Wyrywanie ósemki: kiedy i dlaczego usuwa się ósemki? Ile kosztuje wyrwanie 8 zęba?

zdrowie.gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Riccio da favola / Shutterstock


Ósemki, nazywane też zębami mądrości, wyrastają nam najpóźniej, już w dorosłości, zwykle pomiędzy 17. a 21. rokiem życia. Podczas wyrzynania się niemal zawsze powodują ból. A i później mogą być źródłem wielu problemów. Dlaczego adekwatnie wyrywa się ósemki? Jakie są wskazania i możliwe komplikacje?Zęby mądrości pełnią taką samą rolę jak pozostałe zęby trzonowe, czyli służą do rozdrabniania jedzenia. Problem polega na tym, iż wyrzynają się jako ostatnie i niekiedy brakuje już dla nich miejsca w szczęce. Gdy próbują się przebić przez dziąsło powodują ból, zdarza się też, iż niewłaściwie układają się w szczęce. Złe ułożenie zęba w kości staje się przyczyną nie tylko bólu i stanów zapalnych, ale także grozi rozwojem próchnicy. Schowane za siódemkami lub źle ułożone ósemki są trudne do czyszczenia i stają się często siedliskiem bakterii.
REKLAMA


Nie każdy z nas ma ósemki. Zęby mądrości mogą w ogóle nie wyrosnąć lub z dziąsła może wystawać tylko część zęba. Zdarza się, iż ósemka rośnie poziomo, powodując stany zapalne i oczywiście ból oraz kilka innych problemów.Kiedy dentysta zaleci wyrwanie ósemki?Jeśli ósemki nie powodują żadnych kłopotów, są dobrze ułożone w szczęce, zdrowe lub można je wyleczyć i jest nam łatwo je wyczyścić, nie musimy ich wcale wyrywać. Mogą nam służyć do końca życia. Gorzej, gdy zaczynają boleć lub w jakiś inny sposób przeszkadzają, możemy wówczas poprosić dentystę o ich wyrwanie. Zajmuje się tym chirurg stomatologiczny. Ponadto wyrwanie ósemki może zlecić lekarz ortodonta, gdy ząb mądrości utrudnia prawidłowe ułożenie zębów w szczęce.Wyrywanie ósemki zaleca się gdy:pojawia się stan zapalny wokół zęba, świadczący o tym, iż został zaatakowany przez bakterie (stan zapalny dziąsła i przyzębia może doprowadzić do powstania torbieli lub choćby do zmian w kościach, a choćby do zniszczenia kości)z powodu trudnego dostępu nie da się wyleczyć ósemki kanałowouniemożliwia leczenie ortodontyczneprzyczynia się do wady zgryzuNiekiedy ząb mądrości zatrzymuje się w dziąśle i w ogóle nie wyrasta na zewnątrz. Mówimy wówczas o tak zwanym zębie zatrzymanym. Taki ząb może naciskać na korzeń sąsiedniego zęba i podrażniać lub uszkadzać, zdarza się też, iż wrasta w policzek. Ósemka może się wklinować, przekręcić, ułożyć pod skosem, a choćby poziomo. Taki ząb musi zostać usunięty.


Zobacz wideo


Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]


Ile kosztuje wyrwanie zęba ósemki?Ile kosztuje wyrwanie 8. zęba? o ile udajemy się do dentysty w ramach NFZ wyrywanie zębów, w tym ósemki, jest bezpłatne. Natomiast ceny zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej w prywatnych gabinetach są zróżnicowane - od 300 do 1 000 zł, ale do tego należy doliczyć koszty znieczulenia oraz rentgenodiagnostyki i wizyt kontrolnych. Musimy pamiętać, iż wyrywanie ósemki to skomplikowany zabieg chirurgiczny, wymagający nałożenia szwów, a także znieczulenia miejscowego lub narkozy. Przedtem wykonuje się badania obrazowe, takie jak RTG panoramiczne i RTG przylegające oraz tomografię szczęki, aby dokładnie poznać umiejscowienie zęba.Zdarza się, iż potrzebny jest zabieg zwany germektomią, co oznacza usunięcie zawiązka zęba. Wykonuje się go we wczesnym stadium powstawania zęba, gdy nie ma jeszcze prawdziwego korzenia. Jest to zabieg prewencyjny, wykonywany gdy z góry wiadomo, iż ktoś ma zbyt małą szczękę, aby pomieścił się tam komplet zębów.Możliwe powikłania przy wyrywaniu 8. zęba:

obrzęk i ból twarzypozostawienie w zębodole kawałka zęba (ósemka łatwo się kruszy), co grozi m.in. parestezją lub mrowieniem twarzyzwichnięcie lub złamanie szczęki podczas zabiegu (gdy ząb jest mocno osadzony w kości)złamanie sąsiadującego zęba zakażenie zębodołu, co kończy się powstaniem tzw. suchego zębodołuCzytaj także:
Ekstrakcja (usunięcie) zęba: wskazania, powikłania
Idź do oryginalnego materiału