i stan splątania, a także spadek lub zwiększenie libido, bezsenność, nerwowość i lęk, a oprócz tego takie skutki uboczne jak zaburzenia równowagi i koordynacji, zaburzenia koncentracji, letarg, nudności i nadmierną potrzebę snu. W tej grupie wymieniane są też działania niepożądane, takie jak drżenie, zapalenie skóry i zaburzenia seksualne, a także wzrost/spadek masy ciała.
Niezbyt częste skutki uboczne Xanax
Do niezbyt częstych skutków ubocznych leku Xanax, czyli takich, które są obserwowane nie częściej niż u 1 pacjenta na 100 stosujących preparat, można zaliczyć takie objawy jak mania i omamy, a także uzależnienie. W ulotce są też wymieniane skutki uboczne, takie jak pobudzenie i gniew, a także niepamięć i osłabienie siły mięśniowej, poza tym niezbyt często pacjenci doświadczają takich działań niepożądanych leku Xanax jak nieregularne miesiączki, nietrzymanie moczu czy zespół odstawienia leku.
Skutki uboczne Xanax o nieznanej częstości występowania
Można wymienić również skutki uboczne tego leku, których częstość występowania nie może być określona na podstawie danych aktualnie dostępnych. Szczegółową listę znajdziemy w ulotce. Do skutków ubocznych Xanax o nieznanej częstości występowania można zaliczyć m.in. wrogie lub agresywne zachowania, nadużywanie leku, zapalenie wątroby lub zaburzenia wątroby, żółtaczkę, zatrzymanie moczu czy obrzęki obwodowe. Pozostałe możliwe działania niepożądane należy sprawdzić w ulotce.
Xanax a uzależnienie i przedawkowanie
Lek Xanax, podobnie jak inne benzodiazepiny, może się przyczyniać do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Z tego powodu zaleca się jego stosowanie w możliwie najniższych dawkach i przez możliwie najkrótszy czas. jeżeli dojdzie do uzależnienia fizycznego, nagłe zaprzestanie przyjmowania preparatu może się wiązać z wystąpieniem u pacjenta objawów odstawienia, dlatego lekarz powinien nadzorować odstawianie leku, stopniowo zmniejszając jego dawkę. Po nagłym zaprzestaniu przyjmowania preparatu u niektórych pacjentów pojawiają się takie objawy odstawienne jak np. dolegliwości bólowe głowy, depersonalizacja, silny lęk, pobudzenie psychoruchowe, a także drażliwość, nadwrażliwość na bodźce, a choćby takie objawy jak omamy czy napady padaczkowe.
Niebezpieczne może być również przedawkowanie tego leku, dlatego powinien być stosowany pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Do objawów przedawkowania można zaliczyć ataksję i senność, a choćby zaburzenia mowy, poza tym przedawkowanie Xanax może prowadzić do śpiączki i depresji oddechowej.
Lek Xanax – interakcje z alkoholem i lekami
Pacjent, któremu zostanie przepisany lek Xanax, powinien mieć świadomość, iż w czasie kuracji nie jest dozwolone picie alkoholu. Łączenie benzodiazepin, do których Xanax – jak wspomniano wcześniej – należy, z alkoholem może skutkować skumulowaniem szkodliwego wpływu depresyjnego na OUN. W poważnych przypadkach łączenie alkoholu z lekiem Xanax może choćby prowadzić do zgonu. Należy też uważać na łączenie leku Xanax z niektórymi lekami, w tym lekami z grupy opioidów, co może prowadzić do depresji oddechowej, śpiączki, a choćby zgonu.
Kto nie może stosować leku Xanax? Przeciwwskazania
Xanax jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza, który należy stosować wyłącznie przy określonych wskazaniach, po wcześniejszym upewnieniu się, iż pacjent nie ma przeciwwskazań do leczenia. Do przeciwwskazań można zaliczyć m.in. wiek poniżej 18 lat oraz myasthenia gravis, ciężką niewydolność oddechową lub ciężką niewydolność wątroby, a także zespół bezdechu śródsennego oraz nadwrażliwość na alprazolam, inne benzodiazepiny bądź składniki pomocnicze preparatu. Lek nie powinien być również stosowany w ciąży, poza tym – jak wcześniej wskazano – może wchodzić w szkodliwe interakcje z niektórymi lekami. Szczegółową listę przeciwwskazań, szkodliwych interakcji, ostrzeżeń i środków ostrożności związanych z przyjmowaniem leku Xanax można znaleźć w ulotce dołączonej do jego opakowania.
Bibliografia:
- Xanax – ulotka [dostęp online 11.2024]
- Alprazolam – ChPL [dostęp online 11.2024]
- http://www.monar.krakow.pl/pub/files/benzodiazepiny_internet.pdf [dostęp online 11.2024]
- https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/126/original/15-18.pdf?1472554718 [dostęp online 11.2024]
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Alprazolam [dostęp online 11.2024]
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/47519,Xanax-tabletki [dostęp online 11.2024]