Wywiad z Panem Robertem Banasiewiczem – właścicielem, pedagogiem i specjalistą terapii uzależnień w Prywatnym Domu Terapeutycznym dom-REHAB

osrodkiterapii.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Wywiad z Panem Robertem Banasiewiczem


Prywatny Dom Terapeutyczny dom-REHAB to wyjątkowe miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, dedykowane kompleksowej terapii uzależnień i zaburzeń emocjonalnych.

W niniejszym wywiadzie rozmawiamy z Panem Robertem Banasiewiczem, który jest właścicielem ośrodka, pedagogiem i specjalistą terapii uzależnień.

1. Co zainspirowało Pana do założenia Prywatnego Domu Terapeutycznego dom-REHAB?

Oczywiście inspiracją wprost stało się przeczytanie książki Pana Wiktora Osiatyńskiego pod tytułem „REHAB”. Ale nie tylko. Byłem wieloletnim uczestnikiem różnych procesów terapeutycznych w różnych ośrodkach terapii. W tamtych czasach były to miejsca w których terapia trwała wiele miesięcy. To dawało przestrzeń do powstawania głębokich relacji międzyludzkich. A najważniejsze było to, iż spotkałem tam najskuteczniejszą formę pracy – Społeczność Terapeutyczną.

Role i funkcje grupowe, spotkania oparte na informacji zwrotnej, prowadzenie dzienników i tworzenie planów, praca fizyczna, dbanie o otoczenie wspólne, relacje ze zwierzętami, opieka nad najsłabszymi. Farma terapeutyczna. I tak z tych wszystkich inspiracji powstał dom-REHAB.

2. Jakie unikalne podejście do terapii uzależnień wyróżnia dom-REHAB na tle innych ośrodków terapeutycznych?

W domu-REHAB przebywają mieszkańcy domu. To ważne żeby zrozumieć tę filozofię opartą o tworzenie tożsamości i poszukiwanie sensu życia. To najważniejsze zagadnienia pracy terapeutycznej w REHABIE. jeżeli nie stworzysz prawidłowej tożsamości JA to stworzy ją za ciebie choroba, diagnoza, zaburzenie. Tożsamość oparta o system wartości wychodzi na przeciw założeniu: „nie masz problemu z alkoholem masz problem bez alkoholu, Twój problem to Ty”. Za słowo „alkohol” można wstawić sobie co tam każdy chce.

3. Dom-REHAB oferuje także terapię młodzieży. Jakie jest Pana podejście do takiego rodzaju terapii?

Obecnie młodzi ludzie podlegają ogromnym presjom zewnętrznym. Presja posiadania, presja wyglądu, presja zdrowia. Jednocześnie my dorośli mamy mniej czasu i sami mało wzorów osobowych godnych naśladowania. Dlatego zróżnicowane grupy, odpowiednio modelowane odgrywają istotną rolę i to w obie strony. Zróżnicowana wiekowo, objawowo, płciowo grupa terapeutyczna odtwarza zasady, na których opiera się podstawowy system wychowawczy jakim jest rodzina.

4. W jaki sposób Pana zespół specjalistów dostosowuje terapię do indywidualnych potrzeb pacjentów?

Mieszkańców domu. Irvin Yalom powiedział kiedyś: „Nie chodzi o to żeby dobrać odpowiednią metodę do człowieka, ale żeby do każdego wymyślić zupełnie nową”. Prawdopodobnie nie jest to dosłowny cytat, ale oddaje sens tego co mnie pociągnęło w tworzeniu planu terapeutycznego domu-REHAB. Większość mojej pracy z człowiekiem przebiega w rzeczywistości błądzenia po omacku i szukaniu sposobu. Idę za człowiekiem i staram się widzieć to, co on widzi, patrzeć w tym samym kierunku na to, na co on patrzy.

5. Jak wygląda proces terapii krótkoterminowej w dom-REHAB i jakie są jej główne etapy?

Do naszego domu przyjmujemy osoby, których stan zdrowia pozwala na udział w psychoterapii. Wraz z zespołem terapeutów, prowadzę terapię krótkoterminową, która trwa 8 tygodni. Program terapeutyczny jest podzielony na dwa etapy:

  1. Etap pierwszy: Obejmuje zadania edukacyjne i informacyjne, które mają na celu dostarczenie uczestnikom terapii niezbędnej wiedzy o ich stanie i metodach leczenia.
  2. Etap drugi: Skupia się na pogłębionej pracy terapeutycznej, która polega na doświadczaniu, przeżywaniu i utrwalaniu wiedzy zdobytej w pierwszym etapie.
6. Jakie znaczenie ma terapia rodzinna w procesie leczenia pacjentów i w jaki sposób ją realizujecie?

Przez lata starałem się znaleźć sposób na pracę z rodziną. Bardzo często utrudnieniem była odległość jaką musieliby przebyć na spotkanie, sesję, pracę grupy. W pandemii okazało się, iż można bardzo dużo zrobić zdalnie. W ten sposób powstała grupa wsparcia dla rodzin POŁĄCZENI. Grupa działa nieprzerwanie dwa lata, spotkania realizowane są na messenger każdego dnia, przez większość doby. Spotkania Zoom w co drugi czwartek o 18:00. W 2024 roku grupa POŁĄCZENI organizuje drugi już zlot, blisko domu-REHAB w miejscowości Lutry.

7. Jakie przesłanie chciałby Pan przekazać osobom zmagającym się z uzależnieniami oraz ich bliskim?

Każdego dnia dokonuję wyboru kim chcę być. Każdego dnia mogę być kim chcę, tylko często nie wiem kim, jaki mógłbym być. Każdy jest wystarczajaco dobry by zmienić swoje życie dowolnie w dowolnym momencie. Bądź zdrów.

Robert Banasiewicz

Idź do oryginalnego materiału