Wysoki cholesterol widać na twarzy. jeżeli to zauważysz, zbadaj jego poziom

natemat.pl 1 miesiąc temu
Wysoki poziom cholesterolu często nie daje żadnych odczuwalnych objawów, przez co bywa lekceważony. Tymczasem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i udar mózgu. Na szczęście istnieją pewne sygnały, które mogą wskazywać na podwyższony poziom cholesterolu, a niektóre z nich są widoczne na twarzy.


Cholesterol jest składnikiem wszystkich komórek i krwi. Organizm wytwarza cholesterol, ponieważ jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stanowiąc istotny komponent błon komórkowych, a także jako składnik hormonów i kwasów żółciowych, które wspomagają trawienie.


Poziom cholesterolu mierzy się dzięki badania krwi. Te może zlecić internista czy lekarz rodzinny. Ich wynik obrazuje nie tylko stan całkowitego cholesterolu, ale i jego poszczególne rodzaje: LDL i HDL.

Ten pierwszy nazwano "złym cholesterolem", gdyż może odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych. Natomiast drugi – HDL – może usunąć cholesterol zalegający w naczyniach krwionośnych i przetransportować go do wątroby, gdzie zostaje zredukowany.

Objawy zbyt wysokiego cholesterolu widoczne są także na twarzy. Poniżej znajdziecie wskazówki, na co należy zwrócić uwagę.

Objawy wysokiego cholesterolu widoczne na twarzy:


Żółte plamy na powiekach (żółtaki): To miękkie, żółte grudki, które najczęściej pojawiają się na powiekach, zwłaszcza w ich wewnętrznych kącikach. Są to złogi cholesterolu pod skórą.

Łuk starczy rogówki (arcus senilis): Jest to szarawy lub białawy pierścień wokół tęczówki oka. U osób starszych jest to często naturalny objaw starzenia, ale u młodszych osób może wskazywać na wysoki poziom cholesterolu.

Kępki żółte (ksantelazma): To małe, żółte lub pomarańczowe guzki, które mogą pojawiać się na różnych częściach ciała, w tym na twarzy, zwłaszcza wokół oczu i nosa.


Inne objawy wysokiego cholesterolu:


Bóle w klatce piersiowej (dławica piersiowa)


Duszność


Zawroty głowy


Problemy z pamięcią i koncentracją


Bóle nóg podczas chodzenia



Kto jest narażony na wysoki cholesterol?


Mają niezdrową dietę, bogatą w tłuszcze nasycone i cholesterol


Prowadzą siedzący tryb życia


Palą papierosy


Nadmiernie spożywają alkohol


Cierpią na otyłość lub nadwagę


Mają cukrzycę


Mają choroby nerek


Mają wysoki poziom cholesterolu w rodzinie



Jak zbadać poziom cholesterolu?


Najprostszym sposobem na sprawdzenie poziomu cholesterolu jest wykonanie badania krwi. Lipidogram pozwala ocenić poziom cholesterolu całkowitego, "złego" cholesterolu LDL, "dobrego" cholesterolu HDL i trójglicerydów.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?


Zmień dietę: Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a zwiększ spożycie błonnika, warzyw i owoców.

Ćwicz regularnie: Aktywność fizyczna pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL i podnieść poziom "dobrego" cholesterolu HDL.

Rzuć palenie: Palenie papierosów podnosi poziom "złego" cholesterolu LDL i obniża poziom "dobrego" cholesterolu HDL.

Ogranicz spożycie alkoholu: Nadmierne spożywanie alkoholu może podnieść poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Utrzymuj prawidłową wagę: Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu.

Skonsultuj się z lekarzem: W niektórych przypadkach konieczne może być przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu.


Pamiętaj:


Wysoki cholesterol to poważny problem, który może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób. jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na jego podwyższony poziom, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badania.

Idź do oryginalnego materiału