Wyroby medyczne przez cały czas na stawce VAT 8%

farmacja.pl 1 tydzień temu

Do konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza on rozwiązania o charakterze doprecyzowującym, wdrażającym, czy ułatwiającym prowadzenie działalności gospodarczej. Resort podkreśla, iż tym zakresie projekt jest odpowiedzią na postulaty podatników.

Jednym z takich rozwiązań jest przedłużenie stosowania stawki VAT w wysokości 8% dla dostawy wyrobów medycznych. Chodzi o wyroby dopuszczone do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych. Rozwiazanie to ma dotyczyć jednak wyrobów, które są przez cały czas przedmiotem obrotu, a więc muszą spełniać określone przepisami wymagania.

VAT na wyroby medyczne

Obecnie, zgodnie z art. art. 145c ustawy o VAT, dostawa wyrobów medycznych, które dopuszczono do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych ma stawkę VAT 8% wyłącznie do 27 maja 2025 r.

– Termin ten jest skorelowany z pierwotnym brzmieniem art. 120 rozporządzenia 2017/745 i art. 110 rozporządzenia 2017/746, które pierwotnie zakładały właśnie ten termin jako datę graniczną udostępniania na rynku lub wprowadzania do używania konkretnych wyrobów medycznych – wskazuje resort finansów.

Po tym dniu, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawa tych wyrobów będzie objęta podstawową stawką podatku VAT.

Natomiast 20 marca 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/607, które zmieniło ww. rozporządzenia. Zmiany dotyczyły m. in. udostępniania na rynku i wprowadzania do używania wyrobów wprowadzonych do obrotu na podstawie poprzednich przepisów. Istotą tych zmian była możliwość bezterminowego obrotu takimi produktami.

– Przedłużenie zatem stosowanej do dostawy takich wyrobów stawki VAT w wysokości 8% wpisuje się w ramy regulacji unijnych – wyjaśnia resort.

Preferencyjny VAT do „zużycia”

Przepis art. 145c ustawy o VAT w nowym brzmieniu przedłużający preferencję nie wskazuje konkretnej daty końcowej. To oznacza, iż dostawa wyrobów będących w obrocie aż do ich fizycznego „zużycia” będzie korzystała z preferencyjnej 8% stawki VAT.

– Proponowane rozwiązanie zapewni, iż dostawa wszystkich wyrobów medycznych (które spełniać będą określone przepisami wymagania) – niezależnie od tego, czy zostały dopuszczone do obrotu na podstawie poprzednich, czy też w tej chwili obowiązujących przepisów krajowych regulujących ten obszar – będzie opodatkowana taką samą stawką VAT. Zapewni to równe traktowanie przedsiębiorców dokonujących obrotu krajowego takimi wyrobami, a zatem nie wpłynie na konkurencję na rynku krajowym – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zgodnie z przepisami dyrektywy VAT państwa członkowskie UE mogą stosować stawkę obniżoną do dostawy tego rodzaju produktów. Jednocześnie mają swobodę w określeniu wysokości tej stawki.

– W odniesieniu do tej kategorii produktów może to być choćby zwolnienie z prawem do odliczenia (w istocie stawka 0%). Kwestia określenia – co jest wyrobem medycznym dla potrzeb stosowania przepisów VAT (wysokości stawki VAT, jeżeli dane państwo członkowskie stosuje preferencyjną stawkę VAT) pozostaje w gestii państw członkowskich UE, zatem wprowadzone w przepisach krajowych doprecyzowanie nie wpływa na konkurencję na rynku UE (to w gestii państwa członkowskiego innego niż Polska będzie określenie, czy wyroby, które w Polsce mogą być opodatkowane stawką 8%, będą mogły być opodatkowane stawką preferencyjną w tym innym państwie członkowskim) – wyjaśnia resort zdrowia.

Źródło: ŁW/RCL

Idź do oryginalnego materiału