Ministerstwo Zdrowia uruchomiło pilotaż nowego programu Recepta na Ruch, który obejmie 15 tys. osób. Uczestnicy otrzymają dostęp do indywidualnych programów treningowych, opracowanych przez fizjoterapeutów. Ćwiczenia będą dopasowane do potrzeb i możliwości uczestników. Program potrwa łącznie 18 tygodni – w trzech seriach po sześć tygodni. Po zakończeniu każdego etapu programu przewidziana jest konsultacja z fizjoterapeutą. W ramach pilotażu uczestnicy będą mogli skorzystać również z konsultacji z dietetykiem oraz, w razie potrzeby, z psychologiem czy lekarzem specjalistą. Realizacja programu odbywa się za pośrednictwem aplikacji mojeIKP. Program będzie w niej widoczny dla uczestników, gdy fizjoterapeuta doda pierwszy zestaw ćwiczeń.
Do kogo kierowany jest program
Recepta na Ruch to program profilaktyczny, wspierający pacjentów z problemami zdrowotnymi, w których zalecana jest aktywność fizyczna. Mogą wziąć w nim udział pacjenci, którzy ukończyli 25 lat, a ich stan zdrowia pozwala na samodzielny czynny udział w treningu. Warunkiem uczestnictwa jest też korzystanie z aplikacji mobilnej mojeIKP. Do programu będą kwalifikowani pacjenci ze specjalnym skierowaniem, które może wystawić lekarz, pielęgniarka lub położna POZ, a także lekarz specjalista: neurolog, kardiolog, ortopeda, gastrolog, diabetolog, onkolog, ginekolog, urolog, endokrynolog, pulmonolog lub fizjoterapeuta.
Ankieta PAR-Q
Przed każdym nowym cyklem ćwiczeń uczestnik programu Recepta na Ruch będzie mógł wypełnić w aplikacji mojeIKP specjalną ankietę. Jest to kwestionariusz gotowości do aktywności fizycznej. Ankieta zawiera pytania o samopoczucie po wysiłku fizycznym oraz o zalecenia lekarza przed rozpoczęciem programu. jeżeli pojawi się odpowiedź „tak” na jedno z pytań, przed rozpoczęciem aktywności fizycznej konieczna będzie konsultacja z lekarzem.
Profilaktyka w aplikacji mojeIKP
Odpowiednie nawodnienie, dopasowana aktywność fizyczna czy zbilansowana dieta to filary profilaktyki zdrowotnej. Wprowadzając niewielkie zmiany w swoim codziennym życiu, można zapobiegać wielu chorobom, zwłaszcza cywilizacyjnym. Pacjenci coraz częściej poszukują narzędzi, które im w tym pomogą. Dlatego w aplikacji mojeIKP systematycznie pojawiają się kolejne funkcje profilaktyczne. Już teraz użytkownicy mogą sprawdzić dzienną liczbę zrobionych kroków, skorzystać z planów profilaktyczno-treningowych „8 tygodni do zdrowia” oraz zadbać o prawidłową dietę dzięki planom żywieniowym NFZ oraz licznikowi wody. Poprzez aplikację mojeIKP można również skorzystać z programu Profilaktyka 40+.