Koordynacja opieki kardiologicznej daje wymierne efekty

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia


Koordynacja opieki kardiologicznej przynosi wymierne efekty, skracając czas oczekiwania na wizyty i usprawniając leczenie pacjentów - przekonuje Konrad Korbiński, dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej Ministerstwa Zdrowia. Według ekspertów projekt Krajowej Sieci Kardiologicznej ma szansę wzmocnić polski system ochrony zdrowia, choć wciąż wymaga usprawnień.



Jeszcze wiele do zrobienia

W Katowicach trwa XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Koordynacja opieki kardiologicznej przynosi efekty, nie tylko systemowe i związane z leczeniem, ale także jest zauważalna wśród pacjentów - powiedział w piątek w trakcie kongresu dyrektor Konrad Korbiński.

Podkreślił, iż kończący się w grudniu pilotaż projektu Krajowej Sieci Kardiologicznej potwierdził, iż koordynacja ma szansę zafunkcjonować, a ułożenie struktury ośrodków onkologicznych ma sens.

- Na bazie tych wniosków przygotowujemy wspólnie z Krajową Radą ds. Kardiologii ustawę o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Z pilotażu też płynęły wnioski, gdzie są jeszcze obszary, które powinniśmy lepiej zorganizować - zaznaczył.

Według dyrektora pozostało dużo do zrobienia przed opublikowaniem ustawy. Obszary, które trzeba jeszcze lepiej zorganizować to m.in. kooperacja między podmiotami podstawowej opieki zdrowotnej, podmiotami udzielającymi świadczenia specjalistycznych i szpitalami.

- W Sieci uwzględniliśmy przede wszystkim ścieżkę pacjenta, czyli ten łącznik, schemat, szablon postępowania w procesie opieki kardiologicznej pacjenta, aby zaangażować do współpracy wszystkie podmioty na każdym etapie leczenia - wyjaśnił Korbiński.

Opieka koordynowana w POZ zmienia na lepsze opiekę nad pacjentem ►Ścieżka kardiologiczna jest z jednym z elementów opieki koordynowanej w POZ. – Nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i migotanie przedsionków – to choroby, z którymi mamy najczęściej do czynienia, a opieka koordynowana daje szansę na szybsze uzyskanie diagnozy u tych pacjentów, którzy do tej pory jej nie mieli – mówi prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Idź do oryginalnego materiału