Wysepki trzustkowe z drukarki

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


Międzynarodowy zespół badaczy, stosując technikę druku 3D, otrzymał produkujące insulinę wysepki trzustkowe, które w laboratorium działały przez trzy tygodnie. Wynalazek może z czasem pozwolić na skuteczniejszą pomoc chorym na cukrzycę typu 1.



Naukowcy z międzynarodowej grupy kierowanej przez zespół z Wake Forest University wykonali duży krok w kierunku przeszczepiania wysepek trzustkowych, otrzymywanych w laboratorium. O swoim dokonaniu opowiedzieli w trakcie kongresu ESOT 2025. Wspomniane wysepki to obecne w trzustce skupiska komórek produkujących insulinę. W eksperymencie udało się je wyprodukować z pomocą drukarki 3D.

Badacze, oprócz komórek, wykorzystali specjalny bioatrament otrzymany z kwasu alginowego i pozbawionej komórek tkanki trzustki. Wysepki działały przez trzy tygodnie, sprawnie produkując insulinę.

Autorzy metody wyjaśniają, że dotąd (w rzadkich na razie przypadkach) wysepki trzustkowe pobrane od dawcy przeszczepiano do wątroby. Opracowane nowym sposobem wysepki można by natomiast przeszczepiać pod skórę przez małe nacięcie. To dużo bezpieczniejszy i bardziej komfortowy dla pacjenta sposób.

– Naszym celem było odtworzenie naturalnego środowiska trzustki, tak aby przeszczepione komórki przetrwały i lepiej działały. Użyliśmy specjalnego bioatramentu, który naśladuje strukturę trzustki, dając wysepkom tlen i substancje odżywcze, których potrzebują do działania – wyjaśnia Quentin Perrier, autor eksperymentu.

Kluczem było też dopracowanie bardzo łagodnych warunków druku – m.in. przy niskim ciśnieniu i z małą prędkością. Pomogło to zachować naturalny kształt wysepek.

W przeprowadzonych testach przeżywało ponad 90 proc. wysepek, które sprawnie reagowały na glukozę i wydzielały hormon. Co ważne, wysepki zachowywały swoją strukturę, co zwykle było trudne do uzyskania we wcześniejszych, podobnych próbach.

Bioniczna trzustka - nowe badaniaAustralijskim naukowcom udało się dzięki leków stosowanych w onkologii pobudzić komórki trzustki do produkowania insuliny. Niestety, od odkrycia do skutecznego leczenia jeszcze długa droga – studzą nastroje polscy diabetolodzy.
Idź do oryginalnego materiału